Martin život plyne líně. Jeden den střídá druhý a téměř všechno lze předpokládat. Stejná jídla, stejné bolesti, dokonce i vzpomínky vzorně nastupují a vystupují z paměti jakoby v předem stanoveném pořadí. Dvacet let už snídá sama, sedí způsobně u stolu a pije čaj, protože je zdravý, dvacet let žije bez muže. Neteskní, ale ani se neraduje, jen tak vzorně přežívá. Až jednoho dne se začnou věci nenápadně měnit. Marta má po letech chuť na ranní kávu. A káva jí připomene muže v pestrobarevné šále, kterého pravidelně potkává v malé kavárně nedaleko svého bytu a také způsob, jakým se na ni při posledním setkání podíval. Starý muž se skicákem na kavárenském stolku s věrným starým psem u nohou v Martě probouzí představy a chutě, o kterých si myslela, že jsou navždy pryč.
Černobílý film Martina života se zrychluje, jedno políčko střídá druhé a najednou se za roky nastřádaná šeď někam vytrácí a obrázky mají všechny barvy duhy. Její okolí, zvláště děti, reagují zděšeně, protože stereotypy jsou tak bezpečné a konejšivé. Změna v matčině chování způsobí zpočátku ochladnutí, s přibývajícím časem se však promění i oni. Odloží strach a dají jí najevo to, co potřebuje nejvíce, respekt a porozumění.
Marta je změněná, Marta je Rossina z Lazebníka sevillského a tančí v těsném objetí svého Felixe milostný tanec se vším, co k němu patří. A má dvojnici. Mladou ženu, kterou vidí a vnímá jen ona. Ženu v hluboce vystřižené halence, kterou kdysi v mládí také nosila, v halence barvy vlčího máku. A díky její přítomnosti se roztančí ještě divočeji, až se barvy kolem ní začnou vířit a slévat se v jedinou.
Martin zápisník z červené kůže se plní poznámkami, daty schůzek a nadějí. Dny a noci ubíhají rychleji. Soumrak se blíží, ale možná právě proto dělá věci, ke kterým dříve chyběla odvaha. S rytířem, na jehož příchod už dávno přestala čekat, a který klepe na dveře. A ona otevírá, protože ví, že vyměřený čas si zaslouží být prožíván a ne přežíván…
Noëlle Châtelet je francouzská herečka a spisovatelka, držitelka titulu rytíř Čestné legie, viceprezidentka Společnosti literátů a profesorka komunikace na Univerzitě Reného Descarta v Paříži. Zde také vede kurzy tvůrčího psaní. Ve svém díle se věnuje problematice stárnutí v souvislosti s kultem mládí a krásy, který je pro společnost 21. století neustále určujícím axiomem. Nebojí se vstupovat na křehký led a píše o tabuizovaných tématech, jako je milostný život stárnoucích lidí a eutanázie.
CHÂTELET, Noëlle. Žena v barvě vlčího máku. Vydání první. Překlad Anna Fuchsová. Praha: Motto, 2016. Román (Motto). ISBN 978-80-267-0559-8.
Knihu k recenzi poskytl partner: nakladatelství Motto ve společnosti Albatros Media a.s.
Kniha ke koupi na: Albatrosmedia.cz
Nejnovější komentáře