Jako každý rok, i letos musela do českých kin dorazit nějaká kravina s Benem Stillerem. Tedy přesně tím typem amerického herce, který je jako stvořený pro hlavní role ve spoustě komedií snažících se vehementně přesvědčit, že Amerika může s tímto žánrem znovu ohromit svět. A jako pokaždé, i tentokrát je scénáristický rozlet tak enormní, že naprosto ignoruje hranici mezi tím, co ještě může být vtipné, a tím, co už je exhibicionismus.
Mainstreamová vědeckofantastická komedie Sousedská hlídka (The Watch) má všechno (a nic víc!), co lze od filmu s doporučenou přístupností od 15 let očekávat: dialogy zaplavené tsunami slovíček „fuck“, „ass“, „balls“, „shit“ nebo jejich odvozenin; pornografické fantazie; nadsamčí gladiátorství; vtipy o kastracích a témata sexu mezi teenagery. Hlavní hrdina Evan (Ben Stiller) pracuje jako sales-manager v supermarketu, žije se svou ženou na předměstí v duplexu se zahradou a má hluboký smysl pro komunální sounáležitost. Když je záhadně zavražděn jeho kolega a čerstvě i americký občan s hispánskými kořeny, podlehne záchvatu patriotismu a rozhodne se svému městu prokázat službu tím, že založí domobranu, která bude chtít zločin vyšetřit. Na jeho výzvu zareaguje trojice předměstských vykuků: Bob (Vince Vaughn), prototyp tuctového Amíka v úloze prudící rodičovské autority; Franklin (Jonah Hill), odmítnutý adept na policistu; a Jamarcus („ajťák“ Richard Ayoade), který je ve městě nováčkem. Hra na magory může začít…
Hrdinové Sousedské hlídky začnou pátrat po pachatelích, kterými, jak se ukáže, jsou bytosti z jiné galaxie. Zápletka, která pro dospělejší diváky odrostlé pubertě může vypadat jako ironický komentář k americkému fenoménu hrdinského patosu, se záhy začne jevit jako vůbec ne důležitá součást filmu, ve kterém hodně věcí exploduje, postavy buď „fuckují“ jako o život nebo na sebe řvou, ale většinou dělají obojí dohromady. Samozřejmě, lze se zasmát některým hláškám, pobavit se nad Evanovým srdceryvným proslovem na baseballovém utkání nebo si všimnout naschvál pompézního hudebního doprovodu pokaždé, když se hrdinové rozhodnou „nasazovat životy“. Jenže v celém tomhle kolosu sitcomového žvanění a přehrávajících herců je jakýkoli pokus o sarkasmus a dobře míněnou nadsázku neviditelný. Se sitcomovým žánrem koneckonců spojuje Sousedskou hlídku i přítomnost několika herců: vedle zmíněného Richarda Ayoada je to v úloze policejního seržanta Will Forte, kterého si možná fanoušci seriálu How I Met Your Mother pamatují z role naprostého ňoumy a losera Randyho v jedné z epizod.
Sousedská hlídka zaujme především jako opravdu křiklavá obhajoba středostavovského způsobu života. Američané mají v domech vybudované sklepy nacpané kultovními předměty, mládež se neumí bavit jinde než na divokých mejdanech a rodiče si konsternovaně prohlížejí dceřiny fotky na facebooku. Spoustě předměstských týpků se plní životní sny už tehdy, když jejich soused pořádá u sebe doma sexuální orgie. A co by to jinak bylo za americkou středostavovskou komedii, kdyby se v ní vedle likvidace mimozemšťanů neřešily taky partnerské problémy?!
Nejen diváci, ale i obyvatelé městečka, nad nímž má Sousedská hlídka bdít, se baví na účet Evana a jeho kamarádů - a mají proč: je to banda naprostých šulínů, kteří ovšem umí každou hlášku pronést přesně takovou rychlostí a s takovou intonací, aby vyvolala spontánní záchvat smíchu i u těch nejzaostalejších. (Připomínám, že se nejedná o sitcom, ale o celovečerní film, tudíž se v něm nepouští návodný smích publika z postprodukce).
Za znamenitý pokládám akorát překlad Františka Fuky, jenž opět roztavil lavinu amerického maloměšťáckého breptání do poměrně čtivých dialogů a o pár decibelů ztlumil křičící trapnost originálu. Kolika jejími polohami nás americký srandabyznys letos asi ještě překvapí?
Nejnovější komentáře