Autor Petr Sojka věnoval svou čtvrtou knihu místům, které již v Praze nenajdeme a lidem, které nepotkáme. Stejně jako předchozí publikace oživuje autor příběhy, které jako redaktor Československé televize představil v rámci televizního pořadu. V knize píše o zajímavostech z různých míst Prahy, připomíná zaniklé objekty a současně vzpomíná spolu s pamětníky na zajímavé osobnosti spojené s uvedeným místem. Patří mezi ně rodina Míkových z Mlejnku, návrhář František Kardaus, plavčík Ferdinand Platil, sportovec Emerich Rath nebo sochař Karel Novák. Vzpomínky na zajímavé osobnosti a jejich osudy spojené s určitou lokalitou dokreslují dobovou atmosféru. Při popisu objektů nebo míst neunavuje autor čtenáře odbornými termíny nebo technickými parametry popisovaných objektů, ale věnuje pozornost způsobu života a významu lokality v době, kdy se těšila velké popularitě. Autor také popsal zajímavé události, které se v uvedeném místě udály, nebo známé osobnosti, které určité místo navštěvovaly.
Celkem dvanáct kapitol je doplněno velkým množstvím dobových fotografií a map. V některých případech nechybí ani fotografie současného stavu. Popisované lokality jsou z různých částí Prahy a poskytují poměrně pestrý pohled na život v Praze v období od konce 19. a během 20. století.
Text je čtivý a neztížený odbornou terminologií. Tak trochu to připomíná komentář, který autor užívá v televizním pořadu Z metropole. Tento reportážní magazín začala ČT vysílat v září roku 2006. Jednotlivé reportáže využívají filmové záběry a fotografie doprovázené komentářem. V knize je text doplněný fotografiemi, které jsou často velmi malých rozměrů. To je škoda především tam, kde zobrazují pohled z větší dálky. To snižuje jejich vypovídající hodnotu. Také kvalita rozlišení několika fotografií je velmi špatná a v malém formátu téměř nejde rozeznat, co zachycují. To se sice snaží zlepšit popisky umístěné u fotografií, ale dalo se to řešit i jiným způsobem.
Kniha navazuje na úspěšné publikace autora vydané v minulých letech. Jsou to Pražské dvorky (2020), Příběhy pražských dvorků (2021) a předposlední kniha nazvaná Z tajů pražských dvorků (2022). Všechny knihy pak mají podobnou formu zpracování a s obsahem umístěným hned na počátku knihy. To umožňuje rychlý přehled a výběr kapitol podle zájmu. Kapitoly na sebe nenavazují a vždy jsou doplněny fotografiemi. V knize Pražské dvorky uvádí každou kapitolu celostránková barevná fotografie místa a další fotografie jsou umístěny v textu kapitoly. To se mi líbí a je škoda, že podobně tomu není v knize Praha v proměnách času.
Autor na konci knihy uvádí zdroje fotografií i použitou literaturu. U citací v textu však už zdroj uvedený není. V některých kapitolách používá autor také krátké záznamy z rozhovorů pamětníků. Tak je tomu například v kapitole nazvané O lidech z Občanky. Citace jsou uvedeny kurzivou a v kapitolách jsou také krátké příběhy, které s tématem přímo nesouvisí. Ty jsou odlišené barvou písma, která je také použita u názvů kapitol. Tam působí pastelová okrová barva příjemně a ladí s barvou vazby knihy. Zvolená barva však není příliš vhodná jako zabarvení písma textu, protože působí málo kontrastně.
Celkově kniha působí velmi dobře a obsahuje mnoho zajímavých informací, které přibližují léta dávno i nedávno minulá. Je to zábavné a současně poučné čtení nejen pro milovníky Prahy. Vzhledem k tomu, že televizní pořad Z metropole nadále pokračuje, můžeme se dočkat dalšího pokračování.
Hodnotím: 65%
Nejnovější komentáře