Každý z nás by si přál vychované a samostatné děti, které si dokážou v životě poradit. Odpovědnost za to, aby z nich vyrostly zdravé osobnosti, neseme my, rodiče.
Autorka vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, absolvovala pětiletý psychoterapeutický výcvik, tříletý výcvik neverbálních technik a v současnosti pomáhá klientům najít správnou cestu k řešení problémů s potomky.
Podotýká, že každý vztah mezi dítětem a rodičem je unikátní a u každého dítěte musí dospělý hledat, jak se s ním dostat do souladu. Na příkladech z vlastní praxe i situací z výchovy svých dvou dětí nabízí nápaditá řešení nejrůznějších potíží, s nimiž se jako vychovávající můžeme setkat.
Cítíme se někdy frustrovaní, protože se naše ratolest nechová, jak by měla? Křičí, bije ostatní, nikoho neposlouchá, ničí hračky? Hledáme někdy marně společnou řeč s dětmi v období puberty? Tato kniha nabízí postupy, jak to změnit k lepšímu.
Psychoterapeutka poznamenává, že výchozím bodem je unikátní kombinace konkrétního dítěte s konkrétním rodičem. Projevy a osobnost dítěte jsou na jedné straně, nástroje výchovy, jež má dospělý k dispozici, na straně druhé.
Rozebírá dětské reakce, jako vztekání i vzdor, ublíženectví, manipulaci, urážení se či stáhnutí se, agresivitu, argumentaci a přesvědčování. Zjistíme, jak sladit své potřeby s potřebami potomků, jak řešit rozdílnost mezi partnery i mezi rodiči a prarodiči či zda je v některých situacích vhodné řešit konflikty za přítomnosti dětí.
Anita Michaljuková nás provází procesem postupného dětského osamostatňování se a přebírání odpovědnosti. Připomíná podvědomá nastavení, tedy čtyři základní vnitřní přesvědčení i obavy, s nimiž se jako rodiče potřebujeme vypořádat.
Jak nejlépe zareagovat, když naše dítko rádo dělá scény v obchodě? Proč bychom neměli synkům a dcerkám vyhrožovat a strašit je pohádkovými bytostmi? Z jakého důvodu využít emocionální čitelnost ve výchově? Proč je manipulace přirozenou součástí dětského projevu a jak jí odolávat? Jaké bývají důvody lhaní u dětí? Kniha nabízí mnoho inspirace ke změnám, které můžeme udělat.
Každá z kapitol obsahuje mnoho užitečných postřehů a nápadů, například jak pracovat s různou intenzitou hlasu, jak pomoci synům i dcerám sbírat zkušenosti nebo jakým způsobem řešit přehnané obavy i strachy, včetně potíží s usínáním. Připomíná, že důležité je podporovat samostatnost dítěte i jeho budování sebedůvěry.
Po přečtení této brožury se nám snáze podaří určit, co je ve výchově důležité a co nikoli. Napomůže nám stanovit, za co je rodič odpovědný a jak může dítka během školní docházky prakticky podpořit.
Čtivou formou rozebírá specifika dětských vztahů, proč někoho šikanují a jak tuto situaci řešit. Kniha inspiruje k tomu přidat do rodičovského rejstříku nové nápady, jak řešit obtíže, které dosud byly neřešitelné, a nejlépe připravit děti na život.
Text provázejí veselé ilustrace Miroslavy Maixnerové.
Vydejme se na cestu zkoumání vztahů s našimi potomky. Zajisté zjistíme, že rodičovství může být i zábavné.
Autor: Anita Michaljuková
Název: Dítě, které se v životě neztratí
Nakladatel: CPress
Vazba: brožovaná bez přebalu, lesklá
Rok vydání: 2019
ISBN: 978-80-264-2532-8
Počet stran: 216
Rozměry: 171 x 229 x 15 mm
Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře