Řek Zorba (řecky: Αλέξης Ζορμπάς, Alexis Zorbas) je řecký komediálně-dramatický film z roku 1964, který napsal, produkoval, sestříhal a režíroval kyperský Řek Michael Cacoyannis a v němž titulní roli ztvárnil Anthony Quinn. Film byl natočen na motivy románu Nikose Kazantzakise Život a doba Alexise Zorby z roku 1946, ve filmu dále hrají Alan Bates, Lila Kedrová, Irene Papas a Sotiris Moustakas.
Děj
Basil je řecko-britský spisovatel, který vyrostl ve Velké Británii a nese znaky upjatého Angličana střední třídy. V aténském přístavu Pireus na řecké pevnině čeká na loď na Krétu, když se setká s obhroublým, ale nadšeným řecko-makedonským rolníkem a hudebníkem Zorbou. Basil Zorbovi vysvětlí, že cestuje do krétské vesnice, kde jeho otec vlastní pozemky, s úmyslem znovu otevřít důl na hnědé uhlí a možná vyléčit svůj spisovatelský blok. Zorba vypráví o svých zkušenostech s těžbou a přesvědčí Basila, aby ho vzal s sebou.
Když dorazí na Krétu, vydají se autem do vesnice, kde je nadšeně přivítá chudá vesnická komunita. Ubytují se u staré francouzské bývalé kurtizány madam Hortense v jejím samozvaném „hotelu Ritz“. Drzý Zorba se snaží Basila přesvědčit, aby si s madam Hortensií začal, ale když se zdráhá, Zorba se chopí příležitosti a navážou spolu vztah.
Během několika následujících dní se Basil a Zorba pokoušejí pracovat ve starém lignitovém dole, ale zjistí, že to není bezpečné, a zavřou ho. Zorba pak dostane nápad využít les v nedalekých horách k těžbě dřeva (jeho konkrétní plán zůstává nejasný, ale zdá se, že si myslí, že dřevo lze využít k podepření tunelů). Pozemek patří klášteru, a tak Zorba navštíví mnichy, spřátelí se s nimi a opije je. Poté se vrátí domů k Basilovi a začne tančit způsobem, který Basila okouzlí.
Mezitím se Basil a Zorba poprvé seznámí s „vdovou“, mladou a atraktivní ovdovělou ženou, kterou si obyvatelé města neustále dobírají, že se znovu nevdala, zejména za místního mladíka, který je do ní bláznivě zamilovaný, ale ona ho opakovaně odmítá. Jednoho deštivého odpoledne jí Basil nabídne svůj deštník, který si neochotně vezme. Zorba naznačuje, že ji přitahuje, ale Basil, věčně plachý, to popírá a odmítá vdovu pronásledovat.
Basil předá Zorbovi nějaké peníze a pošle ho do velkého města Chania, kde má Zorba nakoupit kabel a další zásoby pro uskutečnění svého velkolepého plánu. Zorba se loučí s Basilem a paní Hortensií, která je do něj mezitím bláznivě zamilovaná. V Chanii se Zorba baví v kabaretu a prožije krátký románek s mnohem mladší tanečnicí. V dopise Basilovi podrobně popisuje své zážitky a naznačuje, že našel lásku. Basil, rozzlobený Zorbovou zjevnou nezodpovědností a rozhazováním peněz, nepravdivě sdělí paní Hortensii, že jí Zorba vyznal lásku a hodlá se s ní po návratu oženit, což ji přivede k extázi až k slzám. Mezitím vdova vrátí Basilovi deštník prostřednictvím vesnického idiota Mimithose.
Když se Zorba nakonec vrátí se zásobami a dary, je překvapen a rozzloben, když se dozví o Basilově lži paní Hortensii. Ptá se také Basila, kde byl předešlé noci. Tu noc šel Basil do domu vdovy a přenocoval tam. Krátké setkání má velkou cenu. Zahlédne je jeden vesničan, zpráva se roznese a vypráví o ní i místnímu mladíkovi, který je do Vdovy zamilovaný. Druhý den ráno najdou vesničané jeho tělo u moře, kde se ze studu utopil.
Chlapcův otec Mavrandoni uspořádá pohřeb, kterého se vesničané zúčastní. Vdova se pokouší nenápadně přijít, ale je jí znemožněn vstup do kostela. Nakonec je uvězněna na nádvoří a poté zbita a ukamenována vesničany, kteří ji považují za viníka chlapcovy sebevraždy. Basil řekne Mimithovi, aby přivedl Zorbu. Zorba dorazí právě ve chvíli, kdy se vesničan, chlapcův přítel, pokusí vdovu zabít nožem. Zorba mnohem mladšího muže přemůže a odzbrojí ho. V domnění, že má situaci pod kontrolou, požádá Zorba vdovu, aby ho následovala, a otočí se k němu zády. V tu chvíli otec mrtvého chlapce vytáhne nůž a podřízne vdově hrdlo. Ta okamžitě umírá, zatímco vesničané se apaticky šourají pryč a otce odvádějí pryč. Pouze Basil, Zorba a Mimithos projeví nad její vraždou nějaké emoce. Basil prohlásí, že není schopen zasáhnout, načež Zorba lamentuje nad marností smrti.
Za deštivého dne se Basil a Zorba vracejí domů a najdou tam paní Hortensii, která na ně čeká. Ta vyjadřuje hněv na Zorbu, že se svatbou nijak nepokročil. Zorba si vymyslí historku, že si objednal svatební šaty z bílého saténu, lemované perlami a zdobené pravým zlatem. Paní Hortensie mu předloží dva zlaté prsteny, které nechala vyrobit, a navrhne, aby se okamžitě zasnoubili. Zorba se snaží otálet, ale nakonec k Basilovu překvapení s chutí souhlasí.
O nějaký čas později dostane madam Hortense zápal plic a je spatřena na smrtelné posteli. Zorba spolu s Basilem zůstávají po jejím boku. Mezitím se rozšířila zpráva, že „cizinka“ umírá, a protože nemá dědice, stát jí sebere majetek a peníze. Chudí vesničané se shlukují kolem jejího hotelu a netrpělivě čekají na její skon, aby mohli ukrást její majetek. Když dvě staré dámy vstoupí do jejího pokoje a s očekáváním na ni hledí, snaží se do něj dostat další ženy, ale Zorbovi se je podaří zahnat. V okamžiku její smrti ženy znovu hromadně vcházejí do pokoje madam Hortense, aby jí ukradly její cenný majetek. Zorba s povzdechem odchází, zatímco hotel je vypleněn a obnažen ječícími a vzrušenými vesničany. Když se Zorba vrátí do ložnice madam Hortensie, je pokoj kromě postele (kde leží) a papouška v kleci prázdný. Zorba si klec s ptákem vezme s sebou.
Konec je Zorbovo důmyslné zařízení na přepravu dřeva z kopce hotové. Koná se slavnostní obřad, jehož součástí je jehněčí na rožni, a dostaví se všichni vesničané. Po požehnání od kněží dá Zorba znamení ke startu střelbou z pušky do vzduchu. Kláda se řítí znepokojivou rychlostí dolů po laně, zničí samotnou kládu a mírně poškodí část zařízení. Zorba zůstává lhostejný a vydává rozkazy pro druhou kládu. Ta se také řítí dolů a vystřelí přímo do moře. To už se vesničané a kněží začínají bát a míří do úkrytu. Zorba zůstává neohrožený a nařídí třetí kládu, která se řítí z kopce tak prudce, že vyvrátí celé zařízení a všechno zničí. Vesničané utečou a nechají Basila a Zorbu za sebou.
Basil a Zorba sedí na břehu a jedí pečené jehněčí. Zorba předstírá, že z jehněčího kolínka věští budoucnost a říká, že předpovídá velkou cestu do velkého města. Pak se Basila přímo zeptá, kdy plánuje odjet, a Basil odpoví, že odjede za několik dní. Zorba prohlásí, že je smutný z Basilova blížícího se odjezdu do Anglie, a řekne Basilovi, že mu chybí šílenství. Basil požádá Zorbu, aby ho naučil tančit. Zorba ho učí sirtaki a Basil se začne hystericky smát katastrofálnímu výsledku. Příběh končí tím, že oba muži nadšeně tančí sirtaki na pláži.
Obsazení
-Anthony Quinn jako Alexis Zorba (řecky: Αλέξης Ζορμπάς), fiktivní verze důlního dělníka George Zorby (řecky: George Zorbas: Γιώργης Ζορμπάς 1867-1942)
-Alan Bates jako Basil
-Irene Papas jako Vdova
-Lila Kedrova jako Madame Hortense
-Sotiris Moustakas jako Mimithos
-Anna Kyriakou jako Duše
-Eleni Anousaki jako Lola
-George Voyadjis jako Pavlo
-Takis Emmanuel jako Manolakas
-George Foundas jako Mavrandoni
-Pia Lindström (vymazané scény) jako Selka
Produkce
Simone Signoret začala natáčet roli Madame Hortense; Lila Kedrova ji nahradila na počátku produkce.
Film se natáčel černobíle na řeckém ostrově Kréta. Konkrétně se objevily lokace jako město Chania, vesnice Kokkino Chorio v oblasti Apokoronas a pláž Stavros na poloostrově Akrotiri. Scéna, v níž Quinnova postava tančí Sirtaki, se natáčela na pláži vesnice Stavros.
Recepce
Výdělky
Film se stal hitem. Byl vyroben s rozpočtem pouhých 783 000 dolarů a v amerických pokladnách vydělal 9 milionů dolarů, z toho 4,4 milionu dolarů na pronájmech v amerických kinech. V celosvětových pokladnách film vydělal 9,4 milionu dolarů na pronájmech, což znamená celosvětový výdělek mezi 18,8 a 23,5 milionu dolarů. Jednalo se o 17. nejvýdělečnější film roku 1964.
Podle záznamů společnosti Fox potřeboval film vydělat 3 000 000 dolarů na pronájmech, aby se vyrovnal, a vydělal 9 400 000 dolarů. Do září 1970 vydělal studiu podle odhadů 2 565 000 dolarů.
Kritiky
Soudobé recenze byly vesměs pozitivní, Anthony Quinn a Lila Kedrová získali za své výkony řadu ocenění, i když několik kritiků našlo chyby ve scénáři. Bosley Crowther z The New York Times chválil Quinna za „brilantní výkon“ a Kedrovou za její „skvěle realizovanou“ postavu, přičemž jako jedinou skutečnou slabinu filmu uvedl nedostatek „výrazného konfliktu, který by prokázal jeho dominantní charakter“. Zorba je silný a provokativní, ale nikdo mu nestojí v cestě“. Margaret Harfordová z Los Angeles Times prohlásila, že film „obstojí mezi nejlepšími filmy roku, neobvyklým, strhujícím počinem“ s místy „nehorázně vtipnými“ i „bolestně smutnými a tragickými“.
Richard L. Coe z The Washington Post jej označil za „nezapomenutelný snímek“ s „bravurním výkonem“ Quinna a dodal, že „Lila Kedrová jako umírající paní Hortensie je velkolepě dojemná“. Variety shledal film příliš dlouhým a přeplněným a napsal, že Cacoyannisův scénář je „nabitý příhodami různých nálad, tak nabitý, že některé z těch důležitějších nelze plně rozvinout“. Brendan Gill z The New Yorker napsal, že Cacoyannis film režíroval s „obrovskou vervou“, ale napsal „nepříliš úhledný a nepříliš věrohodný scénář“. Gill obzvlášť chválil výkon Kedrové a domníval se, že „je na dosah od toho, aby Quinnovi ukradla film“. Monthly Film Bulletin napsal, že film začal dobře, ale v době, kdy se hrdinové vydali na Krétu, „tempo zpomalí a linie vyprávění se rozostří v řadě nesouvisejících příhod pochybného významu“. Recenze došla k závěru, že při vší své délce „se film nikdy nedostane k jasnému vyjádření svého tématu, ani se nepřiblíží na dostřel svým rozsáhlým nárokům.“
- Zdroj: Anglická wikipedie
- Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation
Nejnovější komentáře