Smysl života je ošemetná věc. Pro někoho to jsou holky, pro jiného vdolky a pro dalšího třeba jeho cvičený křeček. Staří Řekové se plavili do Tróje za krásnou Helenou a strýček Skrblík skákal šipku do trezoru plného peněz. Někdo se připoutává řetězy k šumavským smrkům napadeným kůrovcem a někdo mlátí ukazovátkem děti ve škole. Názory na smysl života se různí. A třeba podle Monty Pythonů něco takového neexistuje vůbec.
Tato palčivá filozofická otázka (taky kvůli ní nemůžete v noci spát?) trápí i několik zoufalců, kteří zavítají do srdce křivoklátských lesů, kde jim v motelu Halali pomáhá slepý filozof Reiniš (Jaroslav Dušek) nalézt odpověď. Jejich diskurs však nabere dramatických obrátek, když v okolních hvozdech oživnou desítky mrtvých myslivců s chutí na čerstvé krvavé maso. Jelenů a jiné zvěře se v České republice již dávno nedostává (po pádu železné opony kvapem emigrovali z bývalého socialistického ráje pryč - co kdyby Komanč znovu zavládl), a tak zombie myslivci berou útokem právě neškodný motol... Vítejte v první české zombie komedii o hledání smyslu života.
O Choking Hazardu se většinou mluví jako o debutu, jenže ono to tak úplně neplatí. Řada lidí, jež se podílela na jeho přípravě, má na svědomí též několik málo let starý krátký film Byl jsem mladistvým intelektuálem , který se brzy poté objevil na CD příloze herního časopisu Level a o něco později také na zvláštním CD vydaném u příležitosti Euroconu 2002 v Chotěboři. Nic převratného to nebylo, ale člověk, který se momentálně nacházel uprostřed letní filmové okurkové sezóny, se u filmečku mohl docela dobře pobavit. (Nezapomenutelná je scéna, v níž hostuje František Fuka, který tam hraje prodavače v obchodu s komiksy. Na zdi má pověšený papír se dvěma kolonkami - Pošuk a Normální -, v nichž si vede statistiku zákazníků. Kolonka Pošuk je plná čárek, kdežto kolonka Normální je dočista prázdná.)
Režisér Marek Dobeš tedy není v oblasti kinematografie žádným nováčkem. Počátek cesty autora scénáře, Štěpána Kopřivy, je dlážděn stejně jako v případě Marka Dobeše převelice vtipnými, originálními a čtivými recenzemi v časopisu počítačových her Score. Zatímco Dobeš přispíval do kulturní rubriky recenzemi filmů, Kopřiva spolu s Jiřím Pavlovským páchal to nejhumornější, co mohlo svého času Score nabídnout - recenze komiksů. Určitá absurdita a příval svěžích a neotřelých hlášek se tedy od filmu dala čekat zcela jednoznačně. To první Choking Hazard splnil zcela beze zbytku; to druhé... no, tam už to trochu drhne.
Rovněž se zápletkou si každopádně Kopřiva mohl pohrát trošku víc. Jistě, s rozpočtem o výši pouhých tří milionů se nedá zrovna dobývat Hollywood, ale trochu gradace děje a napětí by se do snímku dalo protlačit i tak. V polovině filmu už je příběh celkem vyšumělý a Choking Hazard již diváka prakticky nemá čím překvapit. Zombie honí ne-zombie a naopak, což je přesně to klišé, jaké se snímek snaží parodovat. Jenže se mu to příliš nedaří.
Jednotlivé postavy (nebo alespoň některé z nich) jsou na tom o poznání lépe. Na prvním místě je třeba uvést figurku pornoherce, který je zároveň jehovistou a neustále se snaží všechny přítomné zlákat pro svou sektu. Stejně jako někteří ostatní herci i jeho představitel sice občas hraje trošku prkenně, ale jestli si z filmu budete něco pamatovat, tak právě jeho. A samozřejmě také Jaroslava Duška, jenž ze sebe chrlí jednu filozofickou „perlu“ za druhou. A to i po smrti.
Dalším hereckým „tahákem“ snímku je po Duškovi Dáda Patrasová coby v latexu oděná femme fatale. Za zmínku stojí i skutečnost, že v epizodních rolích zombie myslivců se v Choking Hazardu objevuje spousta významných lidí, kteří mají co do činění s českou sci-fi. Jednak je to samotný scenárista Štěpán Kopřiva, ale hlavně také spisovatel a publicista Ondřej Neff a v droboučkých roličkách též šéfredaktor časopisu Ikarie Vlado Ríša, spisovatel Jiří Walker Procházka či recenzent a publicista Filip Gotfrid a Pavel Beneš. Dalším scifistou, jenž má na Choking Hazardu lví podíl, je Petr Macek, zaprvé producent filmu a zadruhé autor jeho knižního přepisu. (Novelizace se začala prodávat v den premiéry - tzn. 15. 4. 2004 - a nakladatelství Netopejr ji vydalo se dvěma různými „sběratelskými“ obálkami.)
Nadešel čas k podtržení a sečtení mezivýsledků a k ohlášení koncového skóre. Patříte-li k lidem, kteří mají afinitu nejen ke komedii a hororu, ale i k české vědecké fantastice a lidem kolem ní, pak se budete u filmu občas celkem slušně bavit. Jestliže však k českému sci-fi fandomu ani k Dádě Patrasové žádný vztah nemáte a do kina chodíte buď kvůli oduševnělému kulturnímu zážitku, nebo abyste svým vytříbeným vkusem udělali dojem na přítelkyni, pak se tomuhle filmu vyhněte obrovským obloukem. Z Choking Hazardu by se pro vás snadno mohl stát Financial Hazard. A kdo má potom dávat vaší peněžence (nebo přítelkyni) umělé dýchání?
Nejnovější komentáře