Uznávanou osobností, která na letošním Febiofestu získala Cenu Kristiána byl britský scénárista a dramaturg Peter Morgan. Získal řadu ocenění během své kariéry a napsal scénář k filmům jako jsou například Poslední Skotský král, Rivalové či Prokletý klub, které byli také součástí letošního programu na Febiofestu. Je držitelem Zlatého Globu za scénář k filmu Královna, s Helen Mirren v hlavní roli, za kterého tato herečka mimo jiné získala Oskara. Ač svými úspěšnými projekty sklízí úspěch a jeho jméno je zárukou dobrého scénáře, tak smýšlí překvapivě skromně a o filmovém Oscaru s nadhledem, říká že by mu možná zničil kariéru.
Asi nejvíce diskutovaným filmem o kterém Peter Morgan mluvil byl oceněný film Královna. Pro napsání scénáře se nechal inspirovat životním příběhem Královny Alžběty o které říká že ve skutečnosti mluvila Královna krátkými chytrými proslovy a bylo pro něj velkou výzvou detailně se zabývat jejím životním příběhem a charakterovými vlastnostmi, aby to bylo co nejvíce přesné. „Navíc mě zajímal její profil, co by skromné venkovanky, protože vyrůstala v prostředí, kde se neočekávalo, že bude Královnou.Titul Krále měl totiž získat její strýc. Našli jsme skvělou herečku která hraje mladou královnu a já jsme s ní nadšený její výkon je skvělý a jednou zní bude velká herečka,“ řekl k filmu.
Svou práci na královně konzultoval i s královským tajemníkem, který ho upozornil na nějaké nepřesnosti, ale nikdo ho kvůli tomu nezavrhl a ani z královské rodiny nekontaktoval, aby scénář upravil a více připodobnil skutečnosti, které ale ve výsledku byli spíše detaily.
Při vzniku filmu Rivalové, který je o příběhu přátelství ale také rivality z prostředí Formule 1, si vyjednal podmínky, které mu umožňovali být při natáčení, aby se jeho scénář k filmu držel přesné podoby a také rozhodovat o výběru herců. A i když je podle něj velmi těžké, najít režiséra který na tyto podmínky přistoupí, šel si tvrdošíjně za svým. Odmítal nevhodné spolupráce a až s režisérem Ronem Howardem se rozhodl na filmu spolupracovat a odměnou jim byl velmi ceněný film v hlavní roli s Danielem Brühlem.
„Brian Clough byla postava která byla radostí psát. On byl neskutečně výřečný a schopný mluvit. Když promluvil bylo to jako by vybuchl ohňostroj. Byl kontroverzní a vulgární a bylo mu jedno koho urazil a jaká bude následná reakce. Měl výborné názory a jeho osobnost byla důležitější něž samotný fotbal. Rádi na něj vzpomínáme,“ řekl o hlavní postavě filmu Prokletý klub. „Bohužel postavy z filmu jsou již po smrti a jejich filmové vyobrazení s nimi nemohl konzultovat, ale je to o fotbalu který jsi pamatuji ještě z dětství. Dnes je úplně jiný fotbal, ale Brian Clough byl takový José Mourinho ( Portugalský fotbalový trenér) mého dětství“, vzpomíná na film.
A co vzkazuje začínajícím scénáristům? Rozhodně nevzdávat svojí práci příliš brzo! O úspěchu říká, že se nedá naplánovat a bere ji jako třešničku na dortu své práce. I když podle jeho scénáře se natočilo 16 filmů i dnes ho provází určité pochyby, zda tyto filmy by byli více či méně úspěšnými, kdyby se natočili jinak. „Důležité je psát a nesoustředit se na to zda budou na projekt peníze či jaká bude poté reakce publika, to neovlivníte. Jedinou věc, kterou ovlivníte je, že ráno vstanete a budete psát!,“ radí na závěr Peter Morgan.“
Nejnovější komentáře