Máte už dost zeleniny a ovoce z hypermarketu, které je bez vůně a chuti? Chcete vědět, čím se vy a vaše děti krmíte? Uvažujete, jak můžete i v malém měřítku přispět k zachování rovnováhy v přírodě? Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli ano, pak začněte uvažovat o založení biozahrady. Nemusíte hned zničit vše na vaší původní, kde jste do dneška pěstovali konvenčním způsobem. Stačí začít po malých krůčcích. Návodem a rádcem vám může být kniha Arnošta Tabacha Biozahrada s podtitulem Zahrada bez chemie a plná života.
Biozahrada vychází po smrti autora díky snaze jeho ženy a láska ke společnému zahradničení podle netradičních pravidel jde cítit už z prvních řádků úvodu a prochází celou knihou. Najdeme zde tři oddíly věnované Rostlinám a zahradě, Půdě a zahradě a konečně Praktické biozahradě. Hned na úvod dostaneme informace, čím se liší ekologické pěstování od konvenčního, a přečteme si desatero ekologického zahrádkáře. Tolik teorie. Každá kapitola knihy je plná praktických návodů, receptů a rad a je zřejmé, že autor nebyl pouze teoretik, jak to občas u některých publikací tohoto druhu bývá.
Najdete zde řadu nových informací pro ekologické pěstování, ale troufám si tvrdit, že už naše babičky některé z nich znaly. A i když tenkrát neexistoval vědecký výzkum, často zvítězil selský rozum a zkušenost předávaná z generace na generaci. Každá babička, která pracovala na své zahrádce několik dekád, věděla, že cibuli patří vysadit vedle mrkve a kopr k okurkám. Jen jsme tyto vědomosti na čas odsunuli do pozadí a v zájmu maximálních výnosů je vytlačilo pěstování podpořené chemickými postřiky a minerálními hnojivy. Autor se v jedné z kapitol mimo jiné věnuje i preventivním opatřením k získání maximální úrody a dozvíte se, že vše začíná už u práce se semeny. Kdyby na vaši biozahradu přece jen zavítal nějaký škůdce nebo choroba, budete po přečtení knihy vědět, jak s nimi ekologicky bojovat bez nutnosti zapojit tradiční herbicidy, fungicidy a podobné koktejly.
Dost bylo teorie a dostáváme se k nejobsáhlejší části knihy a to Praktické biozahradě s návody, jak pěstovat konkrétní druhy zeleniny, jak založit vysoké záhony a jak funguje biodynamický osevní postup. Arnošt Tabach chápal, že zahrada nejsou jen rostliny, ale stejně významnou roli zde zastávají i živočichové, kteří jsou významnými pomocníky v boji proti škůdcům a vdechují zahradě život. Část knihy je proto věnována návodům, jak zhotovit úkryty, napajedla a jezírka pro drobné obratlovce a užitečné bezobratlé, kteří si zahradu vybrali za svůj domov. A své si zde najdou i ti, kteří nedisponují pozemkem, kde by mohli zahradničit. I na ten nejmenší balkon v městské zástavbě se dá umístit květináč s rostlinami odpuzujícími obtížný hmyz.
Kniha Biozahrada je plná užitečných návodů a rad pro ty, kteří s bio pěstováním teprve začínají a nemají tolik zkušeností jako letití pěstitelé. Při jejím čtení si řada z vás jistě vzpomene i na moudra babiček, která upadla v zapomnění a stálo by za to začít je používat i v praxi. Každý čtenář Biozahrady si určitě najde alespoň jednu věc, kterou se rozhodne na své zahradě převést do praxe a právě to byl záměr autora. Po malých krůčcích postupně přecházet od konvenčního pěstování k bio zemědělství v malém, protože i malá změna u každého z nás může pomoci k tomu, abychom udělali něco pro přírodu a pro sebe.
Název knihy: Biozahrada
Autor: Arnošt Tabach
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2018
Nejnovější komentáře