Protože jeho rodiče byli proti jeho ambicím jít k divadlu a protože také nesouhlasili s jeho homosexualitou, změnil si Friedrich Wilhelm Plumpe jméno na Friedrich Wilhelm Murnau.
Jedním z Murnauových proslulých děl je film „Nosferatu“ z roku 1922, adaptace románu Brama Stokera Dracula. Přestože film neměl komerční úspěch kvůli problémům s autorskými právy na Stokerův román, je považován za mistrovské dílo expresionistického filmu. Později režíroval film „Poslední smích“ z roku 1924 a interpretaci Goethova „Fausta“ z roku 1926. V roce 1926 emigroval do Hollywoodu, kde se připojil ke studiu Fox a natočil tři filmy: „Východ slunce“ (1927), „4 ďáblové“ (1928) a „Dívka z města“ (1930). První z těchto tří filmů je všeobecně považován za jeden z nejlepších filmů všech dob a byl prvním a jediným filmem, který získal cenu Akademie filmového umění a věd (AMPAS) „Best Picture“ v kategorii „umělecká kvalita zpracování“ (neboli „jedinečný a umělecký snímek“). Jednalo se o jediný rok, kdy byla tato cena udělena.
Murnau ve svých filmech nerad používal titulkové karty. Proto se ve filmu „Východ slunce“ titulkové karty v průběhu filmu objevují stále vzácněji a ke konci prakticky neexistují.
Na Tahiti natočil film „Tabu“ (1931) bez účasti filmových hvězd. Role ztvárnili obyvatelé Tahiti. Do financování tohoto filmu Murnau investoval celé své jmění a navíc se také zadlužil. Paramount byl jeho filmem nadšen a nabídl mu smlouvu na deset let. Bohužel se Murnau premiéry Tabu nedožil; 11. března 1931, týden před premiérou filmu, zemřel při automobilové nehodě v kalifornské Santa Barbaře.
Zdroj: IMDb a Wikipedia
Všechno nejlepší, F. W. Murnau!
Nejnovější komentáře