I když za okny panuje ještě zima, možná už se těšíte na jaro a přemýšlíte, co budete pěstovat. I já už mám takové myšlenky. Paprikám se už na parapetu krásně daří a už se moc těším, až je zasadím do mého pařeníku. Do rukou se mě dostává publikace s názvem Vyvýšené záhony na balkoně, která je plná zajímavých inspirací, jak lze na velmi malém prostoru vykouzlit zázraky a vypěstovat ty nejchutnější bylinky, zeleninu, ale i ovoce.
Kniha vás provede úplně od začátku, jak lze pěstovat rostliny na balkoně, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto způsobu pěstování, do jakých nádob lze rostliny dávat. Dále také jaké rostliny patří na vyvýšené záhony, jak takový záhon připravit, co vše k tomu potřebujete, kdy a jak vysévat. V knize najdete přehledný adresář rostlin, základní informace, kdy semínka vysévat a také pak sklízet, společně s ilustrativními fotografiemi. Autorka neopomněla také jak rostliny zalévat, hnojit, jak si vyrobit vlastní biohnojivo a také hlavně jak bojovat se škůdci, kteří mohou vaše rostliny napadnout. Na konci knihy je k dispozici abecední rejstřík pro lepší orientaci v knize. Velkou část knihy tvoří tipy na kombinace různých rostlin, které k sobě rozhodně pasují a které raději společně nedávejte.
Kniha je naprosto skvělá. K recenzi jsem si ji nevybrala náhodou. Doporučila ji mně paní Marie Palenčárová, tímto ji moc děkuji za poskytnutí recenzního výtisku. Rozhodně mě tato publikace nezklamala. Doporučím ji všem začátečníkům, kteří s pěstováním teprve začínají, ale i těm zkušeným, kteří stále hledají rady a inspirace, jak svou zahrádku vylepšit, aby jim přinesla ty nejkrásnější dary v podobě výtečných plodů.
Kniha je přehledná, srozumitelně psaná, s praktickými popisky, schématy, fotografiemi i obrázky. Nejvíce mě zaujala kombinace různých rostlin do vyvýšených záhonů, které spolu mohou být a které rozhodně ne, dále také postupy, jak vyrobit své vlastní biohnojivo a ještě tak zvýšit svou vlastní úrodu. Velké plus této příručce dávám i za kapitolu o tom, jak lze bojovat se škůdci. Sama s nimi také často bojuji a ne vždy chci používat těžkou chemii, tak se moc ráda v této kapitole inspiruji.
Kniha je se vzorovými záhony pro pěstování zeleniny a ovoce a bylinek. Publikace obsahuje 152 fotografií a 30 barevných ilustrací.
Ukázka z knihy:
Semenům, které ke klíčení potřebují hodně tepla (např. lilek, rajčata, paprika, chilli papričky, mochyně, cukety, okurky, dýně), bude nejlíp na prosluněném parapetu a možná dokonce na mírně zahřátém topení. Jiná (jako třeba mangold, špenát, pórek, kozlíček polníček, červená řepa, fazole, hrách) zase mají raději trochu víc chladu a mohou se klidně vysévat ven.
Všechna vysetá semínka by měla mít dostatek světla, většinou postačí slunný parapet. Když je místo příliš tmavé, rostlinám to neprospívá, směřují za světlem a nejkratší době vystřelí do výše, výhonky jsou pak nepřirozeně dlouhé a rostou pořád dál.
Několik slov o autorce:
Lisa-Marie Trauerová je fotografka z Vídně, která miluje přírodu, je veganka a přímo uprostřed města si vytvořila zelenou džungli. Na svém balkoně a rozloze 10 m² pěstuje více než 50 druhů zeleniny, bylinky, ovocné stromy a keře. Její vyvýšené mini záhony, květináče a závěsné truhlíky jsou plné rostlin, kterých každoročně přibývá. Vyrůstala s rukama zabořenýma do hlíny.
O zahradničení se mnoho naučila od svých rodičů a prarodičů a v posledních letech k tomu přidala i spoustu vlastních zkušeností se zahradničením na balkóně.
Autorka: Lisa-Marie Trauerová
Přeložila: Magdalena Havlová
Žánr: příručka
Počet stran: 111
Vydáno: 2022, Nakladatelství KAZDA, Brno
Vazba knihy: měkká s klopami
ISBN: 978-80-7670-098-7
Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.
Více informací naleznete zde: https://www.knihykazda.cz/o-nakladatelstvi/
Knihu můžete koupit zde
Nejnovější komentáře