V období, kdy se většina územních celků intenzivně zabývá návrhem či schvalováním rozpočtu na rok 2016, vychází v Gradě 3. aktualizované a rozšířené vydání publikace Romany Provazníkové Financování měst, obcí a regionů. Teorie a praxe.
Jde o nejucelenější a nejvyčerpávající popis soustavy financování samosprávných celků, díky již třetímu vydání reagující na změny, jichž tato soustava doznala a jež se zvláště z pohledu obcí jeví jako příliš složité, nepružné a v mnohém omezující rozvoj samospráv. Už proto by tato kniha neměla chybět v pracovnách starostů, místostarostů, poučná bude ale i pro zastupitele.
Autorka je proděkankou Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Přednáší o makroekonomii, veřejných financích a místních a regionálních financích. Její specializací je problematika veřejných financí a financování územních samospráv nejen v České republice, ale i v dalších zemích.
Takřka tří set stránková publikace v brožované vazbě je přehledně rozdělena do dvanácti kapitol. Pro správné pochopení a prvotní orientaci v problematice doporučuji nastudování první kapitoly o postavení a struktuře územní samosprávy v rámci veřejné správy. V tomto ohledu nejde plně souhlasit s tvrzením autorky v úvodu, že „pro užívání předkládané publikace není nezbytně nutná, i když je vhodná, předchozí znalost základních pojmů obecné ekonomické teorie a veřejného sektoru.“ Alespoň základní orientace v problematice se u čtenáře předpokládá.
Co se týče tematických okruhů, ty kniha pojímá v podstatě tři. První část publikace zachycuje v širším kontextu hierarchické struktury veřejné správy a jim odpovídající rozpočty, včetně kompetentních vazeb a postupů. Nové, rozšířené vydání, doplnilo tuto část o některé nové teoretické poznatky, zmíněna jsou možná úskalí fiskální decentralizace a zatím nepříliš používané přístupy k tvorbě rozpočtů z pohledu rovnosti různých skupin obyvatelstva – tzv. komunitní rozpočtování. Velmi cenné pro pochopení souvislostí a složitosti českého samosprávného systému je jeho porovnání s jinými (hlavně evropskými) zeměmi. V druhé části knihy naleznete praktické aplikace financování územní samosprávy s důrazem na reálné podmínky České republiky. Přínosný je zvláště nástin řešení otázek v oblasti rozpočtového určení daní, problém zadluženosti samospráv a regulace dluhů a také majetkové aspekty ve vztahu obce – kraje – stát. Publikace v této části zcela logicky reaguje na reformu účetnictví a veřejné správy. Aktualizována byla i podkapitola, zaměřená na financování územních samospráv ze zdrojů Evropské unie v novém programovém období 2014 – 2020. Zohledněny jsou i nedávné změny v občanském zákoníku. Ve třetí části knihy se dočtete o teoretických koncepcích, uplatňovaných v soukromém sektoru a jež lze přenést do sektoru veřejného a docílit tak efektivnějšího hospodaření. Jako doporučení jsou uvedeny metody a postupy zvyšování kvality služeb, řízení a hospodaření samospráv.
Grafickým členěním textu evokuje publikace učebnici, kdy je v úvodu každé kapitoly přehled cílů, umožňujících čtenáři předvídat, jaké informace bude daná kapitola obsahovat. Přehledně se podařilo zpracovat též tabulky a grafy, doplňující text. Každá kapitola končí shrnutím. Které zdůrazňuje nejdůležitější informace. Díky seznamu použité literatury získá čtenář vodítko k tomu, kde získat další informace. Snadnější orientaci v publikaci umožňuje rejstřík.
- Formát / stran: 17×24 cm, 288 stran
- Datum vydání: 10.11.2015
- Katalogové číslo: 4468
- ISBN: 978-80-247-5608-0
Kniha ke koupi na Grada.cz.
Nejnovější komentáře