PROČ JSOU BANÁNY ZAHNUTÉ? Pohádky pro zvědavé děti
Čas od času nás překvapí některé z otázek našich dětí na věci, na které sami neznáme odpověď. A ať se snažíme sebevíc, odpovědět nedokážeme a bereme si na pomoc „google“ anebo sáhneme po některé chytré encyklopedii, ale ne vždy se nám podaří dohledat nějakou tu „správnou“ a hlavně uspokojující odpověď.
Pokud máte doma také tak zvídavé a chytré malé hlavičky, určitě byste si neměli nechat ujít knížku „Proč jsou banány zahnuté? Pohádky pro zvědavé děti“, které napsala Petra Maria Schmittová spolu s Christianem Drellerem, vydané v nakladatelství Fragment.
Kniha „Proč jsou banány zahnuté?“ obsahuje celkem 19 různých příběhů, jež se snaží poutavým způsobem zodpovědět, a na jednotlivých příbězích ukázat a vysvětlit 19 nejožehavějších témat, které by vám vaše děti mohly položit.
S touto knihou se vám tak dostává velké výhody, kdy nemusíte znát odpověď na položenou otázku, nebo se vykrucovat a vymýšlet nějaké nesmysly, stačí jen po ní sáhnout a o všem si v klidu přečíst spolu se svými dětmi.
Jednotlivé příběhy vám jednoduše a srozumitelně vše vysvětlí, hezky krok za krokem. Vězte, že i vy se rádi přiučíte něčemu novému (ostatně ne vždycky si všechno a všechny „získané vědomosti“ z dob školních lavic ještě pamatujeme), a možná budete i mile překvapeni, že to, co se stalo zprvu složité na vysvětlování, má velmi jednoduché řešení.
Hrdinou každého příběhu je po každé jiné malé dítě, a ať už je to holčička nebo kluk, které vznese onu „zásadní“ otázku, jež je zároveň i názvem nové kapitoly, vždy se dočkáte srozumitelné odpovědi a vysvětlení
Na vyprávění a napsání jednotlivých příběhů se podíleli dva autoři tj. Petra Maria Schmittová a Christian Dreller.
Nám osobně se nejvíce líbili příběhy napsané od Petry Marie Schmittové, neboť se nejvíce přibližovali i těm nejmenším čtenářům, na rozdíl od Christiana Drellera..
Autorkou následujících povídek je Petra Maria Schmittová:
Proč jsou banány zahnuté?
Proč žížaly nemají nohy?
Které zvíře je nejsilnější?
Proč hvězdy svítí?
Proč mají někteří lidé tmavou kůži?
Jak se do moře dostala sůl?
Jaké to je, když je člověk starý?
Kam zmizí slunce, zatímco my spíme?
Kde je vítr, když právě nefouká?
Oproti tomu Christianovi příběhy jsou vhodné spíše pro starší děti znající alespoň něco málo ze základů fyziky a chemie.
U Christiana Drellera se můžete těšit na následující příběhy:
Proč letadla dokážou létat?
Proč datla nerozbolí z bušení do stromu hlava?
Jak se dostává do elektrických zásuvek proud?
Proč stromy ztrácejí na podzim listy?
Proč mléčné zuby vypadávají?
Jak se dostanou do sýra díry?
Jak se dostávají obrázky do televize?
Proč se mohou některé ryby utopit?
Proč je nebe modré?
Proč některé sny zapomeneme?
Nám osobně se nejvíce líbil příběh s názvem „Jaké to je, když je člověk starý?“.
Hlavním hrdinou je malý Lojzík, který sice už nemá svého vlastního dědečka, ale v paneláku zná skvělého, starého souseda, kterého si tak trochu adoptoval za svého vlastního dědečka a říkám mu Štefan.
Pokud to jen trochu jde, tráví se svým adoptivním dědečkem spoustu času, a možná i tak trochu je tento „dědeček“ jeho jediný mužský vzor, s kterým může být na oko jako chlap s chlapem.
Moc nás pobavil jeho velmi povedený experiment, jež spáchal spolu se svojí maminkou. Laskavá maminka ho pomocí jednoduchého triku nechá na vlastní kůži vyzkoušet a prožít si, jaké to je být starý.
Tak Lojzík poznává, že být starý není vůbec jednoduché, ale naopak velmi obtížné a namáhavé. Pochopí, že být starý není vůbec žádná legrace, že být starý znamená špatně slyšet, vidět a těžce chodit.
Samozřejmě by nebyl příběh příběhem, kdyby si z toho malý Lojzík nevzal nějaké ponaučení a prozření. Ano, díky tomuto experimentu se rozhodl, že si svého dědečka bude plně rozmazlovat, neboť si to zaslouží, protože „být starý“ je tak namáhavé a složité….
Samotnou knihu „Proč jsou banány zahnuté?“, můžete číst hezky po pořádku anebo po ní sáhnout kdykoliv zrovna budete potřebovat. Je to jen a jen na vás! Velkou výhodou knížky je, že jednotlivé příběhy na sebe nijak nenavazují a v každém z nich se setkáte s úplně novými hrdiny.
Kromě krásných příběhů stojí i za povšimnutí si jednotlivých mezilidských vztahu, mezigeneračních rozdílů i to, jak všude „skvěle“ funguje rodina, snaha dát do popředí „dobře fungující mezilidské vztahy, i to jak by se k sobě správně měli lidé chovat a nezištně si pomáhat.
Knihu navíc doprovází velmi milé, něžné ilustrace od geniální ilustrátorky Heike Vogelové, jež upoutají pozornost každého dítěte, a krásně rozvinou jejich dětskou fantazii a představivost.
Pokud tuhle knihu ještě nemáte ve své knihovničce, neváhejte ani chviličku a pořiďte ji svým dětem, třeba i s knihou „Kam chodí kosmonauti na záchod?“, a nebudete zklamání. Obohatíte se tak o spoustu úsměvných a naučných příběhů psaných s láskou, něhou a porozuměním.
PROČ JSOU BANÁNY ZAHNUTÉ? Pohádky pro zvědavé děti
Napsali: Petra Maria Chmittová, Christian Dreller
Ilustrace: Heike Vogelová
Vydalo nakladatelství Fragment
Vydání 1., v roce 2017
Počet stran: 128
Nejnovější komentáře