Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > KVIFF Distribution – Devadesátky, Diego Maradona, Bílý bílý den – Trojitá recenze

KVIFF Distribution – Devadesátky, Diego Maradona, Bílý bílý den – Trojitá recenze

06 devadesatky
06 devadesatky
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Krátce po jejich spo­leč­né před­pre­mi­é­ře na fil­mo­vém fes­ti­va­lu v Karlových Varech vstu­pu­je tro­ji­ce fil­mů Devadesátky, Diego MaradonaBílý bílý den (s týden­ním roze­stu­pem) i do běž­ných kin v rám­ci pro­gra­mu KVIFF Distribution, vytvo­ře­ném prá­vě ve spo­lu­prá­ci kar­lo­var­ské­ho fes­ti­va­lu s Českou tele­vi­zí a s dis­tri­buč­ní spo­leč­nos­tí Aerofilms. Následující text obsa­hu­je recen­ze všech tří sním­ků.
Devadesátky (Mid90s) – 70%
Režijní debut popu­lár­ní­ho, pře­de­vším kome­di­ál­ní­ho her­ce Jonaha Hilla (Superbad, 21 Jump Street) se ode­hrá­vá v Kalifornii v deva­de­sá­tých letech a jeho hrdi­nou je dva­nác­ti­le­tý out­si­der Stevie (Sunny Suljic), kte­rý byd­lí s roz­ve­de­nou mámou (Katherine Waterston) a star­ším bra­t­rem, kte­rý ho šika­nu­je (Lucas Hedges). Počátkem léta se Stevie sezná­mí s par­tou star­ších kluků-skateboardistů, s nimiž by se rád kama­rá­dil, a tak nej­pr­ve napo­do­bu­je jejich cho­vá­ní a pokou­ší se jim zavdě­čit, až nako­nec do jejich řad pozvol­na pro­nik­ne. A oni ho za to zasvě­tí do ležér­ní­ho život­ní­ho sty­lu, v němž nechy­bí kro­mě ska­te­bo­ar­dů, ciga­ret, alko­ho­lu, mejda­nů a prv­ních zku­še­nos­tí s děv­ča­ty ani nára­zy do zdí – sku­teč­ných i meta­fo­ric­kých.
 
KVIFF Distribution – Devadesátky
Zdroj fotek: aerofilms.cz

Devadesátky jsou dra­ma­tem o tou­ze dospí­va­jí­cí­ho klu­ka někam zapad­nout, kte­ré si nekla­de za cíl vyprá­vět něja­ký vel­ký pří­běh nebo poskyt­nout dobo­vý náhled do živo­ta ska­te­bo­ar­do­vé komu­ni­ty. Jde spíš o poci­to­vý atmo­sfé­ric­ký film, kte­rý těží ze skvě­lých při­ro­ze­ných výko­nů svých her­ců a z vyni­ka­jí­cí retro sty­li­za­ce, aniž by se při­tom pásl na nos­tal­gii spja­té s vyrůs­tá­ním v deva­de­sá­tých letech – tu totiž v tom­to pří­pa­dě nahra­zu­je zna­tel­ná dez­i­lu­ze, pod­le níž život v té době nebyl tak růžo­vý, jak by si mohl kdekdo ide­a­li­zo­va­ně před­sta­vo­vat. Hlavní hrdi­na se potý­ká s pro­blémy ve vlast­ním rodin­ném záze­mí, jeho přá­te­lé, žijí­cí na prv­ní pohled svo­bod­ně, poho­do­vě a bez­sta­rost­ně, pochá­ze­jí čas­to z chudých pomě­rů, roz­pad­lých rodin a okra­jo­vých čás­tí spo­leč­nos­ti, a všich­ni musí navzdo­ry svým skrom­ným či ambi­ci­óz­ním snům nést zod­po­věd­nost za násled­ky svých činů.
Realistický nezá­vis­lý sní­mek, nato­če­ný v duchu doby v tele­viz­ním for­má­tu 4:3, vyprá­ví o všed­ních i nevšed­ních zážit­cích, kte­ré jsou pro klu­kov­ské dospí­vá­ní nej­ví­ce urču­jí­cí. Místy pří­liš spo­lé­há na cha­risma (ne vždy sym­pa­tic­kých) postav trou­sí­cích vul­gár­ní vti­py a sexu­ál­ní naráž­ky, a nao­pak nena­bí­zí nic ino­va­tiv­ní­ho, co by ho čini­lo v rám­ci žán­ru výraz­něj­ším. Každopádně je vel­kým pří­jem­ným pře­kva­pe­ním, že se Jonah Hill osvěd­čil i přes mini­mum humo­ru a pou­hý náznak dějo­vé­ho oblou­ku i jako suve­rén­ní reži­sér.



Diego Maradona – 80%
Za brit­ským doku­men­tem o jed­nom z nej­slav­něj­ších fot­ba­lis­tů svě­ta sto­jí reži­sér Asif Kapadia, tvůr­ce doku­men­tů Senna (o auto­mo­bi­lo­vém závod­ní­ko­vi Ayrtonu Sennovi) a Amy (o zpě­vač­ce Amy Winehouse). A opět se mu s jeho spo­lu­pra­cov­ní­ky poda­ři­lo posklá­dat ze sto­vek hodin dobo­vých mate­ri­á­lů kom­plex­ní, vrs­tev­na­tý a tema­tic­ky růz­no­ro­dý film, kte­rý je nesmír­ně vta­hu­jí­cí a zábav­ný i pro divá­ky, kte­ré fot­bal neza­jí­má, nesle­du­jí ho a se zna­lost­mi o Diegu Maradonovi kon­čí u jeho jmé­na a pro­fe­se.
KVIFF Distribution – Diego Maradona

Pokud jste ovšem Diegem Maradonou sku­teč­ně tak­to nepo­lí­be­ní, bude vaše ori­en­ta­ce v někte­rých reá­li­ích pře­ci jen zpo­čát­ku tro­chu zma­teč­ná – v jaké zemi se naro­dil a proč hra­je za ital­ský klub, když hovo­ří špa­něl­sky, si během úvod­ních stříp­ků z jeho kari­é­ry bude­te muset spíš domys­let a najis­to se obo­jí dozví­te až poz­dě­ji, když se sní­mek začne zao­bí­rat i jeho dět­stvím a fot­ba­lo­vý­mi počát­ky. Většina více než dvou­ho­di­no­vé­ho doku­men­tu je nicmé­ně věno­va­ná jeho neu­vě­ři­tel­né­mu vze­stu­pu na žeb­říč­cích popu­la­ri­ty, kdy byl milo­ván a obdi­vo­ván celý­mi náro­dy, a jeho násled­né­mu ješ­tě neu­vě­ři­tel­něj­ší­mu pádu, kdy ho najed­nou všich­ni nená­vi­dě­li víc než leckte­ré poli­tic­ké dik­tá­to­ry. Značný podíl mají v doku­men­tu ale i obec­něj­ší téma­ta s fot­ba­lem nesou­vi­se­jí­cí, týka­jí­cí se jeho sou­kro­mé­ho živo­ta, man­žel­ky a mile­nek, man­žel­ských i neman­žel­ských dětí, drog a spo­lu­prá­ce s nea­pol­skou mafií.
Jednotící linií celé­ho doku­men­tu je při­tom střet dvou odliš­ných tvá­ří Diega Maradony, s nimiž se pre­zen­to­val na veřej­nos­ti – jed­nou je Diego (chla­pec z počet­né chudé argen­tin­ské rodi­ny, jímž zůstal ve svém nit­ru i poté, co se doká­zal vypra­co­vat na svě­tozná­mé­ho spor­tov­ce) a dru­hou je Maradona (po slá­vě a úspě­chu tou­ží­cí alter ego, kte­ré uvrh­lo nebo­hé­ho Diega do kolo­to­če závis­los­tí a skan­dá­lů). Film tuto stra­te­gii pře­jí­má a pou­ží­vá ji jako meto­du ke zleh­če­ní Maradonových čet­ných pro­hřeš­ků se zře­tel­ným nazna­če­ním toho, že zod­po­věd­nost za ně nese kro­mě Diega Maradony i spo­leč­nost, kte­rá na něj vyví­je­la nebý­va­le extrém­ní tlak.
Informacemi a uni­kát­ní­mi archiv­ní­mi zábě­ry nadi­té­mu doku­men­tu schá­zí dojem uce­le­nos­ti, vychá­ze­jí­cí z opo­me­nu­tí řady dal­ších pozo­ru­hod­ných aspek­tů ze živo­ta Diega Maradony, nicmé­ně i tak nelze popřít, že jde o str­hu­jí­cí počin, jenž se spo­lu s před­cho­zí­mi sním­ky téhož reži­sé­ra řadí na poli živo­to­pis­ných doku­men­tů k napros­té špič­ce.



Bilý bílý den (Hvítur, hví­tur dagur) – 80%
Druhý celo­ve­čer­ní film talen­to­va­né­ho island­ské­ho reži­sé­ra Hlynura Pálmasona (Zimní brat­ři) je dra­ma­tem o stár­nou­cím býva­lém poli­cis­to­vi a vdov­ci, jenž zahá­ní smu­tek hlí­dá­ním vnuč­ky a pra­cí na stav­bě rodin­né­ho domu, a kte­rý se při náhod­ném pro­bí­rá­ní man­žel­či­ny pozůsta­los­ti dozví o něčem, co před ním taji­la. Jeho reak­cí na šok, při­chá­ze­jí­cí jako neče­ka­ná náhra­da za truch­le­ní, je nej­pr­ve tichý vzdor, po němž ovšem násle­du­je hluč­ná erup­ce a myš­len­ka na odpla­tu.
KVIFF Distribution – Bílý bílý den

Skvěle reží­ro­va­ný, sub­til­ní a ori­gi­nál­ně a empa­tic­ky vyprá­vě­ný sní­mek se zabý­vá psy­cho­lo­gic­kou pro­mě­nou člo­vě­ka, kte­rý je scho­pen dát prů­chod kro­mě křeh­kých a niter­ných emo­cí i vzte­ku a bru­tál­ním výpa­dům, aniž by se dopouš­těl v kte­ré­ko­li scé­ně pří­liš­né doslov­nos­ti, nebo nao­pak pří­liš­né nesro­zu­mi­tel­nos­ti – v tom­to mu výraz­ně pomá­há pro­cí­tě­ný výkon Ingvara Sigurðssona v hlav­ní roli, v němž se snou­bí muž­nost a zatvr­ze­lost s jem­nos­tí a cit­li­vos­tí. Díky tomu jde i v rám­ci fil­mů pro nároč­něj­ší a umě­lečtě­ji ori­en­to­va­né pub­li­kum o poměr­ně divác­kou zále­ži­tost, byť její nevy­rov­na­né tem­po a občas­ná str­nu­lost, jen mís­ty vyva­žo­va­ná spo­ra­dic­ký­mi zábles­ky ledo­vé­ho humo­ru, může být pro někte­ré divá­ky pře­káž­kou.
Co film výraz­ně odli­šu­je od kon­ku­ren­ce jiných chmur­ných a poma­lých sever­ských dra­mat, je důraz na mno­hé poe­tic­ké až mystic­ké ele­men­ty, pod­po­ro­va­né skvě­lou pra­cí kame­ry a při­ži­vu­jí­cí jeho půso­bi­vou a neob­vyklou atmo­sfé­ru, sto­jí­cí mimo jiné i na neza­mě­ni­tel­ných island­ských loka­cích, zaha­le­ných do bílé nepro­stup­né mlhy. V důsled­ku toho je Bílý bílý den poměr­ně aty­pic­kou a pozo­ru­hod­nou podí­va­nou, kte­rá rela­tiv­ně jed­no­du­chou a tra­dič­ní záplet­ku zpra­co­vá­vá neotře­lým oso­bi­tým způ­so­bem. A sek­ven­ce s pada­jí­cím kame­nem by si zaslou­ži­la zařa­dit do zla­té­ho fon­du kine­ma­to­gra­fie.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Jumanji: Vítejte v džungli!21. listopadu 2018 Jumanji: Vítejte v džungli! O ČEM FILM JE: Jistě znáte starý film Jumanji s Robinem Williamsem. Téma filmu zůstává stejné - hra. Na začátku se do hry Jumanji dostává jeden chlapec. Po 20 (nebo kolika) letech čtveřice […] Posted in Filmové recenze
  • Nelítostný souboj na Blu-ray12. února 2015 Nelítostný souboj na Blu-ray Když se tak probírám mezi úspěšnými režiséry, na které se fanoušci pokaždé těší, tak jedno z mých režisérských jmen na seznamu je Michael Mann. Režisér, který má už více než 72 let a mezi […] Posted in Filmové recenze
  • Znělka 54. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU14. dubna 2018 Znělka 54. ročníku ZLÍN FILM FESTIVALU Posted in Videa
  • P. K. Dick - Počkej si na loňský rok11. dubna 2020 P. K. Dick - Počkej si na loňský rok Měl bych snad prohlásit, že patřím mezi ty lidi, kteří se vůbec netají obpem k tomuto americkému autorovi. Z jeho relativně obsáhlého počtu napsaných knih jsem jich už také přečetl pěknou […] Posted in Recenze knih
  • Paranormal Activity 4 (2012)10. října 2017 Paranormal Activity 4 (2012) Této sérii začíná pomalu ale jistě docházet dech a mě trpělivost… Dospívající Alex žije se svými rodiči a malým bratrem Wyattem v Nevadě. Jejich spokojený a ničím […] Posted in Horory
  • Natáčení 2. série Zaklínače by mělo začít 3 srpna,...12. června 2020 Natáčení 2. série Zaklínače by mělo začít 3 srpna,... Natáčení 2. série Zaklínače by mělo začít 3 srpna, natáčet by se mělo ve Velké Británii, v Česku a na Slovensku Posted in Krátké aktuality
  • JULIETTE BINOCHE19. května 2014 JULIETTE BINOCHE JULIETTE BINOCHE  je držitelka Oscara, která za své filmové herecké výkony získala mezinárodní uznání. Jako jediná herečka se může pochlubit tím, že získala ceny za nejlepší ženský herecký […] Posted in Profily osob
  • Mandrake (2010)5. ledna 2014 Mandrake (2010) Brát v džungli vzácné artefakty, se nemusí vždy vyplatit. Hlavně když díky svému činu probudíte děsivé stromové monstrum. Skupina dobrodruhů se vydává do srdce […] Posted in Horory
  • Dvě slova jako klíč – Recenze – 30 %27. července 2023 Dvě slova jako klíč – Recenze – 30 % České drama Dvě slova jako klíč je filmem režiséra a scenáristy Dana Svátka, který jej natočil podle stejnojmenného románu spisovatele Josefa Formánka. Na základě jiného románu od téhož […] Posted in Filmové recenze
  • Orange Is The New Black – Nebyla jsem připravená (S01E01)21. června 2016 Orange Is The New Black – Nebyla jsem připravená (S01E01) Orange Is The New Black je seriál, který v sobě mísí prvky komedie a dramatu. Na amerických obrazovkách jste ho poprvé mohli zahlédnout před třemi lety. Můj názor je, že jde o skvělé […] Posted in TV Recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,24392 s | počet dotazů: 240 | paměť: 62413 KB. | 25.11.2024 - 10:57:18