Kritiky.cz > Články > Batman: Ohlédnutí zpátky - Šestnáctiletá netopýří historie v kostce

Batman: Ohlédnutí zpátky - Šestnáctiletá netopýří historie v kostce

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Je vcel­ku zvlášt­ní pro­čí­tat si člán­ky zamě­řu­jí­cí se na nej­no­věj­ší­ho Batmana a srov­ná­vat věty v nich nahuš­tě­né s výkři­ky něko­lik let sta­rý­mi. Třebas když byl nato­čen tako­vý Spider-Man nebo dru­zí X-Meni, recen­ze na tyto poči­ny neo­po­mně­ly důraz­ně zmí­nit, že i když máme co do čině­ní s poměr­ně solid­ní­mi komik­so­vý­mi adap­ta­ce­mi, Burtonův Batman je pros­tě nej­lep­ší. … No a nyní tato slo­va nabý­va­jí na dost vel­ké para­dox­nos­ti. V době, kdy do pre­mi­é­ry nej­no­věj­ší­ho Netopýřího muže zbý­vá jen něko­lik dní, obje­vu­je se na veřej­nos­ti kvan­tum člán­ků, kte­ré si berou do pera před­cho­zí díly a jejich kva­li­ta­tiv­ní pře­ve­de­ní na fil­mo­vé plát­no. Ona para­dox­nost pla­tí zejmé­na ve spo­ji­tos­ti s prv­ním fil­mem (kte­rý je teď nepa­tr­ně a hlav­ně neprá­vem str­há­ván).

Jedna věc je ale napros­to neod­dis­ku­to­va­tel­ná. Dosavadní neto­pý­ří kvar­te­to bylo spe­ci­fic­ké tím, že s kaž­dou dal­ší čás­tí to šlo tzv. z kop­ce (to je ale nemoc všech sérií a zále­ží jen na tvůr­cích, kolik mají soud­nos­ti a kdy si uvě­do­mí, že je čas skon­čit). První Burtonův Batman z roku 1989 dosá­hl z celé série nej­dá­le a na dlou­ho se při­blí­žil metě, na níž řada komik­so­vých adap­ta­cí ani nedo­hléd­la. Extravagantní fil­mo­vý reži­sér s věč­ně roz­cu­cha­nou hří­vou na hla­vě vtisk­nul tem­né­mu msti­te­li bez­prá­ví jed­no­znač­né gotic­ké rysy a vyne­chav v sou­čas­né době moder­ní vysvět­lo­vá­ní „Co bylo před­tím“, zamě­řil se spí­še na akci a jen okra­jo­vě obtáhnul cha­rak­te­ris­tic­ké pro­fi­ly ústřed­ních postav. Krátce po své pre­mi­é­ře se stal Batman jed­ním z nej­ú­spěš­něj­ších sním­ků, o což se znač­nou měrou zaslou­ži­la i neví­da­ná reklam­ní kam­paň. Vedle teh­dy rekord­ních víken­do­vých tržeb oko­lo čty­ři­ce­ti mili­o­nů dola­rů se stal Burtonův bloc­kbus­ter i tře­tím komerč­ně nej­ú­spěš­něj­ším titu­lem své doby (celo­svě­to­vé trž­by číta­jí k dneš­ní­mu dni nad 660 zele­ných melou­nů).

Vysoké finanč­ní zis­ky však pře­kva­pi­vě nepřed­zna­me­na­ly ryze pozi­tiv­ní ohla­sy a sou­běž­ně s pro­jek­cí se obje­vi­ly (mož­ná) opod­stat­ně­né výhra­dy. Nedostatečná hloub­ka postav, psy­cho­lo­gic­ká cha­rak­te­ri­za­ce hlav­ní­ho hrdi­ny a pak i samot­ný Michael Keaton (Noviny) coby „nevy­ho­vu­jí­cí Batman“…

I přes výše zmí­ně­né „nedo­stat­ky“ se o tři roky poz­dě­ji zro­di­lo pokra­čo­vá­ní. Snad drže se rče­ní, že vítěz­ná sesta­va je neměn­ná, podí­le­lo se na jeho rea­li­za­ci na vlas stej­né muž­stvo fil­mo­vých tvůr­ců. Na reži­sér­skou sto­lič­ku tak opět used­nul Tim Burton, kte­rý se v meze­ře mezi prv­ním a dru­hým dílem posta­ral o vznik Střihorukého Edwarda, a do těs­né­ho neto­pý­ří­ho kos­tý­mu se zase nasou­kal Michael Keaton (navzdo­ry mohut­ným prosbám divá­ků). Batman se vra­cí při­ne­sl jakož­to „správ­né holly­wo­od­ské pokra­čo­vá­ní“ dvoj­ná­sob­nou por­ci akce, roz­mách­lej­ší & depre­siv­něj­ší výpra­vu a v nepo­sled­ní řadě i více „demo­kra­cii nebez­peč­ných zlo­du­chů“ - ved­le odpor­ně sliz­ké­ho Tučňáka i nesku­teč­ně „sexis­tic­kou“ Kočičí ženu v podá­ní Michelle Pfeifferové.

Přestože se dru­hý Batman poku­sil při­tla­čit na pilu ve všech mož­ných oblas­tech, kri­ti­ci zůsta­li věr­ni svým veřej­ně pro­hlá­še­ným výtkám a mimo to se obje­vi­la i jed­na nová – týka­jí­cí se pří­bě­ho­vé nekom­pakt­nos­ti.

Přetrvávající meze­ry ve fil­mo­vém zpra­co­vá­ní se pro­je­vi­ly i v komerč­ních zis­cích. Ačkoliv se nový Batman nestal žád­ným pro­pa­dá­kem a své sto­mi­li­ó­no­vé nákla­dy bez pro­blé­mů pokryl, v porov­ná­ní s jed­nič­kou se přes­to jed­na­lo o jis­tý neú­spěch. Jen ve Spojených stá­tech vydě­lal sní­mek o sto mili­ó­nů méně než jeho před­chůd­ce.

Batman s pořa­do­vým čís­lem tři se vypra­vil napros­to odliš­nou ces­tou než prv­ní dva díly. Schumacherova ver­ze z roku 1995 opus­ti­la depre­siv­ní podá­ní a stej­ně tak bylo nalo­že­no i s dří­ve ponu­rou gotham­skou atmo­sfé­rou. Obměna reži­sé­ra se pro­mít­la neje­nom v barev­něj­ším a nadleh­če­něj­ším ztvár­ně­ní (údaj­ně na zákla­dě původ­ní komik­so­vé před­lo­hy), ale i na postu před­sta­vi­te­le hlav­ní role. Postavu Bruce Waynea si stři­hl poně­kud pře­kva­pi­vě Val Kilmer (Nelítostný sou­boj) a v pozi­cích jeho pro­tiv­ní­ků se obje­vi­li Tommy Lee Jones jako Dvě tvá­ře a gumo­vý­mi gri­ma­sa­mi hýří­cí Jim Carrey coby Hádankář. Batman navždy měl všech­ny před­po­kla­dy pro to, aby pře­ko­nal své před­chůd­ce, a zvuč­ná jmé­na před kame­rou i za ní to jenom potvr­zo­va­la.

Ne nadar­mo se ale říká: Neříkej hop, dokud nepře­sko­číš.

Třetí útr­žek neto­pý­ří série doplach­til na výtvar­nou pře­plá­ca­nost, archi­tek­to­nic­kou kýčo­vi­tost a na bez­myš­len­ko­vi­té hýře­ní ambi­ci­óz­ních nápa­dů. Ve výsled­ném guláši se tak uto­pi­li neje­nom her­ci a reži­sér, ale i samot­ný pří­běh a o divá­ko­vě postup­ně upa­da­jí­cím zájmu v důsled­ku týrá­ní jeho optic­kých při­jí­ma­čů ani nemlu­vím…

Batman navždy se přes­to stal úspěš­ným hitem a podob­ně jako prv­ní­mu dílu, i jemu se poštěs­ti­lo trumf­nout rekord v trž­bách za pre­mi­é­ro­vý víkend, kte­rý do té doby držel Spielbergův Jurský park (něco málo přes pade­sát mili­o­nů dola­rů). Zlepšení opro­ti dvoj­ce nasta­lo i v kolon­ce celo­svě­to­vých tržeb – a to o celých jed­na­se­dm­de­sát mili­o­nů.

Nově vyvře­lá „batmá­nie“ (zejmé­na u mla­dé­ho pub­li­ka) a mír­ný nárůst tržeb – to byly hlav­ní důvo­dy, proč se krát­ce po pre­mi­é­ře tře­tí­ho dílu zača­lo mlu­vit o čás­ti čtvr­té.

Batman a Robin (1997) vzni­kal pod tak­tov­kou Warnerů nece­lé dva roky a stej­ně jako v pří­pa­dě jeho brat­říč­ků, i do něj bylo vměst­ná­no řádo­vě něko­lik desí­tek mili­o­nů dola­rů. Značnou část ze sto­mi­li­o­no­vé sumy pohl­ti­lo herec­ké osa­zen­stvo v čele s reži­sé­rem Schumacherem a pak samo­zřej­mě i náklad­né a roz­mě­ro­vě mon­stróz­ní deko­ra­ce. Vizuální strán­ka čtvr­té­ho Batmana se pak již nadob­ro (na šíř­ku celé­ho ame­ric­ké­ho kon­ti­nen­tu) vzdá­li­la původ­ní bur­to­nov­ské vizi a na nebo­hé­ho divá­ka, oče­ká­va­jí­cí­ho vzkří­še­ní kdy­si uctí­va­né legen­dy, vychr­li­la galo­ny křikla­vých barev a změť těch nej­zvrá­ce­něj­ších kuli­so­vých kýčů a feti­šis­tic­ky ladě­ných kos­tý­mů. Na bitev­ním poli se rov­něž obje­vil v pořa­dí již tře­tí před­sta­vi­tel Batmana – ten­to­krá­te George Clooney (kte­rý s odstu­pem času pro­hlá­sil, že tuto roli při­jal tzv. z nou­ze), a mír­né aktu­a­li­za­ce se dočka­la i samot­ná neto­pý­ří dru­ži­na, jejíž počet se roz­ros­tl ze dvou na tři (po Robinovi O´Donnellovi spat­ři­la bělo­bu plát­na Batgirl v podá­ní Alicie Silverstonové).

Schumacherova dras­tic­ká masáž očí pohřbi­la kult tem­né­ho potí­ra­če bez­prá­ví na dlou­hých sedm let a mizer­ná záplet­ka s nedů­stoj­ný­mi pro­tiv­ní­ky (sor­ry, Arnolde) zatlouk­la do jeho pomy­sl­né rakve „posled­ní“ hře­bí­ček (tak se ale­spoň zdá­lo).

Slepí nezů­sta­li v této sou­vis­los­ti ani jinak hod­ně tole­rant­ní zámoř­ští divá­ci. V USA a Kanadě vydě­lal film pou­ho­pou­hých 107 mili­o­nů dola­rů.

I když i čtvr­tý díl neto­pý­ří­ho dob­ro­druž­ství pokryl své čet­né výda­je (ve zbyt­ku svě­ta navíc vydě­lal přes dvě stě melou­nů), lidé z Warneru si zavča­su uvě­do­mi­li, že téhle krá­vě to pozvol­na pře­stá­vá dojit. Netopýří emblém byl navíc pošpi­něn ažaž…

Dlouho se zdá­lo, že se Batman na fil­mo­vá plát­na už nevrá­tí, když tu se svě­tem roz­leh­la zprá­va, že Christopher Nolan (tvůr­ce ori­gi­nál­ní­ho Mementa a zruč­né­ho thrille­ru Insomnie) pra­cu­je na jakém­si preque­lu, tj. před­po­kra­čo­vá­ní, jenž by mělo navá­zat na tra­di­ce Burtonova tem­né­ho ruko­pi­su a kte­ré by mělo být mno­hem živěj­ší a psy­cho­lo­gic­ky pro­pra­co­va­něj­ší. To se psal rok 2003 a zřej­mě jsem nebyl jedi­ný, kdo se nad tím­to „výkři­kem“ jen tak leda­by­le pou­smál.

Nyní je vše­mu jinak. Už mi není osm­náct, ale dva­cet… nepí­še se rok 2003, ale 2005… a co víc - o Batmanovi se již nemlu­ví v sou­vis­los­ti s tím, že se snad někdy nato­čí a že bude snad lep­ší, ale nao­pak! Starý/nový Batman je už hotov, je pod ním pode­psá­na hro­ma­da zná­mých osob­nos­tí a jen nece­lý týden dělí čes­ké divá­ky od mož­nos­ti vytvo­řit si vlast­ní názor (o fil­mu jsme vás infor­mo­va­li už dří­ve).

Snímek, kte­rý vysvět­lu­je zrod legen­dy a kte­rý je údaj­ně čer­něj­ší než noc a živěj­ší než život (cita­ce měsíč­ní­ku Premiere), již nyní dopro­vá­zí celá plejá­da pozi­tiv­ních ohla­sů. A to neje­nom ze zámo­ří…

Dobře se napří­klad pro­čí­ta­jí reak­ce uži­va­te­lů na strán­kách čes­ko­slo­ven­ské fil­mo­vé data­bá­ze. Dovoluji si zde někte­ré uve­řej­nit (samo­zřej­mě s pone­chá­ním sku­teč­ných pře­zdí­vek) a spo­leč­ně s nimi se i roz­lou­čit. Musím totiž pohle­dat jeden kos­tým, kte­rý jsem si jako malý vyro­bil…

Martin Náhlovský

Uživatel DD (*****/*****)

Skvělé. Pro mě po dru­hém Spider-Manovi a prv­ních dvou dílech Batmana 4. nej­lep­ší comic­so­vá adap­ta­ce. Herecké výko­ny jsou nad­prů­měr­né. Christian Bale je zatím nej­lep­ší Batman. Akčním sek­ven­cím vévo­dí auto­mo­bi­lo­vá honič­ka, kte­rá je oprav­du poda­ře­ná. Mám ale dost výtek. Zpracování Gothamu v jakousi tem­něj­ší ver­zi New Yorku ze Spider-Mana se mi tedy vůbec nelí­bí. Gotická ver­ze Tima Burtona je mi mno­hem bliž­ší. Hrozný je střih sou­bo­jů. Ale nej­víc mi vadí absen­ce jaké­ho­ko­liv zápo­rá­ka. Ra’s Al Ghul se na plát­ně jen mih­ne. Scarecrow tam vlast­ně ani nevy­stu­pu­je. Je tam jen Dr. Crane. A Ducarda odmí­tám počí­tat. Žádný Jack Nicholson jako Joker, žád­ný Danny DeVito jako Penguin. I když hod­ně kri­ti­zu­ji, tak jsem roz­hod­ně po Schumacherových pro­pa­dá­cích nad­mí­ru spo­ko­jen. Batman začí­ná je spíš dra­ma než akč­ní film, ale komu to vadí. A už se těším až za 3 roky uvi­dím pokra­čo­vá­ní, ve kte­rém by měli vystu­po­vat Joker a Two-Face.

 

Uživatel Desperado (*****/*****)

Skvelá prvá treti­na, troš­ku klišé záver(pripomínajúca dvoj­ku Spidermana), nevie­ro­hod­ná moti­vá­cia hlav­né­ho zápo­rá­ka, tref­ný Bale, opäť Liam Neeson účin­kuj­úci kvô­li pla­te­niu svo­jich účtov, takmer nepo­strehnu­teľ­ný Ken Watanabe, plejá­da ďal­ších zná­mych her­cov v men­ších či väč­ších rolič­kách, výbor­ný tuto­rial pre nezna­lých komik­su, atmo­sfé­ra, psy­cho­ló­gia postáv = zati­aľ naj­lep­ší zo všet­kých Batmanov.

Uživatel Petero (****/*****)

Neprehľadné akč­né scé­ny, ale inak cel­kom v poho­de. Škoda že všet­ko bolo uká­za­né už v trai­le­roch a ďalej nič nové.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Tajemství jejich očí - ZE STRÁNEK NA PLÁTNO - Život mezi slovy26. ledna 2016 Tajemství jejich očí - ZE STRÁNEK NA PLÁTNO - Život mezi slovy „Než jsem se stal filmovým scénáristou a režisérem, byl jsem hlavně filmovým fanouškem,“ říká Billy Ray. „Tentokrát se mi chvílemi těžko soustředilo na práci, protože mě při pohledu na […] Posted in Speciály
  • Late Night with the Devil20. dubna 2024 Late Night with the Devil Nejde o žádný převratný horor, který by šokoval násilím či byl děsivý, ale body si získává za svůj originální koncept ( a pak že to nejde!) a za svou odlišnost- rozhodně film, který se […] Posted in Krátké recenze
  • David Michie: Zákon karmy22. května 2023 David Michie: Zákon karmy Před čtenářem se rozprostře rychlý, ale moudrý příběh. Představte si, že svět se najednou změní a vše, co uděláte, nač pomyslíte, projde pověstnou karmou a okamžitě vám vydá výsledek. […] Posted in Recenze knih
  • Good bye Lenin20. listopadu 2003 Good bye Lenin Chcete si zavzpomínat na staré časy? Pobrečet si, pobavit se?Díky historickému podtextu tohoto filmu bude hodnocení filmu jistě záležet na stáří jeho diváka. Lidem mladší generace jistě […] Posted in Filmové recenze
  • Medvídek –8. března 2010 Medvídek – Medvídek – Recenze 24.September.2007 Recenze Autor: Zdeněk Vévoda […] Posted in Recenze
  • Keanu Reeves v reklamě láká na Cyberpunk 2077. Tento...1. října 2020 Keanu Reeves v reklamě láká na Cyberpunk 2077. Tento... Keanu Reeves v reklamě láká na Cyberpunk 2077. Tento reklamní spot byl k vidění dnes během přestávky vyvrcholení letošní NBA mezi Los Angeles Lakers a Miami Heat. Sledovanost finále je v […] Posted in Krátké herní aktuality
  • Pod povrchem16. května 2005 Pod povrchem Ačkoli ve filmu figuruje duch, není Pod povrchem tou pravou "duchařinou". Momentů, kdy se duch objevuje či projevuje zde není mnoho. Oproti jiným filmům zde navíc nevystupuje jako nějaké […] Posted in Filmové recenze
  • Renfield: Nicolas Cage si brousí zuby na campy alegorii Drákuly18. dubna 2023 Renfield: Nicolas Cage si brousí zuby na campy alegorii Drákuly Nicolas Cage je Drákulou ve filmu Renfield, upírské novince, která se zaměřuje na hraběcího asistenta a která se právě hraje v Praze a kinech po celém světě. Film sice nejlépe funguje jako […] Posted in Filmové recenze
  • Indiana Jones a Království křišťálové lebky23. června 2023 Indiana Jones a Království křišťálové lebky Stárnoucí Indiana Jones (Harrison Ford) učí na univerzitě a žije poklidný život. Jsou však padesátá léta a Amerika zažívá hysterii ohledně sovětských a komunistických agentů. Jednoho dne […] Posted in Retro filmové recenze
  • Božský Bruce5. srpna 2021 Božský Bruce Tato vynikající komedie vám zaručeně zahýbá bránicemi a pánům, těm zahýbá možná i něčím jiným :-)! Bruce Nolan (Jim Carrey) je nadějný atalentovaný televizní reportér, který marně touží a […] Posted in Retro filmové recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,59558 s | počet dotazů: 248 | paměť: 62290 KB. | 24.11.2024 - 02:45:35