Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Doporučení na nejzajímavější celovečerní filmy z festivalu Anifilm

Doporučení na nejzajímavější celovečerní filmy z festivalu Anifilm

Photo © Everybody on Deck
Photo © Everybody on Deck
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Když jsem se letos pro­chá­zel ulič­ka­mi Liberce a co chví­li navští­vil ten či onen kinosál, pře­mýš­lel jsem, co bych z letoš­ní pro­gra­mo­vé nabíd­ky fes­ti­va­lu Anifilm dopo­ru­čil. Dospěl jsem k závě­ru, že asi nedo­ká­žu vypích­nout pou­ze jeden film, pro­to­že zrov­na letoš­ní roč­ník se jen hem­žil mno­ha vel­mi sil­ný­mi a dob­ře udě­la­ný­mi fil­my (i když i zde samo­zřej­mě byly i slab­ší kusy). V tom­to člán­ku se tak tedy poku­sím shr­nout svo­je 3 (+1) dopo­ru­če­ní z oblas­ti celo­ve­čer­ních fil­mů a v seri­á­lo­vé rub­ri­ce brzy při­dám ješ­tě samo­stat­nou recen­zi na jeden seri­ál, u kte­ré­ho si mys­lím, že si svůj samo­stat­ný text roz­hod­ně zaslou­ží. Pojďme tedy nejdří­ve na celo­ve­čer­ní fil­my:

  1. Mars Express
    Když napíšu, že zrov­na ten­to film měl pre­mi­é­ru v Cannes, asi nepře­kva­pí, že jej tu uvá­dím na prv­ním mís­tě. Mars Express je vel­mi zda­ři­lou kom­bi­na­cí detek­tiv­ky, kri­mi­nál­ní­ho thrille­ru, exis­ten­ci­o­nál­ní­ho dra­ma­tu i oby­čej­né­ho sci-fi. Příběh dvou sou­kro­mých detek­ti­vů, kte­ří jsou naja­ti boha­tým pod­ni­ka­te­lem, aby vypá­t­ra­li obá­va­nou hac­ker­ku je dob­rým pří­kla­dem toho, že ani­mo­va­né fil­my nejsou jenom pro děti. Pátrání je zave­de do svě­ta mozko­vých farem, korup­ce, sexu­ál­ní­ho robo prů­mys­lu, ale hlav­ně na sto­pu jed­né zmi­ze­lé dív­ky, kte­rá stře­ží tajem­ství robo­tů, kte­ří mají v plá­nu změ­nit tvář celé­ho vesmí­ru (a výji­meč­ně jej nechtě­jí ovlád­nout). Projekce toho­to fil­mu byla v pro­gra­mu zařa­ze­na až na poz­děj­ší hodi­nu, a tak jsem se myl­ně domní­val, že se bude jed­nat o před­zvěst půl­noč­ních div­no­fil­mů, ale opak je a byl prav­dou. Mars Express je nesku­teč­ně zábav­ná a emo­ce­mi našla­pa­ná podí­va­ná, kte­rá vás rych­le vtáh­ne do děje a donu­tí vás se zamys­let, jak to asi jed­nou dopad­ne, až budou robo­ti schop­ni vlast­ní­ho uva­žo­vá­ní a kolo­ni­zu­je­me Mars.
  2. Chronopolis
    Zatímco Mars Express je z roku 2023, toto je tro­chu star­ší dílo. Na Anifilmu bylo uvá­dě­no v sek­ci věno­va­né význam­ným ani­mo­va­ným fil­mům v oblas­ti sci-fi (letoš­ní téma) a je již z roku 1983. I přes to, že tuším, že film není urči­tě pro kaž­dé­ho, zařa­zu­ji ho sem ze 2 důvo­dů: 1. Má jen 52 minut, tak­že je na kou­ká­ní poměr­ně snad­ný a rych­lý, 2. je to fakt skvě­lý pří­klad dob­ré­ho arto­vé­ho fil­mu. Celý je bez dia­lo­gů, tak­že na pocho­pe­ní je mož­ná mís­ty tro­chu slo­ži­těj­ší, ale vyzna­ču­je se vel­mi dobrou výtvar­nou strán­kou a výraz­ným hudeb­ním dopro­vo­dem. Je dílem pol­ské­ho ani­má­to­ra Piotra Kamlera a stej­ně jako výše zmí­ně­ný Mars Express, i ten­to film měl pre­mi­é­ru v Cannes. Pokud vás zají­má netra­dič­ní až avant­gard­ní ani­ma­ce, toto je za mě vel­mi dob­rý začá­tek.
  3. Kočičí ody­sea
    Ano, jsem ostuda, že jsem ten­to film viděl až tady. Po tom, co sti­hl zís­kat Oscara pro nej­lep­ší ani­mo­va­ný film a byl uve­den v Cannes. Za mě se tedy nejed­ná úpl­ně o ten nej­lep­ší ani­mák, co jsem kdy viděl (pro­to ho uvá­dím až na tře­tím mís­tě), ale za zhléd­nu­tí urči­tě sto­jí. Scénář není ničím slo­ži­tým, ale spo­leh­li­vě to vyva­žu­je pro­pra­co­va­ná vizu­ál­ní část, kte­rá je navíc celá udě­la­ná v oby­čej­ném Blenderu, což už samo o sobě musel být výkon. Navíc je film kom­plet­ně bez dia­lo­gů, tak­že je urči­tě vhod­ný i pro nejmen­ší divá­ky, navíc je celý o zví­řát­kách. Opět – pokud vás zají­má sou­čas­ný, tro­chu více arto­vý, ani­mo­va­ný film a chce­te na něj vzít i své dítě, tady, mys­lím, nesáh­ne­te ved­le.
  4. A ješ­tě bonu­so­vě: Paprika
    Opět film, kte­rý byl na fes­ti­va­lu uvá­děn v rám­ci pře­hlíd­ky ani­mo­va­né­ho sci-fi, ale i přes to, že je tro­chu star­ší, zís­kal si mé sym­pa­tie. Snímek je dílem slav­né­ho japon­ské­ho reži­sé­ra Satošiho Kona a bez nad­sáz­ky o něm může­me tvr­dit, že z něj vychá­zí napří­klad Christopher Nolan ve svém Inception ane­bo někte­ré fil­my Darrena Aronofského. Fantastický pří­běh ode­hrá­va­jí­cí se na hra­ni­ci rea­li­ty a snů je zpra­co­ván ve sty­lu tra­dič­ní­ho japon­ské­ho ani­me a opět je to pří­klad toho, že ani­má­ky nejsou jen pro děti. Tady asi pře­váž­ně pro to, že kom­pli­ko­va­ný děj by nemu­se­ly děti usle­do­vat. Pro dospě­lé to je ale dle mého názo­ru a zku­še­nos­ti doko­na­lý záži­tek, plný pře­kva­pi­vých zvra­tů a napí­na­vých situ­a­cí, kte­rý se jen stě­ží popi­su­je. Musí se vidět.

Pokud jsem vás někte­rým ze svých tipů nalá­kal do svě­ta kva­lit­ních ani­mo­va­ných fil­mů, pev­ně dou­fám, že se vám tam zalí­bí a tře­ba si tam ješ­tě něja­ký dal­ší kou­sek najde­te. A v pří­pa­dě, že bys­tě chtě­li tako­vých fil­mů vidět více a tře­ba i poznat jejich tvůr­ce, není nic snaz­ší­ho než se do Liberce na příští Anifilm vypra­vit také. Festival to sice není vel­ký, ale může­te zde zhléd­nout i spous­tu krát­kých fil­mů, VR fil­mů i her a v kom­bi­na­ci s tím, že se sem čas­to sjíž­dí špič­ky v obo­ru, tak mys­lím, že roz­hod­ně sto­jí za návště­vu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,19218 s | počet dotazů: 257 | paměť: 65936 KB. | 21.07.2025 - 20:49:13