Kterému mrňouskovi by se nelíbil zvědavý a trochu neposedný Pachyrhinosaurus Patchi, řečený Páťa, nebo prapták Alex, který nedokáže ani na chvilku zavřít zobák. Tahle dvojka provází diváka animovaným filmem po dobu téměř 81 minut. Jenže když odečtu 11 minut úvodní a závěrečné hrané scény, pak se děj odehraje v celkem přijatelném čase pro dětského diváka.
Hrané scény, kdy zpočátku otráveným chlapcem Ricky přehodnotí svůj zájem o dávnou historii a všímavá dívenka Nefrit bere všechny informace od svého strýčka Zacka zcela vážně. Zack je paleontolog a veze děti na jedno místo na Aljašce, kde jsou pozůstatky vyhynulých dinosaurů. Tahle trojice divákům „předžvýká moudra“, která považovali autoři filmu nutně sdělit, neboť patrně správně předvídali, že dílo nejspíš najde své místo ve školních videotékách a v knihovnách
Když tedy přetrpíme krátkou hranou scénku kdesi v lesích Aljašky a necháme se dovést ptákem Alexem do minulosti, pak teprve se začne odvíjet animovaný příběh malého Páti. Toho zastihneme nejdříve v rodném hnízdě a v podobném hnízdě jeho příběh bude i končit. Je to prosté a jednoduché. Z malého mláděte, které je tak trochu upozaděno svými sourozenci, se postupně stává zkušený dospělý jedinec respektovaný celým stádem Pachyrhinosaurusů. Než se ale z malého Páti stane mohutné zvíře, musí přežít nebezpečné útoky dravců, ze kterých ho nejdříve zachrání rodiče. Postupně se dokáže sám přizpůsobit přírodním podmínkám a respektuje i drsné zákonitosti počasí. Učí se přežít v období druhohor na Aljašce. A také se účastní pravidelného putování stáda Pachyrhinosaurusů kamsi do dáli. Takové migrace známe z filmů o Africe. I na Aljašce se stáda zvířat stěhují, plouží se krajinou tam a zpět. Současně s tím ale musí čelit dravcům, nebezpečné vodě, ohni i zmrzlému jezeru. Prostě takový běžný život v druhohorách. Boj o přežití je na běžném pořádku a přežije ten, kdo má štěstí nebo najde správné řešení. A to se Páťovi a jeho milované družce podaří.
Jestli má film nějaké sporné dobré stránky, pak je to jeho snaha po výchovném působení s využitím pohádkového příběhu. Že žít v druhohorách nebyla žádná legrace, to pochopí i ti nejmenší diváci v kině. Scénář využívá osvědčený typ hrdiny, malé a nezkušené mládě. Nebezpečí číhá sice na každém kroku, ale vyznívá tak nějak nenápadně, jako když Jeníček s Mařenkou narazí v lese na perníkovou chaloupku. I tady je od počátku jasné, že v tom bude nějaký zádrhel, ale řešení se určitě najde a hrdina - hrdinové se zachrání.
Malým divákům se snažili autoři filmu přizpůsobit i dialogy, které jsou na úrovni předškolního dítěte. Aby nebyl film zcela jednoduchý, přidali autoři do děje několik naučných vsuvek ve školním stylu o prehistorických zvířatech. Statický obrázek zvířátka je popsán a okomentován. Kdo by si to nezapamatovat, ten si může pustit film znovu. A tak se divák chvílemi soustředí na děj a snaží se prožívat životní putování s Páťou a občas se dostává do role poučovaného žáka.
Scénář napsal John Collee (Happy Feet, Síla lásky) spolu s Theodorem Thomasem. Naučná forma z celého filmu vyčuhuje. Příběh je postaven tak, aby především ukázal důležité momenty v životě býložravého dinosaura. I hraná scénka je k animovanému příběhu přilepena z naučných důvodů a přechod do minulosti prostřednictvím ptáka Alexe je jen propojením dvou časově odlišných světů.. Nechci hodnotit umělecké kvality filmu, které bych marně hledala. Režiséry této populárně naučného dílka jsou Barry Cook a Neil Nightingale (dokument Surikaty).
Při animaci a tvarování postav prehistorických živočichů byly jako odborní poradci paleontologové a byly využity aktuální poznatky o životě v prvohorách. Animační práce provedla společnost Animal Logic, která vytvořila pro výrobu filmu 140 pracovních míst v Novém Jižním Walesu. 3D efekty pro animaci byly dosaženy s 3D Fusion systémem, který byl použit pro filmy Avatar (2009),Transformers (2011). Živé záběry se natáčely na Aljašce a na Novém Zélandu. Do živých záběrů se pak dotvářela počítačově animovaná zvířata.
Film nepůsobí dokonale a vyváženě. Dějová linka však provádí diváka přímočaře a současně je ponechán dostatečný čas pro vnímání atmosféry v přírodě nebo při zachycení dramatických situací. Dramaticky působí scéna s ohněm, záchrana v řece a přechod přes zamrzlé jezero.
Autoři filmu se snažili natočit naučný film zábavnou a přitažlivou formou. 3D efekty dodaly zvířatům patřičné rozměry a umožnily vnímání pohybu zvířat v prostoru. Technické ztvárnění si však neudrží ve všech scénách stejnou kvalitu. Jako by autoři spoléhali na to, že do kina přijdou jen malé děti nebo nebyl dostatek času na všechny animované scény. Přesto se podařilo natočit několik pěkných scén, jako je praskáním ledu na zamrzlém jezeře nebo animace krabů.
Film je označen jako rodinný a dobrodružný. Dětem do 9 let se bude film nejspíš hodně líbit a snadno si zapamatují všechny názvy, které ve filmu uslyší. A jestli se posílí jejich zájem o vývoj živočichů a přírodu, pak film snad svůj základní úkol splnil. Dospělý doprovod musí pro jednu návštěvu kina přimhouřit oko a nechat si své kritické poznámky pro svou partu moudrých dospěláků. Se slzou v oku si může připomenout Jurský park z roku 1993.
Nejnovější komentáře