Filmů, věnujících se nejproslavenější námořní katastrofě všech dob - potopení zaoceánského parníku Titanic, bylo natočeno mraky. Snad všechny do jednoho
- včetně velkorozpočtového Cameronova trháku - zatáhly na palubu obří lodi zamilovanou dvojici, která zde prožije svoji osudovou lásku.
Je to z větší části pochopitelné, osud nešťastného plavidla a mýty, obestírající jeho potopení, svádí režiséry k použití romantických zápletek, nicméně to filmům ubírá na autentičnosti a nejsou to tím pádem snímky ani tak o rekonstrukci dávné plavby a dramatu jedné dubnové noci, ale o klasických milostných romancích.
Film „A night to remember“ (1958), natočený podle předlohy stejnojmenné knihy od Waltera Lorda, je v tomhle ohledu jiný. Je spíše než klasickým filmem jakýmsi hraným dokumentem a jednoznačně nejpřesvědčivější a taky nejpravdivější filmovou výpovědí této události. Už jen to, že jeden z top režisérových rádců byl čtvrtý palubní důstojník Titanicu Joseph Groves Boxhall, mluví v jeho prospěch.
Samozřejmě že i zde najdeme několik romantických střípků v podobě mladých manželů, kteří se rozhodnou zůstat stůj co stůj spolu a kteří svorně zahynou, když na ně spadne jeden z utržených komínů, jak se loď potápí (nic takového se v reálu nestalo), nebo stejný případ v podobě skutečných postav Isidora a Idy Straussových - stařičkého milionářského manželského páru, kdy žena spolu se svou služkou už nastoupí do záchranného člunu, ale na poslední chvíli se rozmyslí, vystoupí a vrátí se k manželovi se slovy: „Žili jsme spolu mnoho let. Kam půjdeš ty, půjdu i já.“ (To se stalo a oba dva společně na palubě Titanicu zemřeli).
Ale tím je působení na divákovy city v tomto ohledu skončeno a zbytek už je velmi dobře(na tu dobu) natočeným dokumentem, který z převážné části opravdu stojí na výpovědích přeživších a snaží se stůj co stůj dostát tomu, co se roku 1912 uprostřed severního Atlantiku skutečně odehrálo.
Režisér Roy Ward Baker si dal velkou práci i s výběrem herců, aby byli co nejpodobnější reálným postavám a to se mu každopádně povedlo. Jeden z členů štábu vzpomínal na natáčení se slovy, že když člověk přešel kolem stolu, kde seděli obsazení herci a znal fotografie osob, které měli hrát, bez problémů poznal, kdo koho ztvárňuje.
Film začíná asi dvacetiminutovou retrospektivou a představením několika pasažérů a jejich cestou do anglického Southamptonu, kde se nalodí na palubu a pak už se na nic nečeká, Titanic vypluje a zbytek snímku už je věnován samotné plavbě a co se během těch čtyř dnů od vyplutí po potopení lodi na jeho palubě odehrálo. Varování před ledovci, z nichž se ty nejdůležitější nikdy nedostaly do rukou kapitána, pravdivé ztvárnění nejdůležitějších charakterů spjatých s lodí (konstruktéra Andrewse - Michael Goodliffe, který po katastrofě dělal všechno pro to, aby zachránil co nejvíce cestujících a sám šel potom dolů se svou lodí, majitele lodi Ismaye - Frank Lawton, jehož touha mít tu nejlepší loď na světě a víra, že se mu to splnilo a že se skutečně jedná o plavidlo nepotopitelné vedla k zanedbání bezpečnostních opatření - nedostatek záchranných člunů, které ve finále zapříčinily smrt dvojnásobku lidí, než bylo nutné)...Sympatické je, že ve filmu není opomněn ani velmi důležitý mezník v podobě parníku Californian, který byl jen asi dvacet kilometrů od Titanicu a jehož kapitán neudělal nic pro to, aby alespoň zjistil, co je to za velkou loď, která vystřeluje uprostřed noci rakety (proč tento fakt opomněl Cameron, je mi záhadou). Na druhou stranu jsem moc nepochopila režisérovo zvolení jako hlavní postavy a hrdiny filmu druhého palubního důstojníka Charlese Lightollera (Kenneth More), který ve skutečnosti rozhodně takový charakter nebyl, stejně tak zidealizování postavy kapitána Smithe(Laurence Naismith), jenž v reálu ke konci jako velitel lodi naprosto selhal.
Rozebírat děj nějak dále dopodrobna je asi zbytečné, na světě je jen málo lidí, které by osud nešťastného parníku minul, „A night to remember“ je prostě nejlepší film natočený o katastrofě Titanicu a jediný film, který se jí taky primárně věnuje a jednoznačná povinnost pro všechny, kdo se o tuto historickou událost zajímají.
Nejnovější komentáře