Matt Lee Whitlock (Denzel Washington) pracuje jako šerif v idylickém floridském městečku Banyan Key. Je poctivý, pečlivý a oblíbený – ovšem jen do té doby, než se stane podezřelým z vraždy dvou lidí. Jak k tomu mohlo dojít? Nikdo netuší, že Matt, který se právě rozvádí se svou krásnou, ale odcizenou manželkou a kolegyní Alex (Eva Mendesová), udržuje už delší dobu tajný a vášnivý milostný poměr s vdanou Ann Merai Harrisonovou (Sanna Lathanová), kterou týrá její manžel – bývalý fotbalista Chris (Dean Cain). Když navíc zjistí, že milenka má rakovinu, je Matt ochoten udělat cokoli pro její záchranu - dokonce i lhát a krást. Jak daleko za hranici zákona je schopen zajít muž, který dosud neúprosně obhajoval spravedlnost a právo? A co udělá, když objeví, že Ann Merai ve skutečnosti vůbec není nemocná a touží – spíš než po jeho lásce – po penězích? Dokáže očistit své srdce od pochybností a své dobré jméno od všech podezření – a vybojovat si zpátky svůj život? V hlavní roli napínavé krimi o policistovi, který se dostane do podezření z dvojnásobné vraždy, v režii hollywoodského specialisty na žánr film noir Carla Franklina exceluje Denzel Washington (dvojnásobný držitel Oscara - za filmy Glory a Hurikán v ringu). Společně už předtím režisér a jeho oblíbený herec natočili jiný úspěšný film tohoto žánru slavícího momentálně comeback, noir-thriller Ďábel v modrém (1995) Oblíbenou afroamerickou hvězdu v hlavní ženské roli podpořila stále populárnější Eva Mendesová (např. Rychle a zběsile 2, Tenkrát v Mexiku). Dalších rolí se ujali Sanna Lathanová (Blade) a Dean Cain (seriál Beverly Hills 90210).
O FILMU:
U zrodu projektu Presumpce viny stál nápad scenáristy Davea Collarda napsat příběh, který by svým laděním odkazoval ke klasickým hollywoodským kriminálním dramatům s tajemstvím, které ho fascinovaly v dětství, a přitom respektoval potřeby současného publika. Autor, který měl dosud zkušenosti jen s televizní tvorbou (na svém kontě má seriál Family Guy), začal budovat příběh kolem postavy poctivého a svědomitého muže, který sám sebe nechtěně vmanipuluje do velmi složité situace. Udělá totiž několik chyb, které sice zpočátku vyhlížejí naprosto nevinně, ve svých důsledcích však nakonec ohrozí nejen jeho postavení a dosavadní klidnou existenci, ale i život.
Čestný chlapík, který dělá špatné věci v přesvědčení, že jedná správně, je podle Collarda hrdinou, kterého diváci lehce přijmou a budou mu od začátku až do konce držet palce.
Tento motiv zaujal hned při prvním čtení scénáře i producenta Neala H. Moritze (S.W.A.T – Jednotka rychlého nasazení, Rychle a zběsile 2, Torque – Ohnivá kola) ze společnosti Monarch Pictures, jehož na příběhu Presumpce viny přitahovala i možnost nabídnout divákům vzrušující zábavu korunovanou v závěru nečekaným odhalením.
Producentovi bylo od začátku jasné, že příběh typu skládačky, nabitý psychologickým i erotickým napětím, bude vyžadovat zkušeného režiséra, který umí pracovat s herci a dobře rozumí danému žánru. Volba padla na Carla Franklina, od roku 2000 manžela Moritzovy kolegyně z Monarch Pictures, Jesse B‘Franklinové. Producentka, který je podepsána pod většinou Franklinových filmů (Jeden chybný krok a Ďábel v modrém – oba uvedeny u nás na videu, Jediná správná věc, High Crimes ) i pod jeho šestidílnou televizní minisérii Laurel Avenue a která si během svých začátků u společnosti Island Pictures vybudovala pevnou profesionální pozici díky řadě pozoruhodných nezávislých snímků (mj. Polibek pavoučí ženy Hectora Babenca či Monu Lisu Neila Jordana) si byla jistá, že Collardova látka bude manželovi dokonale vyhovovat.
Carlu Franklinovi se na Presumpci viny od první chvíle líbila možnost znovu se vrátil k žánru, jehož potenciál podle jeho názoru ještě není zdaleka vyčerpán: policista Matt Lee Whitlock je navíc typem hrdiny, který ho vždycky přitahoval: osamělým a pokoušejícím se zvládnout situaci, v níž má jen malou šanci na vítězství.
Dalším logickým krokem bylo hledání hereckých představitelů, kteří by dokázali vdechnout přesvědčivost hlavním postavám pohybujícím se často až na hranici extrémních situací. Carl Franklin se rozhodl roli Matta nabídnout Denzelu Washingtonovi. Dvojnásobného držitele Oscara (za snímky Glory režiséra Edwarda Zwicka a Hurikán v ringu Normana Jewisona) známe např. i z akčního hitu Training Day, thrilleru Sběratel kostí, právnického dramatu podle Johna Grishama Případ Pelikán či ponorkového akčního příběhu Krvavý příliv. Nedávno byl u nás na videu uveden i Washingtonův režijní debut, psychologické drama Příběh Antwone Fishera. Washington, jehož herecká hvězda začala prudce stoupat už na počátku 80. let, přivítal možnost znovu spolupracovat s Carlem Franklinem, protože postavu obojetného Eaysho Rawlinse z jeho divácky i kriticky velmi úspěšného Ďábla v modrém, v němž si zahrál po boku Jennifer Bealsové, považuje za jeden z nejzajímavějších charakterů ve své herecké kariéře. Matt – šéf policie v městečku, které si dosud vystačilo s pouhými čtyřmi ochránci zákona -, pro Washingtona představuje prototyp obyčejného muže, který se naprosto nečekaně ocitne ve víru nečekaných událostí a nedokáže je zvládnout. „Je to postava, která od svého představitele vyžaduje zcela zvláštní přístup,“ podotýká Washington. „Divák ji musí přijmout za svou a přitom od ní nesmí ztratit kritický odstup.“
Klíčovou roli v Mattově životě hrají dvě krásné, vášnivé a energické ženy – odcizená manželka Alex, kterou si ve filmu zahrála Eva Mendesová (s Washingtonem si zahrála už v akčním thrilleru Training Day), a milenka Ann Merai, jejíž part si plně vychutnala jako první větší hereckou příležitost méně známá Sanaa Lathanová.
Producentka Jesse B‘Franklinová si byla jistá, že obě tyto talentované herečky vytvoří po Washingtonově boku pozoruhodné, přitažlivé a psychologicky bohaté kreace. Zatímco Alex, která se s Mattem právě rozvádí, představuje pro hrdinu zprvu jen malou oporu, ale nakonec bezvýhradně stojí na jeho straně, Ann Merai se z vášnivé milenky, která se zdá být obětí svého násilnického manžela, mění v agresivní, osudově unikavou svůdnici, která sleduje jen vlastní temné cíle. Milence přitom bez výčitek vmanipuluje do vražedně nebezpečné situace.
Pro Lathanovou se už při čtení scénáře zdála být úskalím značně explicitní milostná scéna mezi její hrdinkou a Mattem. Tu navíc natáčela jako jednu z vůbec prvních společných scén s Washingtonem, kterého do té doby pouze z dálky profesionálně obdivovala. Právě tehdy ovšem poznala, s jak znamenitým a zkušeným týmem spolupracuje. Natáčení Presumpce viny Lathanová zpětně hodnotí jako špičkovou hereckou školu, kde navíc nemusela nic platit, ale naopak dostávala zaplaceno.
Stejně jako Ann Merai, je i Alex Evy Mendesové velmi ambiciozní ženou. Na rozdíl od Mattovy tajné milenky ovšem své ambice neskrývá za ženskou slabost, ale naopak se rozhodne jim dát přednost před neuspokojivým manželským životem. Teprve když se Matt ocitne v podezření a potom i v bezprostředním ohrožení života, musí mladá policistka vyřešit otázku, zda ji k odcizenému manželovi přece jen neváží trvalá a hluboce citová pouta.
Roli manžela Anne Merai si zahrál Dean Cain. Chris je podle něj mužem, který sklouzne na stanu zla, protože byl jako ceněná sportovní hvězda dlouho zvyklý být na výsluní. Konec fotbalové kariéry pro něj znamená předčasný krach jeho životních nadějí. Problémy si vybíjí na svém okolí, především na manželce, a není divu, že se pro ně stává nesnesitelným. V okamžiku, kdy Chris překročí jisté hranice, neexistuje už pro něj zpáteční cesta…
Čtveřice charakterů pohybujících se více či méně viditelně za hranicí zákona, svázaná pouty vášně, nenávisti a temného tajemství, vyžadovala od svých představitelů maximální soustředění. Washington, Mendesová, Cain i Lathanová se shodují na tom, že natáčení bylo navzdory tomu velmi příjemné, především díky Carlu Franklinovi. Ten se totiž díky vlastní letité herecké zkušenosti a jako režisér úzce spolupracující s herci vždy soustřeďuje na budování otevřené, přátelské atmosféry.
Pevně semknutý tvůrčí tým se dokázal vypořádat i s komplikacemi spojenými s tím, že původně plánovaný Středovýchod ze scénáře nakonec při natáčení nahradila Florida, kde musel štáb intenzivně pracovat v klimaticky nejproblémovějších měsících roku - červnu a červenci. S všudypřítomným vedrem neměla problém jen rodačka z Miami Eva Mendesová. Všichni se však nakonec shodli na tom, že režisérovo rozhodnutí natáčet dusný kriminální příběh v létě a na jihu dalo vyprávění tu správnou, jedinečnou atmosféru.
Fiktivní městečko Banyan Key, které poklidně existuje ve stínu nedalekého většího města, nakonec filmaři vytvořili v prostředí Boca Grande a Cortezu nedaleko Miami. Jednou z drobných zajímavostí natáčení Presumpce viny zůstává, že autoři využili stejný hotelový pokoj jako tvůrci romantické komedie Pravá blondýnka (2001).
Profesionální zázemí poskytli Carlu Franklinovi při natáčení Presumpce viny i při dokončovacích pracech zkušení členové štábu: v jeho čele stál osvědčený kameraman nizozemského původu Theo Van De Sande, který už s Franklinem spolupracoval na filmu High Crimes a který má na svém kontě např. upírský horor Blade. Také výtvarník Paul Peters patří k oblíbeným spolupracovníkům režiséra (podílel se už na Franklinových hitech High Crimes a Jediná správná věc), stejně jako autorka kostýmů Sharen Davisová (Příběh Antwonea Fishera, High Crimes, Ďábel v modrém) a střihačka Carole Kravetz Aykanianová (High Cirmes, Jediná správná věc, Ďábel v modrém, Jeden chybný krok).
Příjemně atmosférická hudba je dílem zkušeného Graema Revella, který s Franklinem spolupracoval poprvé.
Nejnovější komentáře