//
//
Spojené státy právě zažívají velký seriálový boom, který s sebou přinesl dva fenomény. Jeden z nich – seriál LOST zasáhl už i naší malou zemičku, druhý – PRISON BREAK se nám zatím vyhýbá, ale vzhledem k jeho úspěchům je docela pravděpodobné, že jedna z českých televizí napodobí slovenskou JOJ... A pak se i tady možná rozhoří vášnivý boj o to, která z těchto dvou sérií je lepší a kvalitnější.
Seriál Prison Break se začal vysílat v srpnu 2005 na televizi Fox, na stoličce režiséra seděl a dodnes sedí Brett Ratner (např. režie filmů X-Men: Poslední vzdor nebo Křižovatka smrti) a před kamerou se představila skupina většinou neznámých, ale kvalitních herců. Prison Break si hned získal řadu fanoušků a seriálové publikum se začalo štěpit na dvě skupiny, jedni vyzdvihovali jako dokonalý dramatický seriál Lost, druzí právě Prison Break.
Který z těchto seriálů je ale skutečně lepší není vůbec jednoduché rozhodnout, pomineme-li fakt, že každý je trochu o něčem jiném a tudíž každý naplňuje individuální vkus jiného diváka, mají oba dost podobný osud a nejspíš čas prokáže který z nich je kvalitnější. Lost i Prison Break mají podobnou skladbu epizod (to znamená, že obvykle končí v nejdramatičtějším okamžiku, čímž své diváky podněcují k neustálému zájmu a zvědavosti), oba ale také mají klesající sledovanost a především není ještě ani jeden z nich ukončen. Právě zde může být kámen úrazu, tvůrci totiž po nečekaném úspěchu nechtějí zlatý důl jen tak opustit a tak seriály prodlužují a prodlužují. Teď už záleží jen na tom, který z nich bude mít schopnější scénáristy, jež si s neustále protahovanými tajemstvími a záhadami poradí lépe a bez nesmyslné překombinovanosti, a také soudné tvůrce a producenty, kteří si včas uvědomí, že je možná lepší skončit v nejlepším než dotáhnout svůj výtvor až do bahna seriálového odpadu. To vše ale zatím zůstává otevřené.
Prison Break je, jak už název (do češtiny překládaný jako Útěk z vězení) napovídá, seriál těžící z atraktivního vězeňského prostředí, na které se od začátku povedlo naroubovat zajímavý a dramatický příběh. Dějová linie se odvíjí od dvou bratrů – Lincoln Burrows je odsouzen za vraždu a má brzy zemřít na elektrickém křesle, jeho mladší bratr Michael Scofield věří v jeho nevinu a rozhodne se s tím něco dělat. Michael je stavební inženýr, který vše, co v životě dělá, směřuje k jedinému cíli – osvobození svého bratra. Vše, co se Michael naučil, vše, co vypozoroval, vše, co zjistil, spojuje v dokonalý plán útěku. Poté, co se nechá chytit při ozbrojené loupeži, směřuje do věznice Fox River s plány vytetovanými na těle a rozjíždí důmyslnou únikovou akci. Vedle toho je tu ještě právnička Veronica Donovan snažící se o Lincolnovo osvobození legální cestou, ale zdá se, že tu jde o něco víc než jen o pouhý justiční omyl, spíše to vypadá na vypečené vládní spiknutí.
Děj seriálu je tedy dostatečně atraktivní a taky se náležitě rozvíjí, tvůrci Prison Breaku nasadili ďábelské tempo, kterému jen málokterý divák odolá. Pokud seriál začnete sledovat, velmi akutně hrozí, že se od něj neodtrhnete, dokud budete mít ještě nějaké díly k dispozici (jako se to stalo mně). Příběh se skutečně rozjíždí perfektně, linie Michaelova dokonalého plánu je navýsost vydařená a atraktivní a ani podružná linka s právničkou a jejím bojem za pravdu nijak nepokulhává. Zajisté vás uchvátí výborné charaktery i odpovídající herecké výkony (zmíním mj. Petera Stormarea, jehož vrah a mafián John Abruzzi je naprosto vynikající, nebo Roberta Kneepera, jenž svou postavu T-Baga obdařil tak dokonalou směsicí slizkosti, odpudivosti a vypočítavosti, že jej přes nesporné pocity nenávisti musíte zároveň milovat).
První pochybnosti o dokonalosti díla se bohužel začínají dostavovat již v druhé polovině první řady, Prison Break byl totiž původně plánován pouze jako minisérie o třinácti dílech, což začíná být trochu znát. Pokud by tvůrci seriál skutečně třináctým dílem ukončili, troufám si tvrdit, že by měli jisté místo mezi klenoty seriálové tvorby, takhle však pomalu přichází nastavovaná kaše, která se vyznačuje překombinovaností, jistou monotónností a mnohdy i nelogickým jednáním hrdinů, jež je občas i v rozporu s jejich činy z úvodu seriálu. Přesto má však první série velmi vysokou úroveň a je rozhodně jedním z nejlepších seriálů, které jsem doposud viděla. Dějová linka se sice postupem času poněkud rozmělňuje, ale stále je to velmi dramatická a atraktivní podívaná, ke které se nažhavený divák stále ještě rád vrací.
Největším zklamáním tak pro Vás může být samotný závěr první série, který nic neuzavírá, spíše naopak. Po ohlasech, které měla druhá řada to navíc vypadá, že tady tvůrci možná ve své megalomanské zaslepenosti po penězích skutečně šlápli vedle. Pokud je další řada skutečně tak špatná, jak se začalo v internetových diskuzích proslýchat (sama jsem druhou řadu ještě neviděla, takže tady nemohu sloužit), je to nesmírná škoda a degradace, kterou si Prison Break rozhodně nezasloužil.
//
//
Hodnocení 1. série: Pokud bych tedy měla své dojmy shrnout, Prison Break (tedy 1.sérii) vám jednoznačně doporučuji, protože je to jeden z nejlepších seriálů vůbec. Hrozí tu však, že se Vám stane to samé, co mně a sice, že budete Prison Breakem nadšeni, ale zároveň nebudete hluší vůči spíše zápornějším ohlasům na jeho pokračování a tak se dostanete do situace, kdy se nebudete chtít do oné druhé série pouštět, abyste si nezkazili ten skvělý dojem, ale zároveň tu bude ta zžíravá touha dozvědět se vše o dalším osudu postav…
Naše hodnocení:
0
Další články:
Prison Break končí
Prison Break má pauzu
Vložil Andrea Zahradníková, 2. Březen 2007 - 0:00
Nejnovější komentáře