Chcete-li se nechat okouzlit velmi křehkou, něžnou krásou a i léty prověřenou moudrostí starých herbářů, určitě si nenechte mezi prsty proklouznout nádhernou publikaci „Umění starých herbářů. Od renesance po 19. století.“ s předmluvou od Chiary Nepiové.
Po otevření tohoto těžkého a masivního průvodce budete doslova okouzleni úžasnými díly pětadvaceti autorů. Z jejich obrázků se vám bude doslova tajit dech. To, jak věrohodně dokázali vystihnout jednotlivé rostliny do sebemenšího detailu, je vskutku precizní a mistrovská práce.
„Rostliny a květiny od nepaměti inspirovaly lidskou představivost a pro celá staletí podněcovaly smysl pro krásu u mnoha umělců, kteří chtěli tvůrčím způsobem zachytit fascinující výtvory přírody. Díky tomu se protnuly cesty umění a vědy, a vytvořilo velmi pevné pouto, z něhož vzešlo množství mistrovských děl v podobě historických herbářů.“
Ostatně první herbáře se začaly v Itálii objevovat již kolem roku 500 našeho letopočtu. Do dnešních dnů se sice nedochovaly, ale prostřednictvím stránek této knihy se můžete seznámit s první významnou osobností z této pozoruhodné oblasti, jíž byl řecký lékař Pedanius Dioscorides, žijící v 1. století našeho letopočtu. Jeho pojednání „De Materia Medica“ o rostlinách dodnes platí za přelomové dílo v oblasti botaniky.
V krátkosti nahlédnete do historie nejznámějších herbářů, kde se zpočátku staré rostlinopisy přinejmenším do 16. století zabývaly výhradně jen rostlinami pro lékařské účely tj. léčivkami, a teprve až jejich následným přepisováním se doplňovaly stále nové a nové poznatky.
Postupem času se z herbářů stávaly sbírky sušených rostlin, s jejíž pomocí mohli učenci rostliny podrobně prozkoumat, uchovat, ale také mezi s sebou sdílet. Díky pečlivému pozorování těchto učenců se vytvořily výjimečné až umělecké soubory ilustrací znázorňující velmi rozmanité bohatství ze světa flóry. Objevují se zde nejen běžné druhy rostlin, ale i vzácné a neznámé exempláře ze všech koutů světa.
Není tedy divu, že se herbáře vždycky těšily velké oblíbenosti a pozornosti. Dnes tomu není jinak!
„Umění starých herbářů“ je dech beroucí publikace, která vám názorně představí svět starých herbářů, ale i vědců a umělců, jež se zabývali zkoumáním a studiem rostlin, a zachycovali je věrohodně na papír. Tak vznikaly naprosto úžasné a nádherné obrázky a díla nejrozmanitějších rostlin, vynikající nejen svojí velkou estetickou hodnotou a ztvárněním, ale i naprostou přesností a vědeckou pečlivostí při zachycení jednotlivých detailů. Díky tomu se nyní můžeme těšit z tohoto krásného a jedinečného herbáře.
Kniha nabízí výběr z nesmírně barvité přehlídky botanických ilustrací čtyřiadvaceti botaniků a ilustrátorů, a to doslova v plné jejich kráse, spolu se všemi propracovanými detaily, jež stejně jako v dávné minulosti, tak i dnes vyráží dech.
Zde si můžete prolistovat knihu Umění starých herbářů
Umění starých herbářů Od renesance po 19. století
Kolektiv autorů
Předmluva: Chiara Nepiová
Editoři: Andrea Accorsi, Giuseppe Brillante, Elena Percivaldiová
Vydalo nakladatesltví CPress v Brně roku 2019
Vydání první
Počet stran: 297
ISBN 978-80-264-2562-5
Nejnovější komentáře