//
//
Troufnul bych si říci, že snímek V údolí Elah je suverénně nejtemnějším snímkem ze šestice filmových premiér, které na vás tento týden čekají v kinech. A vlastně nejtemnějším filmem o americké invazi v Iráku vůbec…
Režisér Paul Haggis (oscarový Crash) si asi vůbec na seriózní a společenský závažná témata potrpí. Nyní nám nabídne nevybíravý a depresivní pohled na osudy bezejmených amerických kluků v jedné zbytečné válce.
Film je natočen ve velmi komorním duchu. Tommy Lee Jones (netřeba představovat, snad jen pro zajímavost uvedu jeho crazy roli agenta „K“ v Muži v černém) coby vysloužilý důstojník US Army Hank Deerfield, který vozí v malém městě štěrk, hledá svého syna.
Ten se podle velení armády sice vrátil do země, o jeho šťastném návratu však jeho vlastní otec vůbec nic neví. Hankova žena (Susan Sarandon) zůstává doma, kde jí čeká nejeden nelehký telefonát s manželem, který vyráží na cestu do kasáren, která jsou v jiném městě. Nebudu vám dál prozrazovat, co že se to vlastně s jeho synem stalo, protože to bych vás připravil o dějové zvraty.
Řekněme jen, že se důstojník Deerfield brzy setkává s půvabnou, leč poněkud pobledlou a neduživou detektivkou Emily Sandersovou v podání Charlize Theron (vysoce hodnocená Zrůda z roku 2003, tedy to je název filmu, ne titulu, který někde ve smolný rok půvabná Charlize získala). Následuje nástin jejích soukromých problémů a setkání důstojníka s jejím malým synkem. Společná scéna ostříleného vojáka a malého kluka, který se ještě bojí tmy, patří k tomu nejzábavnějšímu a nejlepšímu z celého filmu. A že tam takových momentů upřímně mnoho není.
Zamotaný a znepokojivý případ kolem Deerfieldova syna, prostřihávaný nekvalitními nahrávkami z vojákova mobilu, kterými si synáček zmonitoroval, co tam vlastně tropí, se pomalu sune kupředu, aby na vás navaloval čím dál tím více deprese a zmaru. Slabším povahám asi není radno doporučovat. Mno, já jen doufám, že podobný snímek zavítá i na stůl odstupujícího prezidenta Bushe, který by si už konečně měl uvědomit, cože to vlastně v tom světě vede za mizernou politiku.
//
//
Takto depresivní a temný snímek vás určitě po usednutí do polstrovaných sedaček zaskočí. To jste zkrátka v rozkvétajícím jaře nečekali. Potíž však je, že film zobrazuje aktuální dění z blízkého východu, při kterém vám zmizí úsměv stejně snadno, jako pět miliard ve státním rozpočtu.
Naše hodnocení:
0
Vložil Slávek Anlauf, 22. Duben 2008 - 17:04
Nejnovější komentáře