Šikana označuje fyzické i psychické omezování či týrání slabšího jedince v kolektivu. Dochází v ní ve všech sociálních i věkových skupinách a setkat se s ní můžeme ve všech typech kolektivů, jak školních, pracovních, armádních, ale i rodinných. Toť stručná charakteristika šikany, jinak velmi komplikovaného jevu, který se snaží komplexně postihnout kolektivní monografie s názvem Psychologie školní šikany, kterou vydalo nakladatelství Grada.
Autorsky se na ní podílela pětice odborníků – vesměs pedagogů, kteří se snaží definovat tento „nezdravý fenomén“ ve školním prostředí. Na šikanu nahlížejí jako na „živý“ jev, který se proměňuje spolu s vývojem společnosti. Kromě definice, postihnutí jednotlivých stránek šikany, výzkumných metod a konkrétních problémových situací nabízejí autoři také nástin řešení problémů a také možnosti, jak rozvoji šikany ve školním kolektivu předcházet.
„Agrese a konflikty mezi dětmi jsou zákonité a je třeba s nimi počítat. Některé však začnou naplňovat kritéria šikany a vyžadují pomoc dospělých,“ uvádějí v začátku publikace autoři. Jak tedy poznat kdy jde jen o nevinné dětské škádlení a kdy už bují šikana? Jak rozpoznat šikanovaného a šikanujícího? Jak zachytit šikanu v počátcích? A jak „uzdravit“ školní třídu, v níž šikana „zdomácněla“? Na tyto a další otázky v knize naleznete odpověď.
Autoři publikace předkládají čtenáři celkem patnáct kapitol, zaměřených tematicky tak, aby kniha jako celek komplexně představila fenomén šikany jako společenského jevu. Pavlína Janošová připravila podstatnou část knihy – kapitoly Školní šikana v posledních dvou desetiletí, Definování šikany, Co mít na paměti při měření šikany?, Šikana z hlediska reaktivní a proaktivní agrese, Je šikana „cool“? Nadřazená emoční nezúčastněnost u šikanujících žáků, Šikana a krutost v psychodynamické perspektivě, Šikanovaný žák a jeho zvládání šikany, Ambivalentní protagonisté: Kdo jsou „šikanující zastánci“?, Šikana a školní třída na začátku dospívání, K podobám současné šikany a k jejímu vyšetřování. Z pera Kateřiny Zábrodské pochází kapitola Sociokulturní přístup ke školní šikaně, Mária Dědová sepsala kapitolu Pohled na šikanu z hlediska logoteoretického přístupu, Jiří Kressa připravil kapitolu s názvem Zastánce jako klíčový hráč v dramatu šikany. Lenka Kollerová sepsala kapitoly Morální vyvazování a šikana a Skupina a šikana. Cennou součástí publikace je přílohová číst – v první příloze je obsažen návod, díky němuž poznáme, zda jde o šikanu či dětské škádlení. Druhou přílohou je dotazník, díky němuž rozpoznáme slabé a silné jedince ve třídě a zjistíme, zda je třída „zdravým“ kolektivem. V závěru knihy nechybí rejstřík pojmů a přehled použité literatury, která čtenáře navede k dalšímu možnému studiu (i zahraničních prací).
Teorie, vysvětlovaná k publikaci, je doplněna o příklady z běžné školské praxe, většinou ze základních škol. Tato kazuistika ukazuje nejčastější podoby šikany a možnosti jejich řešení.
Monografie Psychologie školní šikany je skvělou pomůckou pro ty, kteří se zabývají výzkumem a diagnostikou šikany. Pomůže pedagogům, školním psychologům, metodikům prevence, výchovným poradcům, ale i rodičům, ať už šikanovaných nebo šikanujících dětí. Měla by se stát též povinnou pro studenty, připravující se na povolání učitelů.
- Autor: Janošová Pavlína, Kollerová Lenka, Zábrodská Kateřina, Kressa Jiří, Dědová Mária
- Formát / stran: 17×24 cm, 416 stran
- Datum vydání: 14.06.2016
- Katalogové číslo: 2164
- ISBN: 978-80-247-2992-3
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře