Modelář
Dobrodružný příběh dvou kamarádů, které hrají Kryštof Hádek a Jiří Mádl
Mladík Plech a jeho společník provozují malou firmu: létají s dronem. Při jedné akci se kolega zraní a Plech za něho urychleně hledá náhradu. Vzpomene si, že jeho spolužák z gymnázia Pavel kdysi skvěle navigoval letecké modely, a osloví ho. Pavel namítá, že dlouho nelétal, studoval chemii, několik let pracoval v Izraeli pro farmaceutickou společnost. Dron ho nesmírně zaujme. Zkusí to a ta malá létající hračka ho nadchne a z jednorázové výpomoci se stane spolupráce. Bývalí spolužáci ze střední školy se tak po letech dají dohromady, aby provozovali nejlepší dronovou firmu v zemi. „Tento příběh je psychologický thriller. Sledujeme velice zajímavou profesi: firmu na pronajímání dronů pro natáčení dokumentárních záběrů ze vzduchu. Toho bohatě využijeme i ve filmu samotném, bude zde nejen mnoho záběrů z dronů, ale i ‚na drony‘. Nejen proto půjde o velice akční film,“ říká režisér Petr Zelenka.
Hlavní hrdinové filmu Plech a Pavel jsou charakterovými protipóly. Chemie mezi těmito dvěma představiteli je zásadní hybný moment příběhu. Plech ve volném čase raper, ale jinak velice cílevědomý byznysman, produkt cynické doby. Sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Pavel je technicky zdatný snílek, podivín, extrémní romantik, který má velice originální představy o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa.
Portrét umělce, který před šedesáti lety dal Semaforu zelenou
Písně Suchého a Šlitra znají nazpaměť lidé napříč generacemi. Po tragickém Šlitrově odchodu tvořil Jiří Suchý dalších padesát let a vystupuje ve dvojici s okouzlující a kongeniální Jitkou Molavcovou. Olga Sommerová se rozhodla vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl dosud prezentován. Jiří Suchý bez ohledu na svůj věk neustále uvádí nové hry v divadle Semafor, na nichž pracuje jako scenárista, skladatel, výtvarník scény, kostýmů, herec, zpěvák a režisér. Kromě toho maluje, píše knihy, je velkým sběratelem. Po celý svůj život zůstal konzistentní, po roce 1968 prakticky nemohl vystupovat v televizi ani vydávat desky, za normalizace bojoval o uchování svého divadla s režimem, po roce 1989 zase s ekonomickými limity. Jeho tvůrčí potenciál, který předvedl v průběhu šedesáti let, je nevyčerpatelný. Jeho tvůrčí stopa v české kultuře je mimořádná, ovlivnila několik generací Čechů. Jeho a Šlitrovy písně zlidověly, jeho poezie se stala duchovním majetkem českého jazyka.
„Poté, co dokončila Olga Sommerová film o Soně Červené, přemýšlela, kterou významnou ženu by ještě mohla oslovit,“ vzpomíná kreativní producentka Alena Müllerová a dodává: „Když jsem jí navrhla, že by tentokrát mohla natočit film o muži a zmínila jsem Jiřího Suchého, takřka okamžitě souhlasila. Pak už zbývalo jen přesvědčit Jiřího, což se povedlo poté, když uslyšel jméno režisérky. A myslím, že díky tomu vznikl film, jaký si tato jedinečná osobnost zaslouží.“
Tuto legendární a kultovní osobnost české kultury, muže devatera řemesel, představí režisérka Olga Sommerová v celovečerním dokumentárním filmu.
„Osobně ho považuju za velkého českého básníka, který svými písňovými a divadelními texty obohatil s nevídanou působivostí český jazyk – naše kulturní bohatství. V průběhu šedesáti let uvedl Jiří Suchý v Semaforu 97 her, napsal texty k 1 400 písním a hudbu k 500 písním. Mojí ctižádostí je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život, který pod nánosem jeho mohutného díla jen občas prosvítá,“ říká režisérka Olga Sommerová.
scénář a režie: Olga Sommerová
dramaturgie: Hana Stibralová,
Alena Müllerová kamera: Olga Špátová zvuk: Daniel Němec,
Petr Provazník
střih: Blanka Kulová
producent: Cineart TV Prague –
Viktor Schwarcz
koproducent: Česká televize – TPS Aleny Müllerové, Arina Film Production, Zámek Liteň
podpořil: Státní fond kinematografie výkonný producent ČT: Jiří Vlach kreativní producentka ČT:
Alena Müllerová
18 Česká
Nejnovější komentáře