Knižní adaptace jsou velice vděčné, na rozdíl od komiksů. V úspěšných knihách jsou vždycky dobré příběhy, dobré postavy a hlavně pokud jsou knihy hodně slavné, tak přitáhnou hodně lidí do kin. Typickým filmovým příkladem je Harry Potter a Pán prstenů. Určitě po těchto úspěšných filmech si i Spielberg zvolil natočit film podle knihy – Válku světů. Sice se říká, že už to měl připraveno už dávno, ale určitě po úspěšných knižních adaptacích si řekl, že to opravdu stojí za to si natočit taky něco podle knihy a dát to hlavně do kin.
Zvolil tedy Válku světů od H.G. Wellse, v niž se na planetu Zemi dostanou mimozemšťané, kteří systematicky likvidují celé lidstvo. Děj knížky je usazen do Anglie přelomu 19. a 20. století a Spielberg si to upravil do začátku 21. století a do Ameriky. Na rozdíl od jiných režisérů si Spielber zvolil variantu osobního dramatu jednoho muže, který se shodou náhod dostane do této války, za nic nemůže, vůbec nic neudělal, pouze sleduje postupné likvidování země a občas má prostě veliké štěstí, že to přežije. Je to (možná) rozvedený muž, kterému byli svěřeni dva potomci na víkend a on zachraňuje nejen sebe, ale i své děti. Takže se vlastně nejedná o akční film, ale pouze o soukromé drama tří osob, kteří unikají zkáze světa. Jiní režiséři by si určitě zvolili akčnější prvky.
Spielberg se svou tvůrčí dílnou ILM, s kameramanem Janusze Kaminskim a s trikovým Guru Dennise Murenem zvládli udělat film dokonalý, jak trikově, tak příběhově, nejen, že se Spielbergovi podařilo konečně kočírovat hereckou Toma Cruise, který konečně přestal být tím klučinou z Top Gunu, ale začíná se u něj projevovat herectví, i když znám i několik lepších herců. Podařilo se ale zvládnou drama rodiny a drama nejen vlastního života. Přeci, když jde o potomky, tak jde o celou budoucnosti, o geny a další generace. Spielbergovi se podařilo zvládnou i dětskou herečku Dakotu Fanning, která svoje herectví postupně zlepšuje a zlepšuje. A taky už má druhý slavný film. První její slavný film byl Muž v ohni. Říká se o ní, že je to dívčí podání dětského herce Haley Joela Osmenta, stejně herecky kvalitní. Doufám, že ji to dlouho vydrží, a že se dokáže stát dobrou herečkou i po pubertě, jak se třeba podařilo Christine Ricci, který se přelom z dětské herečky relativně podařil. Dakota Fanning je v tomto filmu ihned po Cruisovi nejlepší herečkou, její pocity jsou k uvěření, i když je spíše z ní malé vřeštící děcko, které není dokonalé, má dost svých chyb a dost mindráku. Je to prostě malá holka, a to její chování se dá dost v jejím věku očekávat,Cruise je tatík, kterého syn nesnáší. Otec už zaniklé rodiny, který má stále svoje potomky rád, ale přesto stále žije jako mladík, v rychlém fáru v bytě je automechanikem, ale docela dobrým otcem. Určitě kvůli tomu, že se ještě nemá chuť se věnovat rodinným povinnostem, výchově dětí, být pečlivým manželem, se jeho manželka od něho odtrhla a našla si spolehlivějšího přítele. Ale otec s dětmi se stále stýká, má svoje víkendy a snaží se je nějak zaplnit, ale vůbec se jim to nedaří. Z filmu jsem měl pocit, že ty víkendy nemá moc rád, že by určitě chtěl se věnovat jiným věcem než výchově svých potomků a sledování jejich dětských vrtochů.
Jak jsem psal v předchozích odstavcích, tak film Válka světů je o hledání cesty domů, k hodné manželce, a hlavně o utíkání před zlými mimozemšťany. Přitom Cruise potká mnoho taky utíkajících lidí, mnoho zabití. Ale taky neúspěšnou snahu o to zastavit mimozemské návštěvníky. Potká i jednoho psychopata, který chce bojovat pouze s puškou proti dokonalé mimozemské ochraně a který tím nejen ohrožuje sebe, ale i je. Ohrožuje je i v přítomnosti živých mimozemšťanů, kteří vystoupili z lodí a procházejí, a samozřejmě ničí, obytné budovy a snaží se najít poslední zbytky lidstva. Spielberg ve svém Sci-fi filmu konečně ukázal návštěvníky z jiných planet v celé živé své kráse na dost dlouhé záběry, abychom si mohli prohlídnout, kdo nám tu naši milou planetu ničí. Potka i mnoho dalších lidí, novináře, kteří mu poví, co se tak ve světě děje, lidi, kteří jsou schopni vraždit pro auta a mnoho dalších, které, jako jeho a jeho rodinu, pronásledují Tripody – mimozemská pohybující vozidla.
Je dobrou kalkulací Spielberga dát premiéru filmů ve stejnou dobu ve většině světa. Rozhodně je to jeden mála režisérů, který si to může dovolit, protože každý jeho film očekává, těší se na něj jako na smilování. Rozhodně se to podaří vždy, Spielbergovi jeho tahy poslední dobou vedou a jeho sny se splní a lidem se to líbí, jako mě. I když přiznám se, viděl jsem od něho jenom pár lepších jeho filmů, ale vždycky se na jeho film velice těším.
Nejnovější komentáře