Až nyní jsem se konečně dostal k tomu, abych zhlédl již při svém vzniku legendární Vránu. Komiksové snímky jsou v dnešní době na denním pořádku, ale v roce 1993 se dobrá komiksová adaptace hledala hodně těžko. A tak přišli James O’Barr, Alex Proyas a Brandon Lee, aby to změnili.
Tak hned na začátku je myslím potřeba zmínit, stejně to každý fanoušek tohohle filmu ví, že Brandon Lee, představitel titulního „hrdiny“, při natáčení zemřel. Tam, kde není Vráně vidět do obličeje, je to většinou kaskadér, který později Brandona nahradil. Brandon bohužel doplatil na prokletí svého otce, Bruce Leeho, který také zemřel při natáčení filmu ve věku 33 let. Brandonovi bylo pouhých 28 let.
Vrána je komiks, který jde mimo mainstream, není to hrdina jako Spider-Man nebo Batman, je to postava z komiksu, který je více stylizovaný, jde zde hlavně o atmosféru a o různé otázky, které v nás vyvolává fenomén smrti a vzájemných vztahů. Protože právě o tom Vrána vlastně je. Je to o tom, že někomu, je jedno proč, je dáno po roce od vlastního úmrtí vrátit se mezi živé. A co v tu chvíli udělat? Mstít se, protože nic jiného není možné. Ve světě živých v podstatě nezbyl nikdo, na kom by záleželo. Téměř nikdo.
Příběh filmu a vlastně i samotný komiks nabádají k tomu, aby vizuální stránka filmu byla zvláštní. Vždyť v hlavní roli je oživnuvší rocker, který má obličej nabarvený na bílo pudrem a rty a oči má zvýrazněné černí. Komiks sám o sobě je černobílý a mnozí, včetně Brandona Lee, chtěli skutečně prosadit černobílou verzi filmu s barevnými, doruda zvýrazněnými flashbacky. Černobílá verze se nakonec nekonala, protože studio to prostě nechtělo, ale i tak je vizuální dojem z filmu úžasný. V tomhle Alex Proyas prostě umí chodit.
Celý film, respektive současnost v něm zachycená, je laděna do černé, barvy jsou utlumeny, a tak ač film není skutečně černobílý, vyznívá díky filtrování snad ještě temněji, než by mohl v černobílé verzi. A vedle toho flashbacky, laděné do rudé, vyznívají ani ne tak vesele, ale spíše smutně, trpitelsky, zvláště když jsou nastříhány se záběry na Erica Dravena, který se vzpomínkami souží.
Film je ve své podstatě spíše temnou meditací nad smrtí a láskou, kdy vraždění z pomsty je zde v podstatě jen proto, aby bylo určitým katalyzátorem, který dá Vráně klid, aby mohla dojít bodu, kdy budou účty vyřízeny. Nejde o to zabíjet všechny grázly, Ericovi o tohle ani zdaleka nejde, prostě se chce jen pomstít, ale když se mu kdokoli postaví do cesty, není mu proti srsti zbavit se více lidí, jak to dokazuje ve scéně, kde zmasakruje radu gangů.
Eric Draven alias Vrána je temnou postavou, která je zmítána city, není to žádný šílenec, i když tak vypadá, prostě je jen city veden k tomu, aby povraždil čtveřici grázlů, která může za jeho smrt. Všechno to dělá proto, že mu ublížili, ale hlavně proto, že ublížili jeho lásce. Před jeho očima ji znásilnili a v podstatě zabili. Eric je mučedníkem, který dostal druhou šanci, ale není jasné proč. Proč zrovna on? Co je vlastně zač vrána, která ho provází? Mnoho otázek zůstává nezodpovězeno, což není na škodu, právě naopak. Film dostává ještě mystičtější rozměr a nutí k přemýšlení.
Já osobně v postavě Erica Dravena i v tom, jak ji Brandon Lee zahrál, vidím předobraz Jokera z Temného rytíře, který je sice naladěn na trochu jinou strunu a ve své podstatě mnohem dokonalejší, ale i ve Vráně máme co dočinění s postavou, která se tak trochu vymyká. Snad to ale není prokletí, protože herci, kteří své charaktery skryté pod vrstvou pudru zahrají naprosto dokonale, umírají. Tenhle článek je tedy díkem Brandonovi Lee, který ztvárnil postavu, která nebude zapomenuta, i když se jí snaží prznit její pokračování.
Nejnovější komentáře