PhDr. Josef Slowík, Ph.D., speciální pedagog, působí na Pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Zaměřuje se především na počítačovou literaturu a vzdělávání lidí s hendikepem.
Podotýká, že během posledních dvou desetiletí se inkluze stala jedním z nejvíce diskutovaných a zároveň nejkontroverznějších témat. Představuje model sociálního soužití vycházející z velmi zřetelných filozofických základů, jejichž jádro tvoří přesvědčení, že každý, kdo náleží do určité skupiny, tam musí být přijímán jako ostatní. Z rozdílů se máme učit a být obohacováni. Postoje okolí k originalitě každého člověka mají významný dopad na kvalitu socializace každého z nás. Inkluze souvisí s antidiskriminačním hnutím ve společnosti a takto orientované školy mohou sloužit jako jeden z nejefektivnějších nástrojů k potírání rozlišování a vylučování pohlaví, barvy pleti i sociálního původu.
Důraz na začleňování zesílil s příchodem 21. století. Inkluzivní filozofie však má šanci prosazovat se pouze ve svobodném společenském prostředí a v pluralitní kultuře, jelikož pouze tam může být rozmanitost vítána a pozitivně oceňována.
Autor se věnuje přístupu společnosti k lidem s odlišností v historickém kontextu i současnosti. Dále zkoumá spojitost mezi inkluzivní a speciální pedagogikou. Připomíná, že integraci znevýhodněných jedinců zmiňuje už Jan Amos Komenský, jenž píše, že by z výuky neměl být vyloučen žák s pomalejším způsobem učení. Mezi základní východiska dnes patří vzájemné přijetí a začleňování do komunity, spolupráce žáků, rodičů i vyučujících, důraz na vzdělávání všech studentů společně s jejich vrstevníky i v prostředí místní společnosti.
Kniha se zabývá speciální pedagogikou v sociálních službách, ve zdravotnictví i věznici a specifickými vzdělávacími potřebami i jejich diagnostikou. Zdůrazňuje význam arteterapie, muzikoterapie, ergoterapie, dramaterapie či například herní terapie. Osvětluje podpůrná opatření ve vzdělávání i organizaci školního vyučování. Zkoumá přijetí osob s tělesným nebo zdravotním postižením, omezením zrakového nebo sluchového vnímání, hluchoslepotou, dětí s narušenou komunikační schopností, mentálním či psychickým postižením, sníženou sociální přizpůsobivostí a přípravu pedagogů pro inkluzivní vzdělávání.
Velmi zajímavá odborná publikace, jež srozumitelnou formou mapuje tuto problematiku a nabízí ucelený pohled na ni i nové přístupy.
Autor: Josef Slowík
Název: Inkluzivní speciální pedagogika
Datum vydání: 11. 5. 2022
Nakladatelství: Grada
ISBN: 978-80-271-3010-8
Formát: 144×207 mm
Počet stran: 240 stran
Hodnocení: 85 %
Nejnovější komentáře