Teoreticky se dá říct, že se jedná o český film což je i není pravda. Je v tom, že má českého režiséra (Ivan Fíla) a není, protože je tom krom české republiky koprodukce ještě čtyř dalších zemí (Slovenska, Francie, Německa a Rakouska.) A mimochodem češtinu v celém filmu vůbec neuslyšíme (většina je ho německy.)Desetiletý Barbu (Yasha Kultiasov) žije se svou nevlastní sestrou, třináctiletou Mimmou na Ukrajině. Barbu má artistické sklony a to mu nakonec pomůže se z této bídné země dostat. Jednoho dne totiž přijede světácký Caruso (Lazar Ristovski) a řekne, že si je vezme oba s sebou, protože hledá nové lidi pro svůj cirkus v Berlíně. Jak poznáme později všechno byla jen záminka pro velkou lež. Za hranicemi je totiž Mimma prodána do berlínského bordelu a malý Barbu je zaučován na pouličního zlodějíčka.
Jeho kamarádem se stane albánský chlapec Marcel se kterým se pak snaží přežít každodenní peklo v berlínských ulicích. Barbu od něj mimo jiné zjistí že i on byl kdysi „králem máneže„ tedy tím co nasliboval Caruso i jemu. Samotný cirkus je tu jenom na oko a slouží jako útočiště mladých zlodějíčků, kteří dostávají výprask vždy když večer nepřinesou jako lup dostatečný počet peněz (či jiných cenností.)
Král zlodějů má velmi dobrý příběh a ten je i velmi dobře zrealizovaný a především zahraný. (ačkoliv jsem si s postupem času nebyl jistý jestli si Barbu uvědomuje, že se stal obětí podvodníka to k čemu je nucen a to co se kolem něj děje je špatné a nebezpečné.) Nelítostné zacházení z dětmi je šikovné manipulativní téma, ale řekl bych, že Ivan Fíla tento příběh natočil přesně tak aby to celé vyznělo realisticky a ne jako dojemný vykalkulovaný příběh. K tomu aby bylo vyznění patřičně dobré jsou však za potřebí i kvalitní herci.
Naprosto zásadní tak pro úspěch filmu bylo obsazení dvou hlavních rolí. Caruso i Barbu jsou s postupem času stále působivější postavy a herci si s jejich přeměnou poradili skvěle. U prvního zmíněného (Lazar Ristovski) to možná až tolik nepřekvapí (pravda já osobně ho jako herce nijak zvlášť neznám) přesto byl jeho výkon po právu nominován na Českého lva. U druhého zmíněného (Yasha Kultiasov) se ale jedná o malý šok srovnatelný snad jen s tím jak před lety zahrál malý Andrej Chalimon svého Kolju. Nevím kolik mu bylo v době natáčení let, ale vím jedno, tak dobrý výkon dětského herce jsem v celovečerním filmu už dlouho neviděl. Zvládl bez chyby snad všechny polohy své role. Myslím, že je hodně šikovné, když nic dalšího už neprozradím a jen doporučím abyste se na film, už jenom kvůli němu podívali.
A teď to nejlepší oba představitelé byly nominování na Českého lva ve stejné kategorii (herec v hlavní roli) a vyhrál právě Yasha. Mám z toho velkou radost a je jenom škoda, že jsem tehdy lvy neviděl živě. Moc bych totiž Yashovi držel palce. Když jsem tak u těch cen, lvy to byly nakonec čtyři (Yasha, hudba- Michael Kocáb, zvuk a kamera- Vladimír Smutný.) Kamera také naprosto zaslouženě, některé scény jsou vizuálně a obrazově tak dokonalé, že by byl zločin kdyby cenu za kameru dostal někdo jiný.
Jako nevyužitou příležitost vidím, pouze jednu věc. Přítelkyně Carusa Julie je hodně zajímává postava a zasloužila by si více prostoru v ději. Na více námitek, ale asi nepřijdu. Škoda je, že filmu chybí nějaký moment díky, kterému by byl výborný (tj. na 100%.) Ale i tak mě velmi, příjemně překvapil a nabídl mi (vzhledem k tomu co jsem od filmu původně očekával) velmi působivý zážitek.
Nejnovější komentáře