Co mají společného slon, prase a husa? A co je na nich tak zajímavého, že si je lidé snažili ochočit? Jaké mají schopnosti a jak se postupně vytvářel vzájemný vztah mezi lidmi a určitou skupinou zvířat? Kdo komunikoval ve starověkém Egyptě s bohy a jakou barvu mají posvátní sloni v Thajsku? Na tyto a další otázky se snaží odpovědět knížka určená především nejmladším čtenářům. Autorka knihy, Štěpánka Sekaninová, není žádná začátečnice a pro děti napsala mnoho knih, nejen o zvířatech. Tentokrát si vybrala jedenáct zvířat, která se postupem času stala pro člověka z různých důvodů důležitá.
Nikoho jistě nepřekvapí, že jsou v seznamu uvedena známá domestikovaná zvířata, jako je pes, kočka, kůň, kráva, prase a husa. Vždyť pes i kočka si umí získat lidskou přízeň a často jsou v současné době vnímáni jako součást rodiny. Pes má kromě své společenské povahy ještě další schopnosti, které lidem pomáhají při určitých činnostech. Autorka knihy také připomíná zvířata, která u nás patří ke skupině exotických zvířat a můžeme je pozorovat v zoologických zahradách nebo v dokumentárních filmech. V jiných světadílech si však k nim lidé vytvořili vztah a využívají jejich pomoci i v současné době. Většinu uvedených zvířat si člověk ochočil, zkouší je vycvičit a stará se o ně. Do knihy je zařazen i delfín, který, až na výjimky, žije volně v moři. Přesto, že není vnímán jako zvíře ochočené, některé jeho schopnosti lidé využívají.
Stránky jednotlivých zvířat mají různé zabarvení, což umožňuje rychlou orientaci při hledání a současně dotvářejí charakteristiku prostředí, jako např. okrová barva charakteristická pro písčité pouště, kde putují velbloudí karavany. Za grafickou podobu zodpovídá Martina Urbánek. Ilustrátorkou je Misha Bera, která je podílela již na knížce „Když se děje počasí“ od stejné autorky.
Líbí se mi, že se autorka snaží nejen stručně a věcně vystihnout charakteristické vlastnosti zvířete, ale také jak a proč si k němu lidé postupně budovali vztah i k jakým činnostem využívají jeho schopnosti. Kniha má naučný charakter a obsah je srozumitelný nejen dětem mladšího školního věku, které si mohou knihu samostatně přečíst, ale je zajímavá i pro děti předškolního věku. Pro obě skupiny může být motivací k zamyšlení nad vztahem lidí ke zvířatům.
Knížka mě zaujala jako vhodná forma naučné knihy pro uvedenou čtenářskou kategorii. Obsahovou stručnost je nutné chápat spíš jako podnět a východisko k vyhledání dalších informací. Štěpánka Sekaninová je schopná autorka, která má určitý cit pro výběr námětu i odpovídající množství informací, které chce sdělit. I v případě této knihy se nesnaží nahradit encyklopedie. Zvířata vybrala dle vlastních kritérií, které se však nikdo nedozví. Proto působí text jako nahodile vybrané zajímavosti. Kniha má 56 stran a bude patřit k těm útlejším v knihovně. Formát 230x280 mm přeje ilustracím a velikosti písma, které má několik velikostí, od největšího v nadpisech až po nejmenší v „bublinách“.
Vydalo nakladatelství Albatros v roce 2020
Hodnotím: 60 %
Foto: Albatros Media a.s.
Nejnovější komentáře