Kritiky.cz > Speciály > Tři mušketýři

Tři mušketýři

Photo © Twentieth Century Fox Film Corporation
Photo © Twentieth Century Fox Film Corporation
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...

Tři muš­ke­tý­ři (zná­mý také jako Tři muš­ke­tý­ři (Královniny dia­man­ty)) je fil­mo­vý šer­míř­ský sní­mek z roku 1973 nato­če­ný pod­le romá­nu Alexandra Dumase z roku 1844. Podle scé­ná­ře George MacDonalda Frasera jej reží­ro­val Richard Lester a pro­du­ko­val Ilja Salkind. V hlav­ních rolích titul­ních muš­ke­tý­rů se před­sta­ví Michael York, Oliver Reed, Frank Finlay a Richard Chamberlain, dále hra­jí Raquel Welchová, Geraldine Chaplinová, Jean-Pierre Cassel, Charlton Heston, Faye Dunawayová, Christopher Lee, Simon Ward, Georges Wilson a Spike Milligan.

Film se věr­ně drží romá­no­vé před­lo­hy a vná­ší do ní i not­nou dáv­ku humo­ru. Původně byl v 60. letech navr­žen jako pro­stře­dek pro Beatles, kte­ré Lester reží­ro­val ve fil­mech A Hard Day’s Night a Help! Film nato­čil David Watkin se smys­lem pro dobo­vé detai­ly v Madridu a špa­něl­ské Segovii. Choreografii bojo­vých scén vytvo­řil mis­tr šer­mu William Hobbs. Hudbu slo­žil Michel Legrand.

Tři muš­ke­tý­ři měli pre­mi­é­ru ve Francii 11. pro­sin­ce 1973. Film měl úspěch u kri­ti­ky i komerč­ní úspěch a byl nomi­no­ván na něko­lik cen, včet­ně pěti cen BAFTA. Raquel Welchová zís­ka­la za svůj výkon Zlatý gló­bus. Následujícího roku bylo do kin uve­de­no pokra­čo­vá­ní nato­če­né sou­běž­ně s před­cho­zím dílem, Čtyři muš­ke­tý­ři.

Děj

Mladý ven­kov­ský pobuda d’Artagnan, kte­rý se nau­čil šer­mo­vat od své­ho otce, při­jíž­dí do Paříže se snem stát se krá­lov­ským muš­ke­tý­rem. Nezvyklý na měst­ský život se dopouš­tí řady neši­kov­ných faux pas. Nejprve se nechá ura­zit, omrá­čit a okrást hra­bě­tem de Rochefort, agen­tem kar­di­ná­la Richelieu, a po pří­jez­du do Paříže se dosta­ne do kon­flik­tu se tře­mi muš­ke­tý­ry, Athosem, Porthosem a Aramisem, z nichž kaž­dý ho vyzve na sou­boj za něja­kou náhod­nou uráž­ku nebo tra­pas. Když se chys­tá prv­ní z těch­to sou­bo­jů, při­jíž­dí Jussac s dal­ší­mi pěti šer­mí­ři z gar­dy kar­di­ná­la Richelieu. D’Artagnan se v násled­ném pou­lič­ním sou­bo­ji posta­ví na stra­nu muš­ke­tý­rů a sta­ne se jejich spo­jen­cem v opo­zi­ci pro­ti kar­di­ná­lo­vi, kte­rý chce zvý­šit svou již tak znač­nou moc nad krá­lem Ludvíkem XIII. D’Artagnan si také začne romá­nek s man­žel­kou své­ho domá­cí­ho, Konstancií Bonacieux, kte­rá je šva­dle­nou krá­lov­ny Anny Rakouské.

Mezitím se obje­ví vévo­da z Buckinghamu, býva­lý krá­lov­nin mile­nec, a požá­dá ji o něco na památ­ku; ona mu dá náhr­del­ník s dva­nác­ti posá­ze­ný­mi dia­man­ty, dar od své­ho man­že­la. Od krá­lov­ni­ny pro­rad­né dvor­ní dámy se o schůz­ce dozví kar­di­nál a navrh­ne nepří­liš bys­tré­mu krá­li, aby uspo­řá­dal ples na počest jeho ženy a požá­dal ji, aby si vza­la dia­man­ty, kte­ré jí daro­val. Kardinál také vyšle do Anglie svou agent­ku Milady de Winter, kte­rá sve­de vévo­du a ukrad­ne dva dia­man­ty z náhr­del­ní­ku.

Královna se mezi­tím svě­ři­la se svý­mi pro­blémy Konstancii, kte­rá požá­dá d’Artagnana, aby odjel do Anglie a dia­man­ty zís­kal zpět. D’Artagnan a tři muš­ke­tý­ři se vyda­jí na ces­tu, ale ces­tou je napad­nou kar­di­ná­lo­vi muži. Pouze d’Artagnan a jeho slu­ha se dosta­nou až do Buckinghamu, kde zjis­tí ztrá­tu dvou dia­man­tů. Vévoda je vymě­ní a d’Artagnan uhá­ní zpět do Paříže. Porthos, Athos a Aramis, zra­ně­ní, ale ne mrt­ví, jak se d’Artagnan obá­val, pomo­hou doru­čit krá­lov­ně kom­plet­ní náhr­del­ník a zachrá­ní tak krá­lov­ský pár před tra­pa­sem, kte­rý kar­di­nál zos­no­val.

Kapitán Tréville nako­nec d’Artagnana uve­de do muš­ke­tý­rů krá­lov­ské gar­dy.

Obsazení

-Michael York jako d’Artagnan

-Oliver Reed jako Athos

-Frank Finlay jako Porthos / O’Reilly

-Richard Chamberlain jako Aramis

-Raquel Welchová jako Constance Bonacieuxová

-Jean- Trénoval jako d’Artagnan

.Pierre Cassel jako fran­couz­ský král Ludvík XIII (dabu­je Richard Briers)

-Geraldine Chaplin jako Anna Rakouská

-Charlton Heston jako kar­di­nál Richelieu

-Faye Dunaway jako Milady de Winter

-Christopher Lee jako hra­bě de Rochefort

-Simon Ward jako vévo­da z Buckinghamu

-Spike Milligan jako M. Bonacieux

-Roy Kinnear jako Planchet

-Georges Wilson jako kapi­tán de Tréville (dabu­je Michael Hordern)

-Nicole Calfan jako Kitty

-Michael Gothard jako John Felton

-Sybil Danning jako Eugenie

-Gitty Djamal jako Beatrice

-Joss Ackland jako d’Artagnanův otec

-Gretchen Franklin jako d’Artagnanova mat­ka

-Ángel del Pozo jako Jussac

-Francis de Wolff jako námoř­ní kapi­tán

Produkce

Vývoj

Podle George MacDonalda Frasera, Richard Lester se do pro­jek­tu zapo­jil, když pro­du­cen­ti krát­ce uva­žo­va­li o obsa­ze­ní Beatles do role muš­ke­tý­rů, pro­to­že Lester s tou­to sku­pi­nou reží­ro­val dva fil­my. Z nápa­du s Beatles sešlo, ale Lester zůstal. Byl by to Lesterův prv­ní film po pěti letech, ačko­li se v té době věno­val režii reklam a shá­něl finan­ce na dal­ší pro­jek­ty, včet­ně adap­ta­ce romá­nu Flashman od George MacDonalda Frasera.

Lester říká, že o Salkindech „nikdy nesly­šel“. Zeptali se ho, jest­li by měl zájem o natá­če­ní Tří muš­ke­tý­rů, a zepta­li se ho, jest­li je četl. Lester odpo­vě­děl: „Ano, četl jsem ji, kaž­dý ji četl“. Přečetl „prv­ních 200 strá­nek, nadchlo ho to a řekl ano“.

Lester řekl, že pro­du­cen­ti „chtě­li, aby to byl sexy film a chtě­li, aby v něm hrá­ly vel­ké sexy hvězdy“, jako Leonard Whiting a Ursula Andress. Řekl, že „v počá­teč­ních fázích jsem pros­tě nic neod­mí­tl“ a že „kost­ky byly vrže­ny“, když mu bylo dovo­le­no najmout George MacDonalda Frasera, aby napsal scé­nář.

Fraser nikdy před­tím nena­psal scé­nář, ale mys­lel si, že Flashman má ten správ­ný tón. Koncem roku 1972 Lester Fraserovi prá­ci nabí­dl. Podle Frasera Lester původ­ně řekl, že chce nato­čit čtyř­ho­di­no­vý film a do role Aramise obsa­dit Richarda Chamberlaina. Později bylo roz­hod­nu­to, že se scé­nář pro­mě­ní ve dva fil­my. Fraser říká, že je napsal jako dva fil­my, ale her­cům to nikdo neřekl.

Lester říká, že Fraser napsal scé­ná­ře za pět týd­nů a byly „doko­na­lé... pros­tě skvě­lé“. „Je to novi­nář­ský tré­nink,“ řekl Fraser.

Kasting

Lester říká, že ho Salkindovi necha­li po vět­ši­nu fil­mu tvůr­čím způ­so­bem samot­né­ho, kro­mě toho, že trval na obsa­ze­ní Raquel Welchové a Simona Warda. „Raquel je ve všech malých zemích hod­ně vel­ká,“ řekl Ilja Salkind.

„Dělal jsem ten film kvů­li Dicku Lesterovi,“ řekl Charlton Heston.

V srpnu 1973 Welchová z fil­mu odstou­pi­la kvů­li tvůr­čím a umě­lec­kým nesho­dám. Oznámila, že mís­to toho nato­čí film “Úpadek a pád jed­né vel­mi milé dámy. Welchová se však nako­nec k fil­mu vrá­ti­la.

Natáčení

Původně se měl film natá­čet v Maďarsku. Po návštěvě země však Lester usou­dil, že by to neby­lo mož­né, čás­teč­ně kvů­li vlád­ním ome­ze­ním při natá­če­ní.

Film se nako­nec natá­čel ve Španělsku po dobu sedm­nác­ti týd­nů. Mezi loka­ce pat­ři­la i Segovia, kde Lester nato­čil film A Funny Thing Happened on the Way to the Forum.

Lester říká, že pro­du­cen­ti shro­máž­di­li dva­cet minut zábě­rů a pro­da­li film spo­leč­nos­ti 20th Century Fox.

Lester říká, že Michel Legrand „měl na slo­že­ní hud­by asi týden a půl“.

Recepce

Kritické ohlasy

Na ser­ve­ru Rotten Tomatoes má film na zákla­dě recen­zí od 12 kri­ti­ků hod­no­ce­ní 83.

Variety film ohod­no­til klad­ně a napsal: „Tři muš­ke­tý­ři se vel­mi dob­ře sná­še­jí s pro­vo­ka­tiv­ní ver­zí Richarda Lestera, kte­rá je nepo­sí­lá naho­ru, ale při­dá­vá tomu­to dob­ro­druž­né­mu pří­bě­hu kome­di­ál­ní nádech.“ Pochválili jed­not­li­vé herec­ké výko­ny, ale pozna­me­na­li, že ačko­li Dunawayová není dosta­teč­ně vyu­ži­ta, vyna­hra­dí si to v pokra­čo­vá­ní.

Vincent Canby z The New York Times napsal: „Zdá se, že pan Lester se zabý­vá téměř výhrad­ně akcí, nej­lé­pe komic­kou, a člo­věk má po chví­li dojem, že se svý­mi šer­míř­ský­mi mis­try pří­liš dlou­ho pra­co­val na cho­re­o­gra­fii pro­pra­co­va­ných sou­bo­jů. Je zají­ma­vé je sle­do­vat, i když postrá­da­jí vel­kou dáv­ku spon­tán­nos­ti.“

Salkindova klausule

Původně byl film zamýš­len jako epos, kte­rý měl včet­ně pře­stáv­ky trvat tři hodi­ny, ale v prů­bě­hu pro­duk­ce se zjis­ti­lo, že film v této podo­bě nemů­že stih­nout ohlá­še­ný ter­mín uve­de­ní do kin, a tak bylo roz­hod­nu­to roz­dě­lit del­ší film na dva krat­ší celo­ve­čer­ní sním­ky, z nichž dru­há část se sta­la v roce 1974 Čtyřmi muš­ke­tý­ry.

Ačkoli někte­ří her­ci o tom­to roz­hod­nu­tí vědě­li dří­ve než jiní, v době paříž­ské pre­mi­é­ry M3 byli infor­mo­vá­ni všich­ni. Scénárista George MacDonald Fraser o tom­to veče­ru zazna­me­nal: „Že o tom nevě­dě­li všich­ni her­ci, jsem zjis­til až na paříž­ské pre­mi­é­ře, kte­rá zača­la veče­ří pro spo­leč­nost u Fouqueta a skon­či­la v malých hodi­nách ohlu­šu­jí­cím kon­cer­tem v něčem, co vypa­da­lo jako skle­pe­ní něja­ké sta­ro­by­lé paříž­ské stav­by (tuším Hotel de Ville). Charlton Heston to věděl, pro­to­že když jsme o tom před veče­ří mlu­vi­li, filo­zo­fic­ky pokr­čil rame­ny a pozna­me­nal: „Dva za cenu jed­no­ho.“ “ To her­ce a čle­ny štá­bu popu­di­lo, pro­to­že byli pla­ce­ni za jeden film a jejich původ­ní smlou­vy se o dru­hém dílu nezmi­ňo­va­ly, což ved­lo k podá­vá­ní žalob o náhra­du pla­tů spo­je­ných s pokra­čo­vá­ním.

To ved­lo k tomu, že herec­ká aso­ci­a­ce Screen Actors Guild poža­do­va­la, aby všech­ny budou­cí smlou­vy her­ců obsa­ho­va­ly tak­zva­nou „Salkindovu klau­zu­li“ (pojme­no­va­nou po pro­du­cen­tech Alexandru a Iljovi Salkindových), kte­rá sta­no­ví, že jed­not­li­vé pro­duk­ce nelze bez před­cho­zí smluv­ní doho­dy roz­dě­lit na fil­mo­vé díly.

Další pokračování

V násle­du­jí­cím roce byl uve­den film Čtyři muš­ke­tý­ři, jehož zábě­ry se měly původ­ně spo­jit s těmi z toho­to fil­mu a stát se sou­čás­tí mno­hem del­ší­ho fil­mu.

V roce 1989 se vel­ká část her­ců a štá­bu původ­ní­ho fil­mu vrá­ti­la k natá­če­ní fil­mu Návrat muš­ke­tý­rů, vol­ně zalo­že­né­ho na Dumasově romá­nu Dvacet let poté z roku 1845.


Zdroj: Anglická Wikipedie


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Jurský svět: Zánik říše - Záchrana dinosaurů se změní v boj o jejich svobodu4. července 2025 Jurský svět: Zánik říše - Záchrana dinosaurů se změní v boj o jejich svobodu ..,, protože zrada a ziskuchtivost nezmizela ani v tomto pokračování…   Před čtyřmi lety došlo v zábavním parku na ostrově  Isla Nublar ke komplikacím, které měly za následek to, že se […] Posted in Retro filmové recenze
  • Návrat tří mušketýrů19. srpna 2022 Návrat tří mušketýrů Návrat mušketýrů je filmová adaptace z roku 1989 volně založená na románu Dvacet let poté (1845) od Alexandra Dumase. Po Třech mušketýrech z roku 1973 a Čtyřech mušketýrech z roku 1974 se […] Posted in Speciály
  • Tři mušketýři 2 (Čtyři mušketýři)13. srpna 2022 Tři mušketýři 2 (Čtyři mušketýři) Čtyři mušketýři (také známý jako Čtyři mušketýři (Miladyina pomsta)) je britský šermířský film z roku 1974, který je pokračováním filmu Tři mušketýři z roku 1973 a zahrnuje druhou polovinu […] Posted in Speciály
  • Vlkodlak14. března 2022 Vlkodlak Povídka o vlkodlakovi, to je známý děj pro všechny. Na filmovém plátně se objevilo již nespočet adaptací, jenže v posledních letech se, bohužel, nenašla žádná, která by stála za naši […] Posted in Retro filmové recenze
  • Věk nevinnosti28. června 2021 Věk nevinnosti Newland Archer (Daniel Day-Lewis) je bezúhonný advokát, který tajně touží po vášnivějším životě. Jeho zasnoubení s půvabnou, ale nezajímavou členkou místní smetánky May Wellandovou (Winona […] Posted in Retro filmové recenze
  • Tajemství loňského léta 2: Rok poté15. července 2025 Tajemství loňského léta 2: Rok poté Vyhraná dovolená na Bahamách se nebude vyvíjet přesně podle jejich představ. Vrah z minulosti je zpět, aby dokonal to, co před rokem začal. Julie stále prožívá i po roce noční můry, ve […] Posted in Retro filmové recenze
  • Tajemství loňského léta15. července 2025 Tajemství loňského léta Když už někoho přejedete autem tak se přesvědčte, že je opravdu mrtvý! 4. července se v malém přímořském městečku v Severní Karolíně koná maturitní večírek, kde se studenti loučí ze […] Posted in Retro filmové recenze
  • Superman15. července 2025 Superman Nemyslel jsem, že to řeknu tak brzy, ale už jsem asi starý. Anebo spíš svět je už překomiksovaný. Kino bylo prázdný. Doba, kdy se lidi cpali na každého nového hrdinu v pláštěnce, je prostě […] Posted in Filmové recenze
  • Sbormistr: Tiše zničující příběh o zneužívání v českém dívčím sboru14. července 2025 Sbormistr: Tiše zničující příběh o zneužívání v českém dívčím sboru Mladá dívka se pomalu stává svědkem systematického sexuálního zneužívání v dívčím sboru ve filmu Sbormistr, hluboce znepokojivém českém dramatu, které mělo premiéru v soutěži na letošním […] Posted in Filmové recenze
  • Nové filmové premiéry tohoto týdne v ČR: od rodinné zábavy po sportovní drama14. července 2025 Nové filmové premiéry tohoto týdne v ČR: od rodinné zábavy po sportovní drama  Tento týden přináší do kin v České republice pestrou paletu filmových premiér, které potěší jak fanoušky animovaných příběhů, tak milovníky sportovních dramat či rodinné komedie. […] Posted in Filmové premiéry
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,47861 s | počet dotazů: 256 | paměť: 64813 KB. | 16.07.2025 - 07:17:28