„V rozporu s tím, co občas slyšíme, čas nelze řídit. Plyne totiž bez ohledu na naši vůli nebo přání. Lze s ním jen lépe nebo hůře naložit.“ To jsou úvodní slova knihy Jana Urbana Jak lépe naložit s časem, kterou ne náhodou v předvánoční hektické době vydává Grada.
Jan Urban má k problematice využití času v pracovním procesu a efektivitě práce co říci – tento absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, obor Psychologie práce a řízení, působil jako poradce v několika mezinárodních firmách a více než patnáct let je ředitelem společnosti, zabývající se personálním poradenstvím a rozvojem lidských zdrojů. Na kontě má úspěšné publikace Jak zvládnout deset nejobtížnějších situací manažera, 10 nejdražších manažerských chyb nebo 10 kroků k vyššímu výkonu zaměstnanců. I jeho nejnovější kniha Jak lépe naložit s časem má v podtitulu číslovku – tentokrát padesátku. Obsahuje totiž padesát doporučení pro ty, jejichž čas je vzácný.
Pokud máte pocit, že věčně nestíháte, den by měl mít minimálně dvacet pět hodin, vaše pracovní tempo je příliš vysoké a naopak nemáte žádný čas pro sebe, může vám tato kniha pomoci. Ačkoli většinu z doporučení jistě znáte. Není však na škodu si je připomenout a vyvinout úsilí, vedoucí ke změně. Zajistíte tak lepší život nejen sobě a své rodině, ale pokud jste řídícím pracovníkem, tak i kolektivu svých podřízených.
Témata a situace, jimiž se kniha zabývá, jsou rozděleny do dvou částí. První zahrnuje metody, vztahující se k účelnému nakládání s vlastním časem. „Pokud si je osvojíte a budete je používat, ušetříte značné množství času, odhadem jednu až dvě hodiny denně. Tato úspora času však nepřijde sama od sebe. Mnohdy bude znamenat značný zásah do našich dosavadních zvyklostí i značné úsilí a osobní odhodlání,“ tvrdí Jan Urban. Druhá část publikace obsahuje zásady efektivnějšího využívání času v organizacích. Dotýká se pravidel lepšího „řízení“ času spolupracovníků i toho, jak šetřit čas organizace jako celku. Obě části knihy čítají dohromady padesát kapitol – doporučení pro ty, jejichž čas je vzácný. Nespornou výhodou knihy jsou příklady konkrétních situací, na nichž se lze šetření časem naučit. Díky autorovým znalostem psychologie a metod řízení práce vycházejí tato doporučení ze skutečně v praxi osvědčených poznatků.
Příčin, proč se nám času stále nedostává, může být mnoho. Jen málo z nás si uvědomí, že tento problém může souviset s demotivací a odkládáním úkolů na pozdější dobu. Autor vyzdvihuje i potřebu plánování každého dne, stanovení si priorit, osvojení si schopnosti koncentrace a zamezení rozptylování a vyrušování z pracovního tempa. To může zpomalovat i nerozhodnost a perfekcionismus. Podnětná je pasáž věnovaná fyzické aktivitě a spánku. Na jednoduchých příkladech Urban dokazuje, že přílišná délka spánku je na škodu, stejně jako nedostatečná. Většina dospělých totiž potřebuje spát sedm až sedm a půl hodiny denně, čtvrtina populace pouze šest hodin, což je o dvě méně oproti zažitým a všeobecně tradovaným osmi hodinám. „V případě, že budete spát o jednu hodinu denně méně, získáte tím šest dodatečných pracovních týdnů za rok. Což v celoživotním souhrnu při průměrném věku představuje více než pět let. Není jistě třeba zdůrazňovat, čeho lze za dodatečných pět let života dosáhnout,“ nechává Jan Urban prozřít čtenáře.
Pokud si rady, obsažené v této knize, vezme za své šéf nebo vedoucí provozu, mnoha zaměstnancům se jistě uleví. Právě nadřízený totiž bývá jednou z nejčastějších příčin (i nevědomky) toho, že zaměstnanci nestíhají, nebo nevykonávají svěřenou práci dostatečně efektivně.
V závěru publikace autor shrnuje zásadní myšlenky, z nichž většina zazněla přímo, jiné však pouze mezi řádky. „Dobré nakládání s časem by vám mělo umožnit věnovat každý den určitý čas i věcem, pro které stojí za to žít, nejen věcem, které stojí za to mít. Tedy získat čas pro čtení, relaxaci, samotu i sociální kontakty, které se bezprostředně nevztahují k práci. Pro řadu lidí to může znamenat zcela jinou dimenzi života,“ uvádí autor.
Kniha je napsaná jasně, stručně a jak jinak, než efektivně. Nepoužívá rádoby vědecké obraty a zažitá klišé. Otevřít oči by mohla každému, kdo o to jen trochu bude stát.
- Autor: Urban Jan
- Formát / stran: 14×21 cm, 144 stran
- Datum vydání: 09.11.2015
- Katalogové číslo: 30004
- ISBN: 978-80-247-5752-0
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře