V souvislosti s nadcházející „významnou“ událostí, kdy se na obrazovce TV NOVA objeví první díl Pána prstenů, Společenstvo prstenu, jsem trochu oprášil staré soubory na svém disku a našel článek, který jsem napsal 10. června 2002 pro časopis Antiworld, jemuž šéfredaktoruji.
Jelikož už byl napsán hodně dávno, veškeré citace a vyjádření nemusejí vždy stoprocentně odpovídat skutečnosti, nicméně jeho hlavní myšlenka zůstala zachována.
Pokud byste o mém časopise chtěli vědět víc, najdete jej na adrese www.dukeweb.org/antiworld (snad mi Simca tuto malou reklamku odpustí :-)).Pán prstenů a Harry Potter. Kdo by dnes neznal tyto dva snad nejznámější filmy po celém světě. A když říkám nejznámější, zcela jistě nejsem daleko od pravdy. Pokud poslední dobou něco ovládlo svět, tak to jsou tito dva mladí hrdinové – hobit Frodo Pytlík a čarodějný učeň Harry Potter.
Začnu takovou malou příhodou, která se mi nedávno stala, shodou okolností těsně po uvedení těchto dvou filmů do kin. Byla sobota a já jsem se jako tradičně vydal ven na procházku. Jel jsem na předem stanovené místo určení, kde jsme se měli setkat s mým bratrancem. Do onoho místa setkání probíhalo vše tradičně v normálu. Když jsme se s úspěchem shledali, rozhodli jsme se, že půjdeme na „průzkum“ do města. A tím to začalo. Nejdříve jsme narazili na jednu trafiku, ve které, kam jste pohlédli, jste mohli nalézt podobizny výše uvedených dvou postav. Karty Harry Potter, samolepky Harry Potter, žvýkačky Harry Potter, samolepky Pán prstenů, album Pána prstenů atd. atd. Zkrátka a dobře, tito dva byli všude! No nic, řekli jsme si a pokračovali dál v naší cestě. Když jsme narazili na druhou trafiku v tomto stylu, už nám to bylo trochu podivné. Ale druhou trafikou to zdaleka nekončilo. Míjeli jsme jednu za druhou, druhou za třetí a čtvrtou za pátou a ve všech ten stejný případ – Pán prstenů a Harry Potter! To už nás pomalu, ale jistě začínalo dožírat, a když jsme na tyto dva narazili i v obchodě s potravinami, bylo jasné, že sopky musí vybuchnout. A taky, že ano! Začali jsme nadávat, že všude jen samý Pán prstenů a Harry Potter. Skoro nic jiného člověk nevidí. Ale proč? Je to tolik nutné?
Já osobně nesnáším jakoukoli komerci a v jakémkoli množství. Nemám rád reklamy, které neustále přerušují filmy, nemám rád reklamy v rádiu, kde se má hrát a ne kecat nesmysly například o ženských potřebách! Nemám rád reklamy na internetu, protože mě zdržují a obtěžují při práci a taky nesnáším komerci v hudbě, jelikož hudba, jakákoli hudba, by se měla dělat pro potěšení sebe sama a pro potěšení druhých a ne jen kvůli penězům! Ale tohle všechno je nic ve srovnání s komercí, jakou se dopouští na těchto dvou dílech!
Rozhodně nemůžu tvrdit, že by to nebyla dobrá díla, to ne. Já osobně jsem Pána prstenů viděl a na Harryho Pottera jsem se chystal (nakonec to však nevyšlo). Oba dva jsou to unikáty a zcela jistě si zaslouží to nejvyšší ohodnocení, už vzhledem k jejich tvůrcům (Tolkien a Rowlingová), ale proč se kolem toho musí dělat takové ciráty? Dám vám takový malý příklad s Novým Zélandem. Před Pánem prstenů pomalu ani nikdo nevěděl, kde tato země leží, jak vypadá a kdo v ní žije. Ale jakmile se tento film dostal do kin a shlédly ho masy lidí, tak hned všichni vědí o Novém Zélandu. Je to přece země hobitů, ne?!? A ten, kdo tohle neví, je magor. „A Petříčku, kam bys chtěl jet letos na dovolenou? Zase do Chorvatska?“ „Ne tati, do Nového Zélandu, do kraje Pána prstenů!“
Nevím proč, ale celý tento fenomén mi připadá poněkud ujetý a nesmyslný. Jak by tato dvě díla mohla být krásná a svým způsobem i vzácná, kdyby zůstalo jen u jejich knižní podoby! Ale ne, teď už dokonce i staré podoby těchto knih dostávají novou image. „Lepší, přitažlivější, lákavější ke koupi“ a hlavně, a to už bez uvozovek, více komerčnější. Takový je ale bohužel člověk, že dává vždy jen na vnější podobu, ale to, co je uvnitř, jaké hodnoty to či ono v sobě skrývá, to už je podružné a nepodstatné. Důležitý je přece obal a dál už je jedno, co je pod ním.
Kdyby to šlo, rád bych zjistil, jestli by tato dvě díla byla také tak proslulá, známá a úspěšná, jen z jejich knižní podoby a bez této masové kampaně. Docela o tom pochybuji, i když to nikdy nezjistím. Také bych si docela přál, aby z našich životů zmizela komerce, což se mi asi taky nesplní, protože komerce a reklamy jako takové, jsou už natolik zažrané do mysli člověka, že se staly jeho životním stylem. Oblékáme se podle reklamy, pijeme podle reklamy, jíme podle reklamy, telefonujeme podle reklamy, léčíme se podle reklamy, posloucháme hudbu podle reklamy, milujeme se podle reklamy, nakupujeme podle reklamy. Komerce nás ovládá, ať chceme nebo nechceme. A stejně tak jsme se nechali ovládnout pod záštitou reklamy a davové psychózy, která vybuchla jako načasovaná bomba a pohltila téměř vše, co mohla, „Pánem komerce a Harry Machrem“! A následky z tohoto výbuchu budeme pociťovat zřejmě ještě hodně dlouho, do doby, než vybuchne další komerční bomba, která smete tu původní a nahradí ji novou. Pak zapomeneme na Froda a na Harryho a budeme milovat a obdivovat jiného hrdinu, který nám dá pocit, že dobro přece jen vždycky zvítězí…
A na závěr ještě vzkaz všem těm, kteří se jakkoli podíleli na natočení těchto filmů, na všech možných i nemožných reklamách k těmto dvěma dílům, na plakátech, na časopisech, na samolepkách a podobně: Myslíte si, že jejich autoři, když je psali, chtěli, aby se z jejich hrdinů stala továrna na prachy?!? Pokud ano, tak to nejsou spisovatelé. Spisovatel píše pro radost, ne aby si tím vydělával těžké peníze! Já to vím, protože nejdříve jsem Antiworld chtěl psát jen, když za něj někdo zaplatí (vzpomeňme první a druhé číslo). Ale pak mě to začalo bavit a psal jsem to s chutí a potěšením a na nějaké peníze jsem se vykašlal! Je mi jedno, že zaplatím za tisk a za papír, a že z toho nic nemám. Ano, nemám, nemám z toho finance, ale zato z toho mám mnohem víc – pocit sebeuspokojení. Pocit, že jsem něco vytvořil, že dělám něco, co mě baví. A hlavně pocit, že mě někdo čte. Stejný pocit má i můj spolupracovník happyG., jinak by tohle asi nedělal. Tento pocit je totiž k nezaplacení.
Nejnovější komentáře