Řada z nás jistě považuje kávu za start každého dne. Pro většinu lidí je káva však pouhým prostředkem k tomu, aby mohli normálně fungovat. Pouze pro hrstku lidí tvoří káva skutečný chuťový požitek, který si zaslouží svou vlastní péči.
Pokud se řadíte právě mezi milovníky dobré kávy, máme pro vás několik tipů a rad, díky kterým si budete moci připravit svůj oblíbený nápoj ve vysoké kvalitě i doma.
Potřebujete drahý kávovar?
Asi první otázkou, která vás napadne při myšlence připravovat si doma kvalitní a poctivou kávu je, na kolik vás to celé vyjde? Bude třeba investovat do drahých kávovarů, presovačů či jiných doplňkových zařízení? Vyplatí se vůbec připravovat si kávu doma?
Odpověď na tuto otázku je komplexní a individuální dle vašich jednotlivých představ. V zásadě je třeba zamyslet se nad tím, jaký druh kávy chcete doma připravit.
Někdo si rád dopřává kávu s mlékem či cukrem, vídeňskou kávu nebo jiné varianty. V tomto článku se však zaměříme spíše na ryzí chuť kávy, kterou získáte buď z espressa či z kávy filtrované. Každá má přitom své specifické vlastnosti a také požadavky na přípravu
Espresso
Výraz espresso by se dal volně vyložit jako „rychlý tlak“, a v podstatě vystihuje podstatu jeho přípravy. Cílem je za pomoci vysokého tlaku připravit pokud možno co nejrychleji koncentrovaný nápoj z kávových zrn obsahující vysoký podíl chuti, aroma a také množství kofeinu.
Jedná se zkrátka o zahuštěnou formu všeho, co si od kávy slibujeme. Od samotného espressa se pak odvozují další druhy káv, jako je cappuccino, lungo, latte apod. V principu lze tedy říct, že dobré espresso je pro přípravu většiny druhů káv (cappuccino, latte, ...) naprosto základní položka.
U espressa je tedy klíčovým prvkem pro jeho přípravu právě samotný kávovar. Ten by měl být dostatečně výkonný, aby dokázal vytvořit správný tlak (ideálně v rozmezí 8-10 barů) k protlačení vody namletými zrnky, a to ideálně bez výraznějších zakolísání.
Konstrukce by pak měla být odolnější vůči opotřebení, aby při každodenním užívání nedocházelo k výrazným změnám v kvalitě připravované kávy, nebo k poškozování samotného přístroje.
Ideální parametry tedy splňují opravdu až kvalitní profesionální kávovary, které jsou mnohdy finančně náročné na pořízení i údržbu. Můžete však zkusit sáhnout po manuálních presovačích, které vás vyjdou levněji a nepřipraví vás o požitek z dobře připraveného espressa. Je zkrátka otázkou, kolik chcete z počátku do výroby kávy investovat.
Je tedy pravdou, že pro přípravu kvalitního espressa si za spolehlivý kávovar budete muset připlatit. Pokud však chcete i tak zkusit doma uvařit kvalitní kávu, může být řešením vyzkoušet kávu filtrovanou.
Filtrovaná káva
Hlavním rozdílem filtrované kávy a espressa je způsob přípravy. Zatímco u espressa se jedná o krátkodobou extrakci chuti a aroma za vysokého tlaku, v případě filtrované kávy jde o pravý opak. Rozemletá zrna jsou delší dobu louhována v horké vodě, díky čemuž se z nich chuť uvolňuje postupně a rozprostírá se v celém objemu. Na samotnou extrakci se pak využívá větší objem vody, takže filtrovaná káva dosahuje mnohem ryzejší a čistší chuti kávových zrn.
Filtrovaná káva také obsahuje více kofeinu, protože ten se díky pomalé extrakci lépe vstřebá ze zrna do samotného nápoje.
Pro filtrovanou kávu v domácím prostředí se běžně využívá například french press nebo AeroPress, což jsou speciální zařízení na bázi pístu a filtru, které po maceraci kávových zrn umožňují jejich efektivní oddělení od nápoje, a díky tomu představují velmi pohodlný a rychlý způsob přípravy filtrované kávy.
Finančně vás pak french press či AeroPress vyjde řádově levněji než většina kávovarů, takže může být právě pro vás tou ideální variantou pro přípravu filtrované kávy.
Specifickou, avšak v domácnostech dost populární metodou přípravy kávy, je pak využití moka konvičky. Ta de facto taktéž funguje na postupném uvolňování chuti ze zrna do vody, avšak na místo klasické filtrace se zde využívá separace pevné a kapalné složky pomocí tlaku vyvolaného párou, která při vaření této kávy vzniká.
Kromě specifické chuti nápoje je v tomto případě opět lákavá nízká pořizovací cena, díky které si příprava kávy pomocí moka konvičky našla spoustu spokojených uživatelů.
Čerstvá káva a správný mlýnek je základ
Samostatnou kapitolou přípravy kávy je pak samotné mletí kávových zrn. Pokud chcete dosáhnout opravdu vysoké kvality vašeho nápoje, je na místě použít pro jeho přípravu zrnkovou kávu. Tu pak za pomoci mlýnku na kávu pomelete, a to ideálně těsně před samotnou přípravou nápoje.
Mletá káva je totiž poměrně náchylná na okolní vlivy, zejména vlhkost a vzduch, díky čemuž postupem času výrazně ztrácí na kvalitě. Jedná se navíc prakticky o minuty, které mohou rozhodnout o tom, jak bude výsledná chuť kávy ovlivněna. Není tedy nad to mlít kávu přímo doma a mít tak jistotu, že ze zrna dostanete co nejvíce chuti.
U samotných mlýnků na kávu pak sledujte důležité parametry, jako jsou možnost nastavitelnosti hrubosti mletí, kapacita samotného mlýnku či samotné zpracování. Právě hrubost namleté kávy totiž určuje její použití - pro filtrovanou kávu si vystačíme s hrubšími zrny, při přípravě espressa je naopak klíčové co nejjemnější mletí.
Také je dobré si rozhodnout, zda preferujete mlýnek elektrický či ruční – obojí má opět své výhody a nevýhody. Tak či onak však jistě dosáhnete lepší chuti než u mleté kávy z obchodu.
Ať už se tedy rozhodnete pro jakoukoli variantu domácí kávy, věříme, že se vám s naší pomocí podaří připravit velmi chutný nápoj, který si zkrátka zamilujete. A kdo ví - možná už nebudete o „obyčejné“ kávě z kavárny chtít ani slyšet.
Nejnovější komentáře