Všude kolem hrají koledy, prodává se horký svařák, v ulicích svítí vánoční světýlka a visí ozdoby, a vy si přejete jenom hodit nohy na stůl, zachumlat se pod teplou deku, dát si horkou čokoládu a nechat se zlákat atmosférou nějakého filmu s vánoční tematikou.
Určitě tedy nepohrdnete 5 nejlepšími starými, ale nezapomenutelnými vánočními klasikami, u kterých se budete popadat za břicho a zavzpomínáte na staré dobré časy. Začneme tím nejstarším.
Střihoruký Edward (1990)
Tahle klasika od Tima Burtona vám naservíruje dojemný příběh lásky adoptovaného umělého humanoida Edwarda (Johnny Depp). Edward se zamiluje do dívky jménem Kim, jenže vzájemná náklonnost u nich nedokáže překonat evidentní překážku. Edward má místo rukou nůžky. Přináší to spoustu zábavných momentů, kterým se člověk zasměje a zároveň si vychutná pohádkovou a gotickou atmosféru.
Vánoční nálada vás nejspíš pohltí při sledování klíčové scény s ledovým tancem, v níž Edward vyjadřuje Kim svou lásku výrobou ledové sochy anděla. Film se považuje za vánoční nejen proto, že se jeho vrcholná scéna odehrává o Vánocích, ale i tím, že vystihuje pocity izolace a osamělosti, které mohou někteří lidé v tomto období pociťovat.
Střihoruký Edward je film, jehož scénář Johnnyho Deppa dohnal k slzám a odstartoval jeho dlouholeté přátelství a spolupráci s Burtonem. Určitě si proto tuhle klasiku v zimě pusťte.
Rolničky, kam se podíváš (1996)
Film Rolničky, kam se podíváš od režiséra Flinstoneových s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli vypráví příběh nedbalého otce, který chce dokázat lásku svému synovi. Tím, že mu k Vánocům pořídí Turbomana. Jenže na Štědrý den mu dojde, že na něj zapomněl. Bez úspěchu proto začne obcházet obchody a soupeřit s podobně odhodlanými rodiči.
V porovnání se Střihorukým Edwardem je tahle satirická komedie všechno, jen ne dojemná. Film Rolničky, kam se podíváš je plný akce, zmatků, a jestli máte chuť na něco, u čeho se zasmějete a zároveň si připomenete atmosféru 90. let, určitě neváhejte.
Vánoční skřítek (2003)
Film zkoumající téma důležitosti laskavosti, pravdy a naděje vám naservíruje pořádnou porci smíchu a řadu zásadních životních lekcí. Hlavního hrdinu Buddyho vychovali skřítci. Ten ale rázem zjišťuje, že je člověk a vydá se do New Yorku, aby našel svého otce, který o něm nemá nejmenší tušení. Překvapený otec se ve filmu musí vypořádat se synovou naivitou a nepochopením pozemského světa, což je často dostává do pěkných šlamastyk. To, co mu ale na počátku přijde poněkud zvláštní, v jeho srdci nakonec roztaje.
Snímek Skřítek režíroval Jon Favreau a patří mu 25. místo v žebříčku 100 nejlepších vánočních filmů všech dob na serveru Rotten Tomatoes. Důvodem, proč si tuhle veselou rodinnou komedii letos pustit, je rozhodně i spousta ocenění.
Santa je úchyl! (2003)
Ponurá sváteční komedie Santa je úchyl! představuje neoblíbeného Santu, alkoholika, který se spřátelí s bezradným dítětem. A během vyprávění si ti dva navzájem uštědří nezapomenutelnou lekci.
Film nabízí netradiční obraz vánočního období v poněkud depresivní atmosféře a poukazuje na problémy lidí, kteří neprožívají Vánoce tak poklidně a ideálně, jak o nich většina lidí smýšlí.
Přestože celosvětové tržby byly 76,5 milionu dolarů, Santa je úchyl! rozhodně není film pro každého. Se svými alkoholickými, násilnými a explicitními sexuálními narážkami to na někoho může být zkrátka příliš.
Patříte do této skupiny? Tak to se vyhněte obloukem druhému filmu Santa je pořád úchyl, kterým svým černým a ostrým humorem zachází ještě mnohem dál. A pokud jste si ho chtěli pustit s dětmi, radši to nedělejte.
Láska nebeská (2003)
Ze všech filmů, o kterých jsme se zatím bavili, je vůbec nejoblíbenější asi Láska nebeská. Na pozadí filmu se odvíjí příběhy osmi různých párů, které pár týdnů před Vánoci řeší své milostné peripetie. Všechno se vzájemně prolíná a každý z párů má před sebou určité překážky, které musí překonat, aby znovu objevil lásku.
Film proslul svojí taneční scénou, u které se Hugh Grant dost zapotil. Už samotné pomyšlení na ni ho děsilo. U Lásky nebeské si ale užijete spoustu momentů, které vám zvednou náladu. Režisér Curtis nicméně přiznává, že humor je občas za hranou. V celém příběhu se objevují „vtipné“ narážky na váhu, které už podle něj ale nejsou vtipné. Lituje, že „si nedal větší pozor“.
Bonusový tip: Final Wager (2024)
Tak to byla naše doporučení vánočních komedií, se kterými jste se pravděpodobně už někdy setkali (minimálně s některými). Pokud byste ale rádi zabrousili do nových vod a zjistili, co je ve světě komedií nového, máme pro vás super tip. Film Final Wager (2024) zatím nemá český název, ale vypráví příběh Chance, který se snaží zachránit svoji matku. K tomu ale potřebuje získat 60 000 dolarů. Hraje na webech online kasin a najednou si uvědomí, že na Štědrý den už 9 let neprohrál. Vánoce jsou ve filmu Final Wager sice vyobrazeny tak trochu jinak, ale tu správnou náladu ve vás určitě probudí.
Nejnovější komentáře