Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel) se narodil 20.července 1822 v Hynčicích. Moravský přírodovědec německého původu, po otci ze čtvrtiny s českými předky, je považován za zakladatele genetiky, objevitele základních zákonů dědičnosti a je uznávanou autoritou u nás i v zahraničí. Ale význam jeho formulace základních zákonů dědičnosti zůstává u nás přeci jen trochu ve stínu dalších historických osobností. Výtvarnice a autorka scénáře Lucie Seifertová se ve své nové knize snaží formou komiksu převyprávět základní životní události spojené s touto osobností, přiblížit základní pokusy s hrachem i jaký význam měla prezentace pokusů v souvislosti s vývojem vědního oboru, který se stále rozvíjí. Cestu Johanna Mendela z malé vesnice pod Oderskými vrchy na špici světové vědy nebyla jednoduchá. Jak název knihy napovídá, provázela život objevitele způsobu přenosu dědičných znaků řada nelehkých situací. Ať už to byl původ, neúspěchy u zkoušek, nedostatek peněz na studia, deprese nebo vyčerpávající půtky s politiky. S nástrahami se ale absolvent univerzity ve Vídni, který oplýval bohatými znalostmi také z matematiky, chemie, fyziky, anatomie a fyziologie rostlin, dokázal popasovat.
Autorka pro zpracování námětu zvolila formu komiksu, neřadí situace do jednotlivých rámečků a volí raději kresbu na celé stránky nebo dvojstránky. Je tak ponechán prostor pro hledání vazeb a souvislostí v ději i mezi postavami. Kresba i některé komentáře odlehčují nejen Mendelovo dospívání a studium, ale také jeho složité období pokusů a jejich prezentaci před odbornou veřejností. V knize jsou uvedená základní data z Georgova života, jeho předchůdci, současníci i následovníci ve vědním oboru.
Lucie Seifertová má na svém kontě již hodně knih pro děti, které přibližují historická období (Dějiny udatného českého národa), osobnosti (Pohádka o Karlovi, Pohádka o Janu Amosu Komenském) nebo města (Tajemná Praha, Tajemná Ostrava). Knihy jsou u dětí i dospělých oblíbené, protože prezentují informace zábavnou a srozumitelnou formou. Autorka se svou tvorbou zaměřuje na děti od předškolního do mladšího školního věku. Kniha o Mendelovi je směřována na žáky starší. Osobně oceňuji především první polovinu knihy, která je věnována dětství a studiu. Toto období je zpracováno s přehledem a srozumitelně. Od části Geniální objev a dál, kdy jsou prezentovány pokusy a následné využívání teorie v nedávné historii, klade na čtenáře vyšší nároky na znalosti. Autorka také na jedné stránce kombinuje popis aktuální situace s hlavní postavou, představy i komentáře dalších postav. Postupně jsou stránky v kresbě i v textech málo přehledné a ocení je nejspíš ten, kdo o Mendelovi neslyší poprvé.
Komiks vydala Mendelova univerzita v Brně k letošnímu 200. výročí genetikova narození. I přes mé předchozí výhrady mě kniha zaujala jednak díky zajímavému zpracování osudu významné osobnosti, jednak pro své možné využití ve školní praxi. Po přečtení knihy každý snadno zvládne i test vtipně umístěný na zadní straně desek.
Hodnotím 55 %
Foto: Karolína Černá
Nejnovější komentáře