Tisícům malých i větších českých čtenářů, které zasáhlo Tajemství v láhvi, vyprávějící o statečné Ireně Sendlerové, vyšel nyní příběh obdivuhodného člověka, který se v předchozí knize jen mihl, a to o doktoru Januszi Korczakovi, vlastním jménem Henryk Goldszmit. Příběh vypráví o moudrém a statečném muži, který odmítl opustit děti ze svého sirotčince, a šel s nimi do vyhlazovacího tábora Treblinka, kde byli všichni zavražděni. Jeho obětavost a rozhodnutí zemřít spolu s dětmi jsou důkazem jeho hrdinství.
Příběh vypráví prababička Fráňa, vždy když je malý Honzík nemocný, a pokaždé, když příběh vypráví sdělí malému Honzíkovi něco nového, o čem se v předchozích vyprávění nezmínila, a tak je to vždy pro Honzíka velmi zajímavé. Kniha je velmi pěkně napsaná, nejedná se o pohádku, ale o příběh, který se odehrával před druhou světovou válkou, kdy prababička Fráňa byla sirotek a popisovala vnukovi své zážitky ze sirotčince. Ilustrace jsou velmi krásné a úplně zapadají do výkladu. Na posledních dvou stranách je popsáno, kdo Janusz Korczak byl, a naleznete zde i pár krásných fotografií. Knížka se mi velice líbila, je krásně napsaná nejen pro větší čtenáře, ale i pro dospělé.
V ulici Krochmalná číslo 92 stála velká bílá budova s nápisem Sirotčinec. Tam Fráňa poprvé uviděla panadoktora. Stál u hlavního vchodu a čekal na děti, aby je přivítal. Když to babička vypráví, říká: „Pandoktor se na nás usmíval. Jakmile jsem ho zahlédla, hned jsem věděla, že pandoktor je dobrý člověk.“ Tuhle část příběhu má moc ráda. Říká „pandoktor“, jako by to bylo jedno slovo.
Janusz Korczak (1878–1942) byl polský lékař, spisovatel a pedagog židovského původu zabývající se výchovou opuštěných a zanedbaných dětí. Autor knih pro děti, např. Król Maciuś Pierwszy (Král Matýsek První), 1923 a mnoha publikací zaměřených na otázku výchovy dětí, např. Jak kochać dziecko (Jak milovat dítě), 1919. Celý svůj život věnoval boji za práva dítěte. Ani první a druhá světová válka jej od této dráhy neodvrátily. Se svými svěřenci zemřel v koncentračním táboře Treblinka, ale jeho odkaz patří k stále živým hodnotám současné pedagogiky, pro niž se humanistický vztah k dítěti neomezuje jen na sentimentální dobročinnost, ale je základem celého výchovného systému (Cipro, 1984). Korczak je znám ve spojitosti s druhou světovou válkou, a s momentem, kdy se rozhodl neopustit své svěřence ze sirotčince, a jít společně s nimi na poslední cestu do plynu.
- Původní název: Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku
- Počet stran: 72
- Věk: od 9let
- Datum vydání: 06.05.2024
- Ilustrátor: Jola Richter-Magnuszewská
- Překladatel: Michala Benešová
Nejnovější komentáře