Dne 26. 2. 2020 byla zahájena výstava Uměleckoprůmyslového musea v Praze s názvem V LESKU ZLATA, V ZÁŘI BAREV aneb Umění podmalby na skle ze sbírek UPM.
Připravila ji dlouholetá kurátorka sbírky skla Helena Brožková ve spolupráci se správkyní sbírky historického skla Janou Černovskou.
Jakmile vstoupíme do prvního výstavního sálu, ovane nás nezapomenutelná atmosféra dechberoucích děl, malovaných s použitím zlaté nebo stříbrné fólie a barev na zadní stranu skla, horského křišťálu či skla zrcadlového. Těmito cennými díly se mimo jiné zdobily interiéry, šperkovnice, šperky, zrcadla i rámy obrazů. Expozice se zaměřuje především na podmalby z dvorského a městského prostředí. Většina z nich pochází ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a zahrnuje malby od dob antiky až po 19. století, a to nejen české, nýbrž i tyrolské, bavorské, norimberské, benátské, neapolské, lombardské a curyšské provenience.
Návštěvníci si mohou prohlédnout 135 nejzajímavějších obrazů, od zcela miniaturních (Závěs se sv. Janem Nepomuckým o velikosti 4,4 × 3,9 cm) až po díla větších rozměrů (Snímání z kříže od Vinzenze Jankeho s mírami 69 × 44,5 cm). Tyto předměty se u sběratelů těšily značné oblibě, což dokládá též třináct exponátů ze sbírky zakladatele muzea Vojtěcha svobodného pána Lanny (1836–1909).
Na tvorbě kolekce se podílelo mnoho pražských sběratelů i mecenášů, mimo jiné průmyslník Bohumil Bondy se synem Leonem, Rudolf Just, Otto Morawitz či plukovník Jan Novotný.
Jsou zde zastoupeny obrazy renesančního malíře Hanse Jakoba Sprüngliho (1559–1637), barokního nizozemského tvůrce Gerharda Janssena (1636–1725), kunštátského autora podmaleb Daniela Preisslera (1636–1733), díla připisovaná tzv. česko-francké škole i malby augsburských umělců z 18. století. Expozice představí též 15 grafik, zapůjčených z Národní galerie Praha, mimo jiné mědiryt Paridův soud, lept Orfeus hrající zvířatům, návrhy na tapiserie Alegorie Vody, Ohně, Země i Vzduchu a knihu Johanna Wilhelma Baura Metamorfózy, vydanou roku 1641, jež se stala předlohou pro některé vystavené práce.
Příprava této výstavy trvala s přestávkami téměř rok a výsledek je velmi působivý. Objevují se tu motivy antické (Venuše s Kupidem, Orfeus mezi zvířaty, Pallas Athéna, Venuše a Juno), biblické (Samson v boji se lvem, David a Goliáš, Klanění pastýřů, Snímání z kříže), církevní (Sv. Barbora, Sv. Kateřina, Sv. Václav ve slávě) i světské (Štvanice na jelení zvěř, Přesun vojska a Vojenské ležení, Sedláci u stolu), dále mnoho krajin, portrétů nebo siluet. Nalezneme zde též několik talířů, číšek, závěsů a kazetek, vyzdobených těmito vzácnými skvosty.
Expozice bude probíhat do 28.6. 2020 a jsme na ni všichni srdečně zváni.
Nejnovější komentáře