Milovníky historických filmů a zejména alžbětinské doby může přilákat film Anonym od režiséra Rolanda Emmericha, který se stal známý filmy Univerzální voják, Hvězdná brána, Godzilla a Patriot.Z výčtu filmů je patrné, že historické filmy nejsou pro Emmericha tou správnou parketou.Patrně ho zaujal scénář Duch doby od Johna Orloffa. Myšlenka zachytit alžbětinskou dobu s netradičním příběhem Emmericha zlákala. Pro film Anonym vytvořil Orloff scénář o zrození Shakespearova díla od neznámého anonymního dramatika, který má urozený původ, zná poměry na alžbětinském dvoře a má nadání psát verše a dramatická díla. Anonym je vlastně příběh tří dramatiků – Edwarda de Vere, Bena Jonsona a Williama Shakespeara- za vlády královny Alžběty a jejích rádců. Edward De Vere je taletovaný , ale společenské postavení a konvence mu nedovolují veřejně se podepsat pod svá díla. Naopak autor divadelních her Ben Jonsona i herec William Shakespeare touží po slávě divadelních prken. A královna Alžběta je v tomto filmu vášnivá žena se slabostí pro divadlo. Ve filmu se diváci dostanou na divadelní představení Shakespearových her do divadel Globe i Rose i na královský dvůr. I v tomto filmu, stejně jako v Zamilovaném Shakespearovi, nabízí filmaři prožití atmosféry divadelních představení a reakcí diváků i herců.
Příběh však nemá silnou a čitelnou linku a divák může obtížně sledovat všechny navazující situace. Nepřehlednosti možná přispívá i přenášení děje do dvou časový období. Zřejmě bylo snahou tvůrců filmu postihnout v mnoha obrazech a situacích atmosféru alžbětinského dvora i lidové zábavy v divadle, a to nutně vedlo k menšímu prostoru pro vývoj hlavních postav. Výsledek mi připomíná snahu pejska s kočičkou, když vařili dort. Ani v tomto případě nebyl výsledek podle očekávání a hodně nemusí nutně znamenat nejlépe.
Emmerich si vybral pro svůj film nelehký námět. Nabídnout divákům příběh o anonymním šlechtickém autorovi slavných her je i v současné době pro mnohé nestravitelné a rouhačské. Také proto bude hodně lidí Anonym kritizovat a zatracovat.
Souhlasím s tím, že scénář mohl být konzistentnější. Mohl třeba nabídnout divákům lidský příběh Edwarda De Vere, který by si dokázal získat příznivce. Ale Emmerich si patrně libuje více ve větších scénách a není mistrem detailní práce s hercem. O to víc mě překvapila Vanessa Redgrave, která v roli staré královny Alžběty dokázala vytvořit postavu s lidskými neřestmi a nebála se nechat vyniknout rysy staré ženy ve scéně s oblékáním nebo při sledování divadelního představení.Vanessa Redgrave na sebe upozornila ve filmu Zvětšenina po režijním vedením Michelangela Antonioni v roce 1966 a od té doby se stala známou a uznávanou herečkou. Je to bezesporu osobnost, která si svou roli dokáže užít a dá ji maximum. Královnu Alžbětu si ve filmu Anonym zahrála s energií sobě vlastní ve svých 73 letech a režisér ponechal její scény dostatečně vyznít.
Další postavou , která na sebe dokáže přitáhnout pozornost i přes malý počet scén, je Edward Hogg. Zahrál si rádce královny Roberta Cecila v podobě připomínající krále Richarda III.
Roli Edwarda De Vere si v pohodě zahrál Rhys Ifans a nechal vyniknout svou aristokratickou tvář a vysokou postavu. Roli dramatika a herce Bena Jonsona si zahrál Sebastian Armesto tak trochu s obavou. Herec a dramatik Benjamin Jonson skutečně existoval a byl velice uznávaným dramatikem. Ve filmu Anonym však dostal roli prostředníka a je nucen se dívat na rostoucí úspěch Shakespeara. Možná i proto zahrál Sebastian Arnesto spíš nejistého a zklamaného člověka než budoucího uctívaného dramatika.
Film Anonym staví hodně na vizuálních efektech a snaží se představit alžbětínský Londýn s maximální věrohodností. Nakolik se tvůrcům odvést přesvědčivé dílo, to už nechám na divácích. Já jsem se nechala zmást scénou na London Bridge a naopak letecký pohled na město mě připadal zbytečný.
Nečekejte od Anonyma zázraky. Žádná červená knihovna se nekoná a nebojuje se za velké ideály. Film však nabízí netradiční verzi vzniku Shakespearových děl. I to může být důvod, proč jít na Anonym.
Anonym – Obraz staré doby - 57 %
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup
Odebírat
Přihlášení
0 Komentáře
Nejstarší
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji? Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!
◄ V cizí kůži | The Change-up [45%] | Nevěstinec - Souvenirs de la maison close - 75 % ►
Nejnovější komentáře