Taxem si bláhově myslel... ne, lepší výraz je doufal jsem, že oproti Drtivému dopadu se Bruce Willis vytáhne a předvede sice akční, ale v kramflecích festovní scifárnu. Teď, když jsem viděl oba, se mi jeví, jako bychom letos zažívali o celé dva ničivě meteorické filmy více, než bychom si byli zasloužili -- Armageddon je pak dokonce o poznání slabší.
...a takhle poletíte kolem Měsíce... |
Neuvědomil jsem si totiž, že pro celkovou atmosféru filmu není v Americe rozhodující děj, nýbrž datum uvedení. Týden ke Dni nezávislosti je tradičně vyhrazen snímkům ři(n)čivě patriotickým, pruhovanými vlajkami vlajícím a všechny cizáky a nebezpečenství do pr..le nakopávajícím, ať to stojí, co to stojí.
Někdy mi to sedne; tentokrát to nevyšlo.
Sbohem a ... vlaječku |
Tak především vězte, že nakopáno i zde již tradičně dostává opět fyzika. Gravitaci, setrvačnost, momenty hybnosti, energii uvolněnou nárazy i další jevy předvádí Armsageddon zcela podle momentálních potřeb dějového sentimentu, ponechávaje si bezpochyby nákladné speciální efekty na ohňostroje meteoritického bombardování vybraných metropolí (to jsou, soudím, jediné trochu povedené scény) a na burácivý svist vzduchoprázdnem. Pokud se zrovna neděje cosi nepřiměřeně akčního, má nám srdci zmítat plytká limonáda trojúhelníku dcera/milenka - otec/šéf party - milenec/pracovní rival. Zbytek metráže je naplněn zpomalenými záběry estrády hrdinů z lidu v elegantních „vycházkových“ skafandrech, kteří postupují vykonat úchvatnou záchranu, kynouce rozjásanému davu instatních ctitelů a ctitelek, zatímco armádní supermani a paranoidní štábní připřiprdi ostrouhají mrkvičku.
Vláda nás požádala, abychom zachránili lidstvo |
Jak je letos zvykem, k Zemi se hrne asteroid velikosti Texasu, jenž znamená jistou zkázu všeho živého. NASA ostentativně kvičí, „teď to máte, nedali jste nám peníze.“ Rovněž jejich nejbystřejší chlapec Dan Truman (Billy Bob Thornton) nejprve přesvědčí desítky komisí nadutců, že neexistuje žádný záchranný program, zatímco lidstvo čekají „v podstatě ty nejhorší úseky z Bible.“ Vzápětí verbuje partu ropných vrtáků pod vedením Harryho Stampera (Bruce Willis). Jeho kamarádi jsou nebezpečnou sebrankou fyzicky i duševně abnormálních individuí, kterým prostě zacukají koutky a spustí se sliny, když je U.S. vláda požádá, aby zachránili svět. Nevím, zdali to bylo záměrem, ale NASA, jíž je Armageddon zhusta reklamní hlásnou troubou, se vpravdě podařilo zprostředkovat dojem, že do vesmíru může letět úplně každý.
Raketoplány dosahují oběžné dráhy, tělo na tělo. |
Mezi hloubiči jam a skvadrou rigorózně trénovaných astronautů, kteří jsou najednou na vedlejší koleji, nemajíce cit pro vrtání, vyvíjí se řevnivost, kterou mohli autoři rozvést více jako zajímavý úhel pohledu na povolání hrdiny. Namísto toho dostává se nám surovou naftou aromatizované romance mezi Stamperovou dcerou Grace (Liv Tyler) a jeho kolegou a podřízeným (a profesním rivalem) A.J.Frostem (Ben Affleck). Zvláště nechutná je scéna s reklamně nastrabočeným BMW coupé v rudém zapadajícím slunci, kompenzovaná rujnou pijatikou ostatních povedených parťáků, kteří si těsně před odletem vyhazují z kopýtka, dokud je nesebere policie...
Zde vrtejme do asteroidu |
Bohužel se nikdy nedozvíme, jak je zase pustili, neboť vzápětí letí ke hvězdám, respektive ku plynatému kamení, aby vrtali a do díry šoupli nejprímovější atomku, jakou kožené xichty s širokými lampasy dokázaly oželet. Tvůrci neopomenou mrhat naším časem při kdovíkolikátém remake nejotřepanější akční scény všech dob, a sice křeči s nesmrtelným TIKAJÍCÍM RUDÝM DISPLEJEM, jenž se nezastaví, dokud údaj na něm není jednomístný.
Takovými a desítkami jiných klišé jest vycpán zbytek do dvou hodin a dvanácti minut, co Konec Světa trvá. Při sledování ve mně vpravdě sílil pocit, že ploskolebost a zdutý sentiment nabývá rozměrů vpravdě biblických. Mohl bych dále vršit výrazivo svého znechucení a pošklebovat se kulhavé fábuli -- nuž vy zvědaví mezi čtenáři, jděte na to sami, však bylo i horších filmů než je tento. Armageddon přece jenom stál nezanedbatelné peníze a zábavu svého druhu jistě poskytuje. Zájemcům o patriotickou slzu doporučuji zásobu papírových kapesníků.
Hodnocení: SLABÉ
Truman a Stamper |
Hrdina. |
HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
POZOR - AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ
-
- Meteory, které rozbíjejí raketoplán na oběžné dráze, se třením o vakuum rozžhavily do žluta.
- Před odletem astronauti jedou jedním výtahem a rozlézají se po patře, půl výpravy doprava, tudy prosím, půl výpravy doleva. Vzápětí raketoplány startují ze dvou nezávislých, poměrně vzdálených ramp.
- Protože kosmonaut ruskou kosmickou stanici roztočí, ve většině chodeb (i příčných) existuje tíže k jedné stěně, jež je tím pádem podlahou. Připojí-li se k takové stanici raketoplán (vchod bokem) tíže se přenese i na něj, kolmo k přípojnému bodu.
- Jeden z pásovců (obrněných vozítek Armadillo) musí uraziti strastiplnou cestu po asteroidu. Pomiňme gravitační nedomyšlenost, neboť každé najetí na hrb by vlastně mělo vozík vymrštit plavným obloukem; ještě méně se mi zamlouvalo, že v jednom záběru jsou na panenském asteroidu před kabinou v písku vyjeté koleje a na jiném se mihne tráva.
- Ku zdůraznění globálního rozměru hrozící katastrofy námi film švenkne tu do Afriky, tu do Asie. Shromážděné davy sledují nebeské úkazy a na všech stranách zeměkoule je právě den.
- Muslimští věřící shromáždění před chrámem (a mnozí onačí domorodci na jiných místech) naslouchají nepřekládanému rozhlasovému projevu amerického presidenta a živě naň reagují.
Nejnovější komentáře