Benedict Timothy Carlton Cumberbatch (* 19. července 1976, Londýn, Spojené království) je britský filmový, televizní a divadelní herec. Mezi jeho nejznámější role patří Stephen Hawking z dramatu Hawking (2004), William Pitt z historického filmu Nezlomná vůle (2006), hlavní roli si zahrál i v miniseriálu The Last Enemy (2008) jako Stephen Ezard, také jako Paul Marshall ve filmu Pokání (2007) a role Bernarda ve Small Island (2009). Nejvíce se však proslavil rolí Sherlocka Holmese v seriálové adaptaci BBC Sherlock (2010).
Život a vzdělání
Narodil se v Londýně v Anglii jako syn herců Timothy Carltona a Wandy Venthamové.
Náznaky herecké kariéry u Cumberbatche započaly již v útlém dětství, nejprve na soukromé škole Brambletye School v Západním Sussexu a poté na prestižní škole Harrow School v severozápadním Londýně. Po úspěšném absolvování odjel učit angličtinu na jeden rok do tibetského kláštera. Poté studoval herectví na univerzitě v Manchesteru. Jeho herecké snahy mířily dále, a proto se rozhodl pokračovat ve studiích, a to na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.
Kariéra
Divadlo
Od roku 2001 dostával hlavní role v klasických hrách v Open Air Theatre, Regent´s Park, Almeida Theatre, Royal Court Theatre a Nation Theatre. Byl nominován na Cenu Lawrence Oliviera za nejlepší výkon ve vedlejší roli ve hře Heda Gablerová. Tato divadelní hra měla 16. března 2005 premiéru v Almeida Theatre, poté byla hrána v Duke of York´s Theatre a nakonec také ve West End Theatre. V únoru 2011 začal hrát na alternativních nocích v The Children´s Monoluges a jako Dr. Frankestein. Tuto roli si i zahrál v londýském národním divadle. Frankestein byl dokonce uveden do kin v březnu 2011.
Televize
V roce 2004 si zahrál dvojroli ve filmu Heartbeat, dále například ve filmu Tipping The Velvet (2002) a taky v komediálním dramatu Fortysomething (2003). Také vystupoval v seriálech Spooks a Silent Witness. V roce 2004 zazářil ve filmové adaptaci Hawking, která mu přinesla nominaci na cenu BAFTA TV pro nejlepšího herce a získání cenu Zlatá nymfa. Také se objevil v minisérii od BBC, Dunkirk.
V roce 2005 hrál protagonistu Edmunda Talbota v minisérii To The Ends of The Earth, založený na trilogii Williama Goldinga. Režisér filmu o něm prohlásil:
„Našli jsme Benedicta Coumberbutche poměrně brzy. Potřebovali jsme velmi dobrého herce, někoho dost mladého na to, aby byl uvěřitelný jako aristokrat, který je nepatrně nesympatický, ovšem už dospělý a uvědomuje si svoje názory. A hlavně jsem potřebovali herce, který by byl na obrazovce čtyři a půl hodiny, v každé scéně. Potřebovali jsme někoho se zkušenostmi, někoho kdo by byl nejen dobrým hercem, ale také někoho s úžasně komickým načasováním. Benedict byl ideální odpověď.“
Producent Lynn Horsford řekl:
„Benedict byl pozoruhodný. Pořád byl začtený v Golden románech a stále je studoval. Potřebovali jsem ho každý den a on se prostě nezastavil, vycházel nám vsříc a nestežoval si. On se prostě stal Edmundem Talbotem. A tuto opravdovost přenesl do všech členů obsazení. Během čtyř měsíců, kdy tento film vznikal, můžu říci, že jsme se velmi sblížili.“
Dále se Cumberbatch objevil po boku Toma Hardyho v televizní adaptaci knihy Staurt: A Life Backwards (2007). V roce 2008 si zahrál v dramatu The Last Enemy, za který dostal cenu Satelite pro nejlepšího herce ve filmu nebo minisérii. V prosinci 2008 se objevil v roli letce The Dark Side of The Earth. V roce 2009 hrál v seriálu Slečna Marplová, také televizní adaptaci Small Island a znovu získal cenu BAFTA TV za nejlepšího herce ve vedlejší roli.
Cumberbatch se také zabýval rozhlasem, převyprávěl šest dílů seriálu South Pacific. Vysílaly se od května do června 2009 na BBC Radio 4. Cumberbatch, který je velkým fanouškem sci-fi show Pán času, se v jednom z rozhovorů zmínil, že by měl zájem se objevit v hlavní nebo vedlejší roli k připravované adaptaci Sherlock. Toto přání mu bylo v roce 2010 splněno a vysloužil si příjemné ohlasy, jak od kritiky, tak i u diváků.
Film
V roce 2006 si zahrál ve filmu Nezlomná vůle, kde ztvárnil Williama Pitta. Příběh se nese v duchu 18. století, v době intenzivních a dlouhých politických bojů kvůli problematice otroků v britském království. William Pitt byl nejbližším přítelem Wilbeforce, což byl politický spojenec a poté stal se předsedou vlády. Touto rolí získal cenu London Film Critics Circle a byl to pro něho průlom v jeho dosavadní kariéře.
Následně se objevil ve vedlejších rolích ve filmech Pokání (2007) a Králova přízeň (2008). V 2009 si zahrál v Creation a v roce 2010 v The Whistleblower. Cumberbatch se v roce 2011 objevil v jedné z vedlejších rolí ve filmu Stevena Spielberga Válečný kůň. O rok později jsme ho měli možnost vidět ve snímku Jeden musí z kola ven, kde si zahrál po boku herců jako jsou Gary Oldman, Colin Firth a Tom Hardy.
V roce 2013 hrál ve sci-fi filmu Star Trek: Do temnoty a v oceňovaném 12 let v řetězech.
Osobní život
Cumberbatch udržoval vztah s herečkou Olivií Pouletovou, se kterou se seznámil na univerzitě. Ovšem po dvanáctiletém soužití se v březnu 2011 rozešli. V roce 2011 pak začal chodit s londýnskou umělkyní Annou Jamesovou, ale po roce se rozešli. O té doby byl spatřen v přítomnosti více žen, ale sám se označil za nezadaného a odmítá dotazy tisku, týkající se jeho partnerského života.
Charitativní činnost
Benedict Cumberbatch je ambasadorem charitativní organizace The Prince’s Trust, založené Princem Charlesem, která pomáhá mladým lidem ve Spojeném království. Je také patronem neziskové organizace Odd Arts, která se snaží pomocí různých podob umění měnit životy různé sortě lidí od trestaných osob, závislých na alkoholu, drogách apod. Od roku 2004, kdy ztvárnil postavu Stephena Hawkinga v televizním dramatu Hawking, je aktivním podporovatelem a patronem neziskové organizace Motor Neurone Disease Association. Daroval řadu svých kreseb a maleb, ale i různých dalších předmětů, jako např. svou podepsanou čepici ze seriálu Sherlock, do různých charitativních aukcí.
V roce 2003 se v Londýně připojil k protestu proti válce v Iráku - Stop the War Coalition V roce 2010 oslovil aktivisty v protestu organizovaném Trade Union Congress ve Westminsteru, který se týkal navrhovaných škrtů v rozpočtu na umění Spending Review. Ačkoliv je Benedict Cumberbatch heterosexuál, v červenci 2013 oddal své dva přátele stejného pohlaví. V roce 2013 protestoval proti tomu, co vnímal jako porušování občanských práv britskou vládou. Benedict Cumberbatch, spolu s Princem Philipem předal 19. března 2014 v St. James Palace 85 mladým lidem Cenu vévody z Edinburgu.
Na Mezinárodní den žen 2014 se stal signatářem dopisu Amnesty International adresovaného britskému premiérovi Davidu Cameronovi, jehož obsahem byla kampaň za práva žen v Afghánistánu. Na jaře roku 2014 Benedict Cumberbatch veřejně podpořil kampaň webu „Hacked Off“ vyžadující větší seberegulaci britského tisku. V dubnu 2014 podpořil prostřednictvím Twitteru svého přítele pianisty Jamese Rhodese kampaň 19letého chlapce trpícího nevyléčitelným typem rakoviny a to tak, že se nechal vyfotit s lístkem žádajícím o podporu iniciativy Stephen’s Story na čele.
Detaily o článku Benedict Cumberbatch
- Jméno článku: Benedict Cumberbatch
- Autor: Přispěvatelé Wikipedie
- Vydavatel: Wikipedie: Otevřená encyklopedie.
- Datum poslední úpravy: 29. 11. 2014, 21:38 UTC
- Datum převzetí: 2. 12. 2014, 15:04 UTC
- Trvalý odkaz: http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Benedict_Cumberbatch&oldid=12039770
- Hlavní autoři: Statistika editací stránky
- Identifikace verze stránky: 12039770
Nejnovější komentáře