A bude se zase utíkat. Každé vězení má své slabé místo. A i tentokrát jde o to najít ho.
Ray Breslin (Sylvester Stallone) si po poslední akci sedl raději za stůl a řídí svůj tým odborníků. A už od začátku se to zvrtne. Jen nucen propustit jeho zaměstnance kvůli porušení pracovní kázně. Vše se zdá vyřešené, ale po roce se začnou dít věci.
Shu (Xiaoming Huang) jeho nejslibnější zaměstnanec je uvězněn společně s s bratrancem, geniálním vynálezcem. Začíná kolotoč mučení, výslechů a pokusů o udržení pevné vůle. Ale i zbytek původního mladého týmu je postupně zavřen do nového supermoderního vězení Hádes, které působí jako z budoucnosti a je ovládané roboty. Jediný člověk ve vedení je zdá se jakýsi krotitel, a tohle je jeho Zoo. Ray Breslin se pokouší vymyslet plán, jak své lidi dostat ven. Využije k tom samozřejmě své znalosti a zkušenosti, ale také svého odborníka na hackování Hushe (50 Cent) a nově i Trenta Derosu (Dave Bautista).
Zjišťuje však, že tohle vězení bude tvrdý oříšek a jeho lidem uvnitř se krátí čas. Rayovi nezbývá nic jiného, než se opět nechat zavřít a pokusit se dostat své lidi ven.
Jak složité tohle vězení je? Jak těžké bude dostat se ven? Kdo věznici opravdu vede? To máte možnost nyní zjistit kinech.
No na úvod to nezní špatně, první Plán útěku byl vcelku fajn a vůbec špatně to nepůsobilo. Ve druhé díle tak museli tvůrci přijít s pořádnou peckou. Bohužel přišli spíš s fackou do tváře. Film měl rozpočet 20 milionů dolarů a je to sakra znát. A to ještě mám za to, že velkou většinu z toho spolkly obě hlavní hvězdy Sly a Bautista. Že to muselo být levné bylo vidět na několika věcech. Jednak na obsazení a na štábu, ale pak rozhodně na tricích. Určitou měrou se na tvorbě filmu podílela Čína, takže tuším, že díky obsazení velikých jmen se snažili tvůrci prosadit i na asijském trhu, což je ve výsledku možná zachrání.
O samotných tricích tady vlastně ani nemá moc smysl mluvit. Někdy jsou otřesné, výbuchy na začátku filmu působí jako amatérská práce, která by se dala srovnat s filmy tak 25 let starými. Na dalších věcech jako maskách, kulisách a dalších věcech je sice vidět, že je to levné, ale dojem to nijak zvlášť nekazí. Takže kromě začátku to sice působí jako béčkový film (a podle rozpočtu tak bude i vnímán), ale už se několikrát ukázalo, že to není špatně. I za málo peněz se dá zahrát hodně muziky. Tady ale moc ne.
Jsou dvě věci, které mohli Plán Útěku 2 zachránit. Tou první je scénář - dobrý scénář. Je sice pravda, že i tentokrát psal scénář Miles Chapman, ale narazil zřejmě na spoustu požadavků a kompromisů. To mělo za následek nesoudržnost akce a napětí. Některé scény byly okopírovány z některých starých kultovních béček jako Krvavý Sport, Street Fighter, nebo třeba filmů s Brucem Lee. Druhou věcí byly nosné pilíře z prvního filmu. Spíš řešení logických hádanek, než akce. Víc slušných dialogů, komorní atmosféra. Samotný popis fungování věznice. Rozhodně by se dalo na něčem z toho stavět ve druhém filmu. Divák by tak měl dobrý pocit, že tuší o co půjde. Trochu jako ve filmech podle knižních předloh Darrena Browna. Ale tady se prostě všichni rozhodli tohle zahodit a udělat to jinak. Většina filmu sází na surovou a hloupou akci. Navíc to při tom sází na, pro západní diváky neznámého herce, Xiaominga Huang. Doufal jsem, že když už něco, tak tady se bude sázet na Bautistu, který je teď v kurzu. Velmi záhy se dozvíme, že tohle bude fungovat jinak a samy postavy ve filmu to přiznají, že nyní jsou pravidla jiná a tak všechny plány padají.
A fakt, že film byl natočen za 20 dní tomu dodává puc parodie a snahy o snadný výdělek na známých jménech. Prostě tak trochu jako dlouhá reklama. Ale i reklamy se dají točit dobré. Režisér Steven C. Miller je taktéž mladý poměrně neznámý a na kontě má právě spoustu béčkových filmů, ve kterých hrály hvězdy. Bautista, Stallone, Willis, Cage, a přesto propadáky. Rukopis je jasný a tak není náhoda, že i tento film dopadne špatně (tedy v reálném světě).
Tohle se prostě nepovedlo a film podle mě může spasit opravdu ven asijský trh. Sylvester Stallone si tímto dílem vyslouží kritiku a ještě navíc se zařadí mezi stárnoucí hvězdy, které pro peníze natočí cokoliv. Kdyby ten nízký rozpočet nebyl tak okatý, nebo kdyby se to prostě natočilo bez hvězd (jo možná Sly za stolem by stačil), tak by to sice bylo béčko, ale dobré béčko. Takhle sorry jako, ale musím dát palec dolu a litovat ty, kteří za to v kině utratí svoje peníze. Dávám nemilosrdných 40%!!!
Nejnovější komentáře