Po více než čtyřech letech vychází druhý díl Církevních dějin Drahomíra Suchánka a Václava Dršky. Časové rozpětí mezi vydáním dvou dílů – Antiky a středověku v roce 2013 a Novověku letos, ilustruje obtížnost tématu, který si ke zpracování syntézy autoři zvolili.
Drahomír Suchánek působí jako odborný asistent na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Fakultě filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Zaměřuje se na církevní a středověké dějiny, badatelsky na papežské dějiny a vztahy mezi duchovní a světskou mocí. Václav Drška působí na Ústavu světových dějiny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na Katedře historie Filozofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Novou knihou autoři navázali na díl o církevních dějinách antiky a středověku, druhá kniha se soustřeďuje na sobu mezi barokem a osvícenstvím. Stejně jako první díl syntézy, tento druhý ocení hlavně studenti historie a teologie, kteří měli často problém zorientovat se v koncepčně odlišných starších publikacích, aby získali potřebné penzum znalostí a přehled ve studovaném oboru. Syntézy Suchánka a Dršky předkládají fakta v chronologickém přehledu, členěná tematicky do přehledných kapitol a podkapitol. Čtenáři také získají základní přehled o politických a hospodářských dějinách, jak autoři vysvětlují: „Metodologickým východiskem naší práce bylo přesvědčení, že na dějiny lidské společnosti je třeba nahlížet ve velmi širokém kontextu a neklást umělé hranice mezi politické, kulturní i náboženské dějiny.“ Autoři jsou rovněž přesvědčeni, že znalost církevních dějin je nutná pro pochopení celého historického kontextu: „Kdo ignoruje a zanedbává hlubší pochopení náboženského kontextu společenských změn 16. až 18. století, nikdy tuto zásadní proměnu lidských dějin v celistvosti nepochopí.“ Na mysli mají období, kdy „člověk ztrácel dosavadní pevné životní zakotvení a o to více si musel klást zásadní otázky týkající se životních jistot. Bůh a církev přestali být samozřejmostí a lidská individualita se musela otevřít odvaze hledat nové odpovědi.“
Druhý díl církevních dějin je v jednom svazku rozdělen do dvou knih. První obsahuje kapitoly Evropa ve víru reformace, Strukturální a organizační vývoj církví a Vnitřní život a zbožnost v době reformace. Druhá kniha se skládá z kapitol Církve mezi barokem a osvícenstvím, Organizace a činnost církví, Vnitřní život a nauka. Nechybí anglické Summary, Seznam výběrové literatury a Jmenný a Věcný rejstřík.
Církevní dějiny. Novověk
Autoři: Drahomír Suchánek – Václav Drška
Žánr: naučná literatura
Vydala: Grada Publishing a.s.
Rok vydání: 2018
Počet stran: 502
Hodnocení: 100 %
Nejnovější komentáře