Kniha je plná základních informací o fyziologii nohy, o výhodách i nevýhodách bosé chůze, ale také v ní najdete zajímavosti, které nás zavedou třeba do chudých oblastí, kde se naboso běhá po tvrdém povrchu, a přesto mají děti zdravější nohy než ty naše. Nebo se tu dozvíte, že Abraham Lincoln, šestnáctý prezident USA strávil dětství naboso a tohoto zvyku se nerad vzdával i později. Autorka si také přizvala další odborníky a podívala se na chůzi naboso i barefoot opravdu z různých úhlů pohledu.
Proto publikace nadchne každého, kdo má toto téma rád, nebo se chce dozvědět o tom, jak zajistit správný start ke zdravé nožce pro své dítě. I dětem tu je věnováno, stejně jako již vzniklým problémům s nohami od plochých noh až po ostruhy nebo vbočené palce. Budete se divit, některé tyto věci vyřešíte, nebo zlepšíte cvičením, lepším vnímáním své chůze nebo tejpy. Základní malý kurz tejpování vám tu autorka na názorných obrázcích také ukáže.
Komplexní přístup
S jedním lze souhlasit: líbí se mi, že autorka přistupuje k tématice bosých (i nebosých) nohou komplexně. Nohy nás ovlivňují i z hlediska problémů se zády a naopak to platí také. Chůze dokáže mnohé, ale také není všemocná. Velký kus naší pohody na těle i na duši ale máme skutečně uložený v našich nohou.
„Většina zvířat se pohybuje jen po přední části nohy, člověk však využívá celou plochu chodidla. Lidská chůze je zvláštní způsobem položení nohy na zem. Nejdříve se země dotýká pata, poté střední část nohy a prsty až nakonec. Příbuzní lidoopové našlapují sice také celou plochou nohy, ale zároveň. Pohyb zvířat po čtyřech končetinách je více vysilující než lidská chůze.“
Díváme se tedy do říše zvířat, do historie, do chůze našich předků, do schopnosti člověka uběhnout po kouskách i velké vzdálenosti. I si povíme o odolnosti chodidel, která tolik zchoulostivěla. A ne všechno tu je řečeno, či je řečeno až poté, co už i vám samotným dojde, jak to asi může být. Logické souvislosti jsou takto podávány velmi čtivou formou a čtenář má chuť se něco dozvědět, na něco dokonce přijít sám, a mnohé si zkusit na vlastní nohy.
Ač je to kniha celkem úzká a malá, je neskutečně nabitá informacemi, které je dobré, aby znal každý. A to nejen ten, kdo uvažuje o barefoot nebo o bosé chůzi. Je to mechanika naší chůze, která je tak zajímavá, že boty neboty - tohle si prostě musíte přečíst a zažít na vlastní kůži.
O autorce: Lucie Pytlová je česká fyzioterapeutka se zájmem o zdravá chodidla, obor vystudovala na Fakultě tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově a v diplomové práci zkoumala vliv obuvi na držení těla.
Autorka v knize čerpá mnohé informace z vlastních zkušeností. Sama nemá stoprocentně zdravá chodidla, a přesto vidí v chůzi naboso a v barefoot obuvi mnohé výhody. V nynější době je na mateřské dovolené, a tak musí řešit obuv i pro své dítě, což není vždy jednoduché. Jako fyzioterapeutka pracovala ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a v Psychiatrické nemocnici Bohnice.
Foto: Grada Publishing a.s. & Renata Petříčková
Nejnovější komentáře