Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Captain America: Nový svět – slabá ozvěna minulosti

Captain America: Nový svět – slabá ozvěna minulosti

Photo © 2024 MARVEL
Photo © 2024 MARVEL
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Novopečený Kapitán Amerika Sam Wilson odha­lu­je spik­nu­tí a záro­veň boju­je za očiš­tě­ní jmé­na své­ho pří­te­le po poku­su o aten­tát ve fil­mu Captain America: Nový svět. Tento víkend se v Praze a kinech po celém svě­tě ote­ví­rá film Statečný nový svět. Téměř beat-for-beat redux Captain America: Občanská vál­ka. Tento pří­zem­ní poli­tic­ký thriller je pro MCU po letech mezi­ga­lak­tic­kých a mul­ti­vesmír­ných pří­bě­hů víta­ným návra­tem na Zemi, ale stá­le půso­bí jako sla­bá ozvě­na dří­věj­ších, lep­ších fil­mů série.

Captain America: Nový svět „Všichni jsme se sna­ži­li, abychom se dosta­li na vrchol. V roli Wilsona se před­sta­ví Anthony Mackie, dří­ve super­hr­di­na zná­mý jako Falcon, kte­ré­ho jsme vidě­li v šes­ti před­cho­zích fil­mech MCU a kte­rý na kon­ci Avengers pře­vzal štít Steva Rogerse: Sokol a Zimní voják, kte­rý pře­vzal jeho plášť v praž­ském Disneyho seri­á­lu The Falcon and the Winter Soldier. Veterán letec­tva Joaquin Torres (Danny Ramirez) byl mezi­tím pový­šen na Falcona.

V úvo­du fil­mu Brave New World jsou Wilson a Torres v Mexiku, aby zachy­ti­li cen­nou suro­vi­nu, kte­rou ukra­dl Sidewinder (Giancarlo Esposito) a kte­rou se chys­tá kou­pit nezná­mý kupec. Sidewinder si vzal jako rukojmí kos­tel plný kně­ží a jep­ti­šek, což je při pro­vá­dě­ní nezá­kon­ných obcho­dů se zbra­ně­mi zvlášt­ní stra­te­gie, ale našim hrdi­nům dává zámin­ku k tomu, aby byli super­hr­di­ny, a padou­cho­vi ces­tu k útě­ku.

Tou cen­nou suro­vi­nou je mimo­cho­dem ada­man­ti­um (naráž­ka na Wolverinovo budou­cí zasa­ze­ní do toho­to MCU), pochá­ze­jí­cí z obří­ho Celestiala, kte­rý se vyno­řil z Indického oce­á­nu na kon­ci Eternals, ale od té doby se o něm nikdo nezmí­nil. Byl ukra­den Japoncům, ale jeho bez­peč­ný návrat díky Kapitánu Amerikovi dává nové­mu ame­ric­ké­mu pre­zi­den­to­vi Thaddeusovi Rossovi (Harrison Ford, kte­rý pře­vzal roli po smr­ti Williama Hurta) šan­ci dokon­čit onu doho­du o vývo­ji se svým japon­ským pro­tějš­kem.

Jediný pro­blém: na vel­kém gala­ve­če­ru v Bílém domě, kde se před­sta­ví ada­man­ti­um růz­ným hla­vám stá­tů, se Wilsonův dob­rý pří­tel a býva­lý super­vo­ják Isiah Bradley (Carl Lumbly) sta­ne man­džus­kým kan­di­dá­tem a poku­sí se Rosse zavraž­dit. Prezidenta se poda­ří zachrá­nit, ale zma­te­ný Bradley je zatčen, pro­to­že nad jeho hla­vou visí poten­ci­ál­ní roz­su­dek smr­ti, musí se Wilson za pre­zi­den­to­vý­mi zády vydat očis­tit své jmé­no.

Pokud vám to všech­no zní pově­do­mě, je to pro­to, že téměř totož­né udá­los­ti se ode­hrá­ly ve fil­mu Captain America: Občanská vál­ka. V tom­to fil­mu boju­je Kapitán v podá­ní Chrise Evanse, aby odha­lil spik­nu­tí, za nímž sto­jí jeho býva­lý pří­tel Bucky Barnes (Sebastian Stan, kte­rý se zde obje­ví v epi­zod­ní roli), a očis­til své jmé­no. V tom­to fil­mu se Steve Rogers - býva­lá ame­ric­ká iko­na, kte­rá nyní nemá kon­takt s futu­ris­tic­kým svě­tem - musí posta­vit hrůzám, kte­ré jeho země spácha­la. Zde se Wilson, jehož nedů­vě­ra k Rossovi byla dob­ře zave­de­na... dozví­dá, že mož­ná vel­ká vlá­da není zase tak špat­ná?

Na roz­díl od před­cho­zí­ho fil­mu se v srd­ci Kapitána Ameriky neskrý­vá žád­ná kon­spi­ra­ce: Statečný nový svět, ale spí­še jeden neši­kov­ně před­sta­ve­ný padouch. Všichni si samo­zřej­mě pama­tu­je­me Samuela Sternse (Tim Blake Nelson) z fil­mu Neuvěřitelný Hulk z roku 2008, že? No, tady se vra­cí jako kla­sic­ká mar­ve­lov­ská posta­va, jejíž vzhled je nato­lik pozmě­něn opro­ti její iko­nic­ké podo­bě, že ho mož­ná nepo­zna­jí ani fanouš­ci komik­sů.

Kapitán Amerika: Statečný nový svět je dob­ře nato­če­ný a při­mě­ře­ně pou­ta­vý, ale trpí kri­zí cha­rak­te­ru. Mackie je pou­ta­vý a cha­risma­tic­ký před­sta­vi­tel hlav­ní role, ale scé­nář, kte­rý má na svě­do­mí pět sce­náris­tů včet­ně reži­sé­ra Julia Onaha (Paradox Cloverfield), se více zají­má o to, jak při­nést dob­ro­druž­ství Kapitána Ameriky, než o zkou­má­ní posta­vy Sama Wilsona, a v roli hlav­ní­ho hrdi­ny zane­chá­vá prázd­no­tu.

Kromě něko­li­ka krát­kých a vnějš­ko­vých pochyb­nos­tí o sobě samém („Měl jsem si vzít sérum super­vo­já­ka“) zde Wilson nemá žád­nou ces­tu - žád­nou minu­lost, žád­né cíle, žád­né cha­rak­te­ro­vé vady, žád­nou kri­zi svě­do­mí, žád­nou lás­ku, žád­nou rodi­nu. Film se spo­lé­há na to, co o této posta­vě víme z před­cho­zích fil­mů MCU, aby fun­go­val, ale nikdy nebyl nijak zvlášť roz­vi­nu­tou posta­vou a ve svém vlast­ním fil­mu v hlav­ní roli upa­dá do poza­dí.

Thaddeus Ross mezi­tím dostá­vá veš­ke­rou prá­ci s posta­vou, kte­rou měl hlav­ní hrdi­na mít: kon­fron­tač­ní osob­nost a slo­ži­tou minu­lost, napja­tý vztah s dce­rou Betty (Liv Tyler), osob­ní vztah s padou­chem fil­mu a vnitř­ní démo­ny, kte­rým musí čelit a kte­ří se na plát­ně stá­va­jí vněj­ší­mi. A i když jde o hloupouč­kou komik­so­vou lát­ku, kte­rou by Ford mohl pro­spat, mís­to toho z fil­mu odchá­zí; v něko­li­ka scé­nách se ozý­vá jeho prá­ce Jacka Ryana ve fil­mech Hry patri­o­tů a Jasné a sou­čas­né nebez­pe­čí.

Kapitán Amerika: Captain Captain: Brave New World je také neo­hra­ba­nou plat­for­mou pro poli­tic­kou ale­go­rii; když ze stře­chy Bílého domu hulá­ká obrov­ské čer­ve­né mon­strum, zdá se, že se sna­ží pře­dat něja­ké posel­ství. Ale ať už je nebo bylo posel­stvím coko­li - na kon­ci se zdá, že v mon­st­ru je pře­ce jen dob­ro -, zdá se, že se ztra­ti­lo po ces­tě.

Po vizu­ál­ní strán­ce jde také o neob­vykle nepří­jem­ný film MCU s plo­chou kom­po­zi­cí, nevý­raz­nou kame­rou a tlu­me­ným osvět­le­ním po celou dobu; ani v IMAX 3D není snad­ný pro oči a sku­teč­ně oží­vá jen během akč­ních scén (vrcho­lem je letec­ká bitva, kte­rá při­po­mí­ná Top Gun: Maverick), kte­ré roz­ši­řu­jí roz­sah z širo­ko­úhlé­ho for­má­tu 2,35:1 v 16×9 IMAX. Ale bojo­vé scé­ny, v nichž se boju­je ruč­ně, jsou nedo­ta­že­ně cho­re­o­gra­fic­ky i stři­ho­vě zpra­co­va­né, zejmé­na ve srov­ná­ní s prvotříd­ní­mi sou­bo­ji v Kapitánu Amerikovi: Zimní voják.

Ve fil­mu Captain America se toho líbí dost: Na roz­díl od někte­rých jiných fil­mů MCU z posled­ní doby je tu spous­ta budo­vá­ní svě­ta a odka­zů na před­cho­zí fil­my. Přesto je to na hony vzdá­le­né sérii na jejím vrcho­lu a pokra­ču­je to ve zne­po­ko­ji­vém tren­du stu­dia Marvel.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup


Tento článek původně napsal Jason Pirodsky pro The Prague Reporter a do češtiny jej přeložil Jiří Borový


Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,51006 s | počet dotazů: 260 | paměť: 64085 KB. | 17.03.2025 - 10:04:15