Bratři Coenové jsou mezi filmaři zkrátka jistotou. Ať shlédnete jakýkoliv jejich film, bude se vyznačovat ohromnou odlišností, od ostatních snímků daného žánru. Coenové jsou totiž jiní. Více vyprávějí a velmi často tahají diváka do svého světa s velkou lehkostí. S tou vtáhli i mne do tvrdého světa amerického západu 70. let. USA totiž skutečně není země pro starý.
Veterán z vietnamské války Llewelyn Moss se jednoho krásného dne vydal na lov. Shodou náhod však narazil na místo v poušti, na kterém se, vzhledem k opuštěným autům a haldou ležících mrtvých těl, stalo cosi strašného. Llewelyn vcelku rychle zjistil, že střetem tohoto obchodu byly drogy a kde jsou drogy, tam je zákonitě i balík peněz. A taky že jo. Haldu prachů sbalil a odjel domu. Nicméně objevil se v něm kousek dobra. Při jeho návštěvě smrtonosné pouště poblíž mexických hranic našel v autě jednoho přeživšího, který žadonil o vodu. Proto se Llewelyn v noci rozhodl načerpat barel vody a staříka šel zachránit. Větší pitomost jej však nemohla napadnout, protože se na místě střetnul s lidmi, kteří by onu haldu peněz chtěli od Llewelyna převzít, samozřejmě pouze přes jeho mrtvolu. Llewelynovi se podařilo utéct a právě v tuto chvíli přichází zabiják Anton Chigurh, jež je najat, aby se peněz zmocnil.
Začne tedy hon kočky a myši, který nemálo připomíná první tři filmy o Terminátorovi. Llewelyn je sice vcelku chytrý a ví o nespočtu kliček, jak se Antonovi vyhnout. Anton je však neřízená střela, která skončí svůj boj až tehdy, kdy splní vše, co slíbila, což je pro diváka ona krmná směs, která jej přišpendlí k obrazovce a v dlouhých lovících scénách nenechá vydechnout. Anton totiž s oblibou používá brokovnici s tlumičem a tak doprovází každý výstřel uchu lahodící tlumený zvuk.
Na scéně se objeví i další dvě postavy. Šerif Ed Tom Bell, jehož ztvárnil Tommy Le Jones, a zabiják pověřený zastavit Antona Carson Wells, kterého hraje Woody Harrelson. Nicméně považuji za nesprávné, že tyto postavy do souboje Llewelyna a Antona prakticky nevstoupí. Zejména role šerifa je sice krásná a Tommy ji zahrál dobře, v celkovém výsledku celého snímku je to však role zbytečná.
Jak je však od bratrů Coenů zvykem, film je natočen se špičkovou stylovostí. Z každého rozhovoru je zkrátka cítit Coenův rukopis a celkové vyprávění je úžasně rozmýšlivě klidné, přičemž ani trochu nenudí. Není to akční jízda, ale pouze silný souboj s nedotaženým koncem. Přestože se celý film náramně povedl, konec nelze nepovažovat za jeho slabinu. Jak je totiž zvykem, v závěru zkrátka člověk čeká na kladné vyřešení: Padouch je zastřelen a hrdina se směje. Film však končí netypicky přesně opačně, a proto na konci nebudí takové rozpaky, jako ve svém průběhu. Nicméně možná i to byl záměr kluků Coenů. To ví snad jen pouze oni.
Film Tahle země není pro starý vřele doporučuji. Je z něj cítit láska k filmařství i celkový um udržet pozornost kvalitním příběhem, který dobře přejali ze stejnojmenné knižní předlohy. Konec sice mohl být vyšperkovanější, nicméně bratři Coenové nás celým filmem vcelku utvrdili v tom, že své řemeslo ovládají na výbornou.
Film získal 4 oscary (režie, postava ve vedlejší roli (Javier Bardem za roli Antona), scénář a nejlepší film.
Jak je od bratrů Coenů zvykem, film je natočen se špičkovou stylovostí. Z každého rozhovoru je zkrátka cítit Coenův rukopis a celkové vyprávění je úžasně rozmýšlivě klidné, přičemž ani trochu nenudí.
Photo © Miramax Films
Nejnovější komentáře