Magický a krásný, ale také prokletý a bolestivý – to je cit, který nazýváme láska. To je taková chemická smršť, navázaná na naši minulost, reakce, naučené chování i na naše očekávání! Nebo ne? Skoro bych čekala na toto téma naprosto nekonečnou knihu, leč Biologie lásky od Marnii Robinson má něco kolem 350 stran. A i to je pěkná nálož vezmeme-li v potaz, že je vše popsáno velmi stručně, jasně, s příklady a právě tak, aby čtenář co nejvíce pochopil principy vzniku emocí, citů a vnímání smyslu života kolem nás. Tolik stran hustě popsaných informacemi, které zapadají jako skládanka do složitého života lidského. Autorčiny zkušenosti, zkušenosti jiných, příběhy jejích klientů, celá ta dlouhá cesta, která vede od všemožných způsobů pokřiveného pojetí lásky ke chvíli, kdy se máme rádi a kdy i my sami jsme schopni zamířit svou pozornost na vhodného partnera. Nikoliv na plejádu stejně bolestivě zraněných lidí, kteří zdánlivě touží po lásce, ale jejich podvědomí je vede do zkušeností, kde budou zažívat stále to samé. Bolestivé rozrývání starých ran. Proč? Protože to je lepší a známé, než nové a neznámé, u čehož nemáme žádnou jistotu.
Ve zkratce jsem tedy popsala to, co v Biologii lásky najdete.
Poskládaní knihy je velmi praktické, kapitoly trefně pojmenované. Například Slzy v dětském pokojíčku jsou o zákazu mazlení s dětmi, který byl za našich mladých časů praktikován a matky k němu byly celonárodně a lékaři vybízeni. Jaké jsou následky? Jaké jsou drogy lásky, které v nás probouzí láska? Proč se nám zlepšuje při zamilování imunita? Jak působí stres?
Autorka s námi prochází procesem pochopení toho, jak láska vzniká, jak na nás působí a kde vznikají bermudské trojúhelníky a Hlavy 22, přičemž vše porovnává s tím, co se děje přirozeně v našich hlavách, co jsou přirozené touhy lidského rodu a v čem jsme vychováni. Někdy jsou ty rozpory do očí bijící a jsou důvodem rozkolů. Vše nakonec shrnuje, aby se dostala k tomu, kdy začneme všechno měnit. Přepisovat svou biologii.
Je to jako stavět most nad bažinou, v níž jsme vyrostli, žili a byli vychováni rodiči i společností. Jde o pochopení, sebezpoznání a učení se dívat na svět jinak, jinýma očima.
Drobnosti pomáhají. A dělají se kroky k velkým věcem.
A mnohdy platí, jako s popáleninou….
„Neškábejte to, neloupejte, aplikujte hojivé a soustřeďte se na něco jiného.“
O autorovi: Marnia Robinson je bývalá firemní právnička, která začala zkoumat starobylá učení o posvátném sexu a vztazích, léčit nesoulad ve vztazích a zabývá se i společně se svým manželem tématy nežádoucích dopadů evoluce na vztahy. Žije v Oregonu.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing, SE, www.synergiepublishing.com, 2023
Nejnovější komentáře