Jméno Václav Havel je pro mnoho lidí známé jako jméno našeho prvního polistopadového prezidenta. Jako významnou státnickou osobnost ho znají i v zahraničí. Jaký ale byl jako člověk a jaký byl jeho život před listopadem 1989? Nahlédnout do minulosti a do života Václava Havla mohou diváci ve filmu Havel, který právě přichází do kin. Nejprve je Havel představen publiku jako lehkovážný a úspěšný dramatik v 60.tých letech 20. století. Je známý a úspěšný, ale ve vztahu k ženám je často nerozhodný a váhavý. Naštěstí má vedle sebe manželku Olgu, která ho morálně podporuje. Ona je první, kdo čte jeho právě napsané divadelní hry, eseje, a další literární díla. Jeho kamarádem a v uměleckém světe známý herec je Pavel Landovský, který je jeho opakem. Je to buřič a živel, který je výrazný i ve svých filmových i divadelních postavách. Svobodná 60tá léta ale končí s rokem 1968. Přijíždí vojska ze spřátelených zemí a pro hlavní aktéry to přináší zlom v jejich tvorbě i životě. Díky své práci se Havel nakonec dostává do vězení, a protože si s ním režim neví rady, nabízí mu možnost odjet na Západ. Někteří jeho kolegové tuto nabídku přijali, ale ne tak Havel. Ten chce dál psát a žít v České socialistické republice. A díky tomu můžeme sledovat jeho pracovní i osobní život, který vrcholí rokem 1989.
Tvůrcem scénáře je Slávek Horák, který se psaním scénáře zabýval tři roky. Řada dramatických momentů vychází z faktů, ale jiné vznikly v jeho autorské licenci. Film Havel je totiž hraný, ne dokument ani učebnice. Divák si tak může na některé věci zavzpomínat nebo si je jen připomenout. Ve filmu se navíc postavy neoslovují, což byl ale záměr scénáristy a režiséra Horáka. Ve filmu se pak soustředí na Havlův osobní život, který je stejně zajímavý jako jeho život dramatika, vězně a politika.
Do hlavní role Václava Havla obsadili tvůrci Viktora Dvořáka, aktuálního držitele Thálie za herecký výkon ve hře Andělé v Americe. Na roli Havla se velmi pečlivě připravoval. Četl a díval se na záznamy, aby byl co nejvíce autentický, setkával se s lidmi, kteří znali Havla, a také před natáčením se učil ráčkovat. Nedílnou součástí Havlova života bylo kouření, což bylo pro Dvořáka jako odnaučeného kuřáka osobní výzvou. Svoji roli ztvárnil tak přesvědčivě, že jsem v některých záběrech měla pocit, že vidím skutečného Havla. Do role Olgy Havlové byla obsazena Anna Geislerová. Její postava působí velmi klidným dojmem, ale v rozhodných chvílích je velmi rázná a nekompromisní. Nervozitu lze tušit z jejího tichého pohledu a tahu cigarety, mnohdy jsou slova úplně zbytečná. Výraznou postavou ve filmu je postava Pavla Landovského v podání Martina Hofmanna, který je k nepřehlédnutí a nepřeslechnutí. Jeho postava je osvěžením ve filmu. Dalšími herci, kteří ve filmu asistují hlavnímu aktérovi, jsou Barbora Seidlová, Stanislav Majer, nebo Jiří Bartoška.
Hudbu k filmu vytvořil Petr Malásek, ve filmu zazní i několik známých skladeb: Get Down From The Tree, Dobře míněná rada, Smuteční pochod revolucionářů, Magické noci, Paní v černém, ad.
Jsem ráda, že jsem se díky filmu podívala do 60.tých let, které byly nejprve svobodné, ale po roce 1968 se situace radikálně změnila. Líbilo se mi, že na osudu jedné osobnosti můžeme vidět změny ve společnosti, reakci jednotlivce či skupin na různé situace.
Foto: Bontonfilm
Nejnovější komentáře