Pamatujete si tu dětskou radost z vlastoručně vyrobené věci, z chvíle, kdy se nápad proměnil v něco, co jste si mohli obléct, někoho tím podarovat nebo to použít k nějaké rošťárně? O radost z tvoření jsou dnešní děti tak trochu ochuzené, ne kvůli tomu, že by měly obě ruce levé, často jim to my dospělí jen neumožníme – nemáme čas jim poradit, pomoci, hodit udičku s nápadem. Výchovu sice nenahradí, ale nudu umí zahnat a tvořivost probudí jednoznačně. Řeč je o Příručce pro šikovné holky francouzských autorek Michéle Lecreux, Célie Gallais a Clémence Roux de Luze s půvabnými ilustracemi Jocelyn Millet.
Pokud máte doma chlapce a zrovna žehráte na genderovou nespravedlnost, kdy vydavatel vsadil na literaturu pro děvčata, vězte, že podobná knížka, s názvem Příručka pro kluky dobrodruhy, je na českém trhu už dva roky. A také, že některé tipy, triky, rady a náměty lze využít pro obě pohlaví. Rodiče, jež potomkovi tuhle knížku darují, potěší fakt, že některé hry a náměty zůstanou věčné, což vybízí k zavzpomínání na vlastní dětství a také, že nápady jsou stejně zajímavé jak pro děti francouzské, polské tak ty, které vyrůstají kdekoli jinde na světě.
S před dvěma roky vydanou Příručkou pro kluky dobrodruhy má Příručka pro šikovné holky podobnou vazbu – jde o „kroužkovku“ s jednotlivými stránkami na pevnějším papíře, které se právě díky vazbě snadno otáčí a drží tam, kde je zrovna třeba. Stejně jako její klučicí verze obsahuje čtyřicítku nápadů. Zatímco kluci se učili rozeznat zmiji od užovky, „zmáknout“ základy rybaření a rozpoznat ptáky, žijící v naší přírodě, stejně jako zvířecí stopy a najít na obloze Velký vůz, děvčata se stanou odbornicemi na bylinky, naučí se vyrobit si šperky nebo části oděvu, ale i několik originálních společenských her. Stejně jako chlapci se děvčata naučí námořnické uzly, aby si mohly přivázat ke stromu houpačku, nebo o to alespoň požádat nějakého dospělého. Nechybí několik prázdných stránek na vlastní poznámky a náčrtky a jako bonus dva listy veselých samolepek.
Těžko říci, pro jak stará děvčata je knížka určena. Podmínkou je, aby uměly číst, ale tipy, které přináší, budou zajímavé jak pro mladší školačky tak puberťačky. Mladší děvčata ocení návody pro kouzelnice nebo náměty, jak ukrýt důležité sdělení kamarádce do šifrované zprávy, starší pak výrobu tílka, šatů nebo kabelky z šátků nebo recepty na vitamínové drinky nebo narozeninový ježkův dort.
U všech nápadů je jasně a stručně popsaný pracovní postup, výpovědní hodnotu mají i veselé ilustrace. Vzhledem k tomu, že si autorky nebyly jisté věkem čtenářek ani jejich zručností, je v pracovních postupech u jednotlivých návodů sem tam uvedeno „požádej o radu nějakého dospělého“, a to hlavně pokud je nutná manipulace s kuchyňskými spotřebiči, svíčkou, nožem nebo jiným ostrým předmětem či nářadím. Většinu výrobků ale zvládnou malé šikulky samy. Například trička v přírodních barvách: „Pokud se chystáš na výletě pozorovat zvířata, dej pozor, abys je nevyplašila. V takovém případě je dobré mít na sobě oblečení v nenápadných barvách. Zapomeň proto na své růžové tričko či pestrou košili a zvol raději prosté bílé tričko, které si sama obarvíš přírodním barvivem z rostlin!... Okrová barva z cibule: Do 5 litrů vody ponoř hrst cibulových slupek. Nech povařit 20 minut. Nezapomeň hrnec přiklopit pokličkou, aby se voda nevypařila. Ponoř své tričko do lázně, dokud nezíská okrovou barvu. Dobrá rada: Pokud je tričko obarvené, důkladně ho vymáchej a nech uschnout na slunci. Maskovací zbarvení: Tričko s dokonalou kamufláží vyrobíš batikováním s nepravidelnými vzory. Než tričko ponoříš do barvicí lázně podle vlastního výběru, uvaž na něm několik uzlů. Když následně tričko rozvážeš, získáš vzory podobné květinám. Zvolenou část trička můžeš také zavázat provázkem. Do části látky, která je chráněna uzlem či provázkem, barva nepronikne a toto místo zůstane bílé, nebo přinejmenším světlé.“ Že vám tyto tipy přijdou povědomé? Inu, batikování považují dívky v jistém věku v různých časech po celé Evropě za žhavý módní trend.
- Autor: Michéle Lecreux, Célie Gallais a Clémence Roux de Luze
- Žánr: zábavná literatura pro děti
- Nakladatelství: Mladá fronta
- Rok vydání: 2015
- Počet stran: 132
- Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: Mladá fronta
Nejnovější komentáře