Sám doma je americká vánoční komedie z roku 1990, kterou režíroval Chris Columbus a napsal a produkoval John Hughes. Ve filmu, který je prvním dílem série Sám doma, hrají Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, John Heard a Catherine O’Hara. Culkin hraje Kevina McCallistera, chlapce, který brání svůj dům na předměstí Chicaga před zloději poté, co ho jeho rodina omylem nechá na vánoční dovolené v Paříži.
Hughes vymyslel film Sám doma během dovolené, přičemž původně měla film financovat a distribuovat společnost Warner Bros. Společnost Warner Bros. však produkci zastavila poté, co překročila přidělený rozpočet. Po tajných schůzkách s Hughesem převzala odpovědnost společnost 20th Century Fox. Brzy poté byli najati Columbus a Culkin. Natáčení probíhalo od února do května 1990 na lokacích po celém Illinois.
Sám doma měl premiéru v Chicagu 10. listopadu 1990 a do kin byl ve Spojených státech uveden 16. listopadu a dočkal se pozitivních recenzí s pochvalou za herecké obsazení, humor a hudbu. Sám doma vydělal celosvětově 476,7 milionu dolarů, čímž se stal nejvýdělečnější hranou komedií až do uvedení filmu The Hangover Part II (2011), a z Culkina udělal dětskou hvězdu. Navíc se stal druhým nejvýdělečnějším filmem roku 1990, hned po filmu Duch. Film byl nominován na Zlatý glóbus za nejlepší film - muzikál nebo komedii a za nejlepší mužský herecký výkon ve filmu - muzikál nebo komedie pro Culkina a na Oscara za nejlepší původní hudbu pro Johna Williamse a nejlepší původní píseň za „Somewhere in My Memory“. Film Sám doma je od té doby považován za jeden z nejlepších vánočních filmů.
Děj
Rodina McCallisterových se chystá strávit Vánoce v Paříži a večer před odjezdem se schází u Kate a Petera na chicagském předměstí. Katein a Peterův nejmladší syn Kevin je terčem posměchu svých starších sourozenců a bratranců. Kevin nechtěně pokazí rodinnou večeři po krátké potyčce s nejstarším bratrem Buzzem, při níž omylem zahodí Kevinovu letenku, což má za následek, že ho Kate pošle na půdu. Kevin vynadá matce, že dovolila, aby si ho zbytek rodiny dobíral, a přeje si, aby jeho rodina zmizela. V noci silný vítr způsobí výpadek proudu, vyřadí budíky a rodina zaspí. Ve zmatku a spěchu na letiště je Kevin omylem opuštěn.
Kevin se probudí a zjistí, že dům je prázdný a rodinná auta stále stojí v garáži, aniž by věděl, že si pronajali dodávky, které je měly odvézt na letiště. V domnění, že se mu splnilo přání, je nadšen nově nabytou svobodou. Později Kevina začne děsit soused „Stařík“ Marley, o němž se proslýchá, že je sériový vrah, který vyvraždil vlastní rodinu. Dům McCallisterových brzy začnou pronásledovat „mokří bandité“, Harry a Marv, dvojice zlodějů, kteří se vloupávají do dalších prázdných domů v sousedství. Kevin jim namluví, že jeho rodina je stále doma, a donutí je tak odložit plány na vykradení McCallisterova domu.
Kate si uprostřed letu uvědomí, že Kevin zůstal doma, a po příletu do Paříže rodina zjistí, že všechny lety na následující dva dny jsou rezervované a že telefonní linky doma v Chicagu stále nefungují. Peter a zbytek rodiny zůstávají v bytě jeho bratra v Paříži, zatímco Kate se podaří sehnat letenku zpět do Scrantonu v Pensylvánii. Snaží se najít let do Chicaga, ale všechny lety jsou obsazené. Kate vyslechne Gus Polinski, vedoucí člen kočovné polkové kapely, a nabídne jí, že s nimi může cestovat do Chicaga ve stěhovací dodávce.
Mezitím na Štědrý den Harry a Marv konečně zjistí, že v domě McCallisterových je pouze Kevin, a Kevin zaslechne, jak se baví o plánech, jak se tu noc vloupat do domu. Kevinovi se začne stýskat po rodině a požádá místního imitátora Santa Clause, zda by mu na Vánoce nepřivedl rodinu. Jde do kostela, kde sleduje vystoupení pěveckého sboru a setkává se s Marleym, který dokazuje, že zvěsti o něm jsou nepravdivé. Marley upozorní na svou vnučku ve sboru a zmíní se, že se s ní nikdy nesetkal, protože je dcerou jeho odcizeného syna. Kevin navrhne Marleymu, že by se měl se synem usmířit.
Kevin se vrátí domů a nastraží v domě nástražné výbušné systémy. Harry a Marv se vloupají dovnitř, odjistí pasti a utrpí různá zranění. Zatímco Harry a Marv pronásledují Kevina po domě, ten zavolá policii a vyláká dvojici do prázdného sousedního domu, do kterého se předtím vloupali. Harry a Marv přepadnou Kevina a chystají se pomstít, ale Marley zasáhne a omráčí je lopatou na sníh. Přijede policie a Harryho s Marvem zatkne, protože identifikovala všechny domy, do kterých se vloupali kvůli Marvovu destruktivnímu zvyku je zaplavovat.
Na Štědrý den je Kevin zpočátku zklamaný, když zjistí, že jeho rodina je stále pryč, ale domů dorazí Kate a usmíří se. Zbytek rodiny se pak vrací poté, co čekal v Paříži, než se jim podaří získat přímý let do Chicaga. Kevin o svém setkání s Harrym a Marvem mlčí, přestože Peter najde Harryho vyražený zlatý zub. Kevin pak sleduje, jak se Marley znovu setkává se svým synem, snachou a vnučkou.
Obsazení
- Macaulay Culkin jako Kevin McCallister, rozjívený osmiletý kluk se zálibou ve vytváření škodlivých vynálezů
- Joe Pesci jako Harry Lime, malý a horkokrevný zloděj, který se spolu s Marvem zaměřuje na dům McCallisterových
- Daniel Stern jako Marv Merchants, vysoký a mdlý zloděj, který se spolu s Harrym zaměřuje na dům McCallisterových
- John Heard jako Peter McCallister, Kevinův otec
- Roberts Blossom jako Old Man Marley, Kevinův postarší soused
- Catherine O’Hara jako Kate McCallisterová, Kevinova matka
- Angela Goethalsová jako Linnie McCallisterová, Kevinova starší sestra
- Devin Ratray jako Buzz McCallister, Kevinův nejstarší bratr, který ho často dostává do potíží
- Gerry Bamman jako strýc Frank McCallister, Peterův hrubý, krutý, mrzutý, lakomý a sobecký starší bratr
- Hillary Wolfová jako Megan McCallisterová, Kevinova nejstarší sestra, která se zdá být z jeho sourozenců nejpřátelštější.
- John Candy jako Gus Polinski, polkový muzikant, který pomáhá Kate
- Larry Hankin jako strážník Balzak
- Michael C. Maronna jako Jeff McCallister, Kevinův starší bratr
- Kristin Minter jako Heather McCallister, Kevinova nejstarší sestřenice
- Daiana Campeanu jako Sondra McCallister, Kevinova starší sestřenice a dcera Franka
- Jedidiah Cohen jako Rod McCallister, Kevinův starší bratranec a Frankův syn
- Kieran Culkin jako Fuller McCallister, Kevinův nejmladší bratranec a Frankův syn
- Senta Moses jako Tracy McCallister, Kevinova starší sestřenice a Frankova dcera
- Anna Slotky jako Brook McCallister, Kevinova mladší sestřenice a Frankova dcera
- Terrie Snell jako teta Leslie McCallister, Kevinova teta a manželka strýce Franka
- Jeffrey Wiseman jako Mitch Murphy, osmiletý soused McCallisterových, kterého si Heather při sčítání lidu splete s Kevinem
- Virginia Smith jako Georgette McCallisterová, Kevinova teta, manželka strýce Roba, a matka Heather a Steffana
- Matt Doherty jako Steffan McCallister, Kevinův starší bratranec
- Ralph Foody jako Gangster #1 (Johnny), postava z filmu Andělé se špinavou duší
- Michael Guido jako Gangster #2 (Snakes), postava ve filmu Andělé se špinavými dušemi
- Ray Toler jako strýc Rob McCallister, Kevinův strýc, mladší bratr Petera a strýce Franka a otec Heather a Steffana
- Billie Bird jako žena na letišti, Irene, která prodává Kate letenku do Dallasu
- Bill Erwin jako muž na letišti, Ed, Irenin manžel, který souhlasí s Ireniným prodejem letenky
- Gerry Becker jako policista č. 1
- Alan Wilder jako agentka ve Scrantonu
- Hope Davisová jako agentka ve Francii
- Kenneth Hudson Campbell jako muž v obleku Santa Clause, kterého Kevin potká
- Jim Ortlieb jako Herb, prodavač v lékárně
Produkce
Vývoj
Scenárista a producent John Hughes vymyslel Sám doma, když se chystal na dovolenou. Řekl k tomu následující: „Odjížděl jsem na dovolenou a sepisoval jsem si seznam všeho, na co jsem nechtěl zapomenout. Říkal jsem si: „No, raději bych neměl zapomenout na své děti“. Pak mě napadlo: „Co kdybych doma nechal svého desetiletého syna? Co by dělal?“ Hughes napsal osm stránek poznámek, z nichž se vyvinul scénář. Představil si, že děti se přirozeně nejvíce bojí zlodějů, a tento aspekt také zapracoval do děje filmu.
Samotný domov měla původně financovat a distribuovat společnost Warner Bros. Hughes slíbil, že film natočí za méně než 10 milionů dolarů, což bylo podstatně méně než většina tehdejších rozpočtů na výrobu celovečerních filmů. Hughes se obával, že by film mohl tuto částku překročit, a proto se před produkcí tajně sešel se společností 20th Century Fox, aby zjistil, zda by projekt financovala, kdyby se Warner ukázal jako nepružný. Podle výkonného producenta Scotta Rosenfelta byla kopie scénáře „tajně“ doručena společnosti Fox, čímž se obešla právní omezení, která by jinak zabránila společnosti Fox vidět scénář, dokud by se projekt nedostal do fáze obratu. Na začátku produkce se rozpočet zvýšil na 14,7 milionu dolarů. Warner požadoval jeho snížení o 1,2 milionu dolarů; producenti odpověděli memorandem, v němž argumentovali, že rozpočet nelze dále snižovat. Warner nebyl přesvědčen a druhý den zastavil produkci, ale ta se rychle obnovila, když Fox přijal Hughesovu nabídku. Konečný rozpočet vzrostl na 18 milionů dolarů.
Hughes požádal Patricka Reada Johnsona, aby se ujal režie, ale ten se věnoval režii Vetřelců z vesmíru. Obrátil se na Chrise Columbuse, který opustil National Lampoon’s Christmas Vacation ještě před začátkem natáčení kvůli osobnostnímu konfliktu s hercem v hlavní roli Chevym Chasem, který se k němu podle Columbuse choval „jako ke špíně“. Hughes mu předal scénáře k filmům Sám doma a Dosáhnout skály; Columbus se rozhodl režírovat Sám doma, protože mu připadal vtipnější a líbilo se mu vánoční téma. Columbus bez nároku na honorář přepsal scénář, v němž se objevila postava Old Man Marleyho. Tuto postavu přidal, aby dodal příběhu vážnější rovinu a také emotivnější, šťastnější konec.
Osazení
Hughes navrhl Columbusovi, aby do role Kevina obsadili Macaulaye Culkina, protože měl zkušenosti z natáčení Strýčka Bucka. Columbus se kvůli této roli sešel s 200 dalšími herci, protože to považoval za svou „režijní zodpovědnost“. John Mulaney byl požádán, aby se zúčastnil konkurzu na roli Kevina poté, co si ho vyhlédli v dětské komediální skupině skečů, ale jeho rodiče tuto příležitost odmítli. Columbus se nakonec s Culkinem setkal a souhlasil, že je správnou volbou.
Poté, co roli Harryho odmítli Robert De Niro a Jon Lovitz, přijal ji Joe Pesci. Role strýčka Franka byla napsána pro Kelseyho Grammera, ale když Grammer nebyl k dispozici, dostal ji Gerry Bamman.
Daniel Stern byl obsazen do role Marva, ale před začátkem natáčení mu bylo sděleno, že se natáčecí plán prodloužil ze šesti týdnů na osm. Poté od natáčení odstoupil, protože by za prodloužený rozvrh nedostal více peněz. Na jeho místo byl najat Daniel Roebuck, ale po dvou dnech zkoušení měl Columbus pocit, že mezi ním a Pescim chybí chemie, a přivedl zpět Sterna. Roebuck později uvedl, že ačkoli byl z vyhazovu z produkce rozrušený, nyní věří, že tato zkušenost byla „malým nedůležitým výstřelkem“. Chris Farley se ucházel o roli imitátora Santa Clause, ale na Columbuse nezapůsobil.
John Candy měl k dispozici pouze jeden den pro natáčení svých scén, které trvalo 23 hodin. Dostal zaplaceno pouze 414 dolarů, protože film natáčel jako službu Hughesovi. Na oplátku byl jediným hercem, kterému Hughes dovolil, aby se držel mimo scénář; podle Columbuse byly všechny jeho dialogy improvizované.
Natáčení
Hlavní natáčení probíhalo od 14. února 1990 do 8. května 1990, tedy 83 dní. Exteriérové scény domu se natáčely na místě v třípatrovém rodinném domě na adrese 671 Lincoln Avenue ve vesnici Winnetka na severním pobřeží Illinois, kde se natáčely i předchozí Hughesovy filmy Snídaňový klub, Volný den Ferrise Buellera, Šestnáct svíček, Letadla, vlaky a automobily, Má děťátko a Strýček Buck. Jediné interiéry domu, které byly ve filmu použity k natáčení, bylo hlavní schodiště, sklep, podkroví a většina schodiště v prvním patře, zatímco všechny ostatní interiéry domu (včetně výše zmíněných místností) byly duplikovány na zvukovém jevišti, aby bylo více místa pro vybavení a štáb. Stavělo se v tělocvičně a prázdném bazénu budovy bývalé střední školy New Trier, kterou Hughes dříve využíval pro filmy Strýček Buck a Volný den Ferrise Buellera a kde si produkční společnost již zřídila kanceláře. Domek na stromě na dvorku byl postaven speciálně pro film a po skončení natáčení byl demontován. Kevin utíká před Marleym v parku Hubbard Woods ve Winnetce. Exteriéry kostela se natáčely v Trinity United Methodist Church ve Wilmette ve státě Illinois, interiéry pak v Grace Episcopal Church v Oak Parku ve státě Illinois.
Pro film ve filmu, Angels with Filthy Souls (jehož název paroduje kriminální film Angels with Dirty Faces z roku 1938), trvalo natáčení pouze jeden den, a to poslední „zkušební den“ před oficiálním zahájením hlavního natáčení. Aby se vytvořila iluze, že se jedná o autentickou gangsterku ze 40. let, natáčelo se na černobílý negativní film a v Johnnyho kanceláři se objevily dobové rekvizity. Stejně jako většina filmu byla většina sekvence natočena v nízkých, širokých úhlech, které podle novináře Darryna Kinga „zachycují akci, jako by ji vnímalo dítě“.
Kinematograf Julio Macat vzpomíná, že s Pescim se pracovalo obtížněji než s Culkinem. Starší herec se domníval, že kvalita některých dialogů neodpovídá jeho hereckým schopnostem. Vadily mu také časné telefonáty z jednotky, protože mu bránily začít den devíti jamkami golfu, jak to měl nejraději. Poté, co jednoho dne vzal asistenta režie za límec, aby si na to postěžoval, byly denní časy volání posunuty ze sedmi na devět hodin ráno, aby se přizpůsobily jeho rannímu hraní. Na druhé straně měl štáb omezený čas na natáčení mnoha nočních scén, protože Culkin kvůli svému věku nemohl pracovat později než ve 22 hodin.
Pesci v rozhovoru pro časopis People v roce 2022 o práci s Culkinem řekl: „Záměrně jsem omezil své interakce s ním, abych zachoval dynamiku“, a ujistil se, že „na plátně nevyjde najevo, že jsme nějakým způsobem přátelští“, aby „byla zachována integrita protichůdného vztahu.“
Na place měli Pesci i Stern problém zdržet se nadávek, což začalo Pescimu vadit, protože Culkin byl na place také. Ve skutečnosti se do filmu dostaly pouze nadávky „shit“, kterou omylem pronesl Daniel Stern, když mu bota propadla dveřmi pro domácí mazlíčky, a „hell“, kterou řekli Pesci i Stern poté, co se jejich postavy setkaly po průchodu Kevinovými nástrahami, a Johnny postavě Snakese ve filmu ve filmu „Andělé se špinavou duší“. Pesciho používání „kreslených nadávek“ neboli hrozivého blábolení si vysloužilo přirovnání k postavičce Yosemite Sama z Looney Tunes.
Napětí pro filmový štáb během natáčení vytvářely také kaskadérské kousky. Columbus řekl: „Pokaždé, když kaskadéři dělali nějaký z těch kousků, nebylo to vtipné. Dívali jsme se na to a já se jen modlil, aby ti kluci byli naživu.“ Kaskadérské kousky byly původně připraveny s bezpečnostními postroji, ale kvůli jejich viditelnosti na kameře byly závěrečné kaskadérské kousky filmu provedeny bez nich. Kaskadéry Pesciho a Sterna byli Troy Brown a Leon Delaney. Při jedné ze zkoušek scény, v níž se Harry snaží ukousnout Kevinovi prst, došlo mezi Pescim a Culkinem ke zranění. Culkin má dodnes jizvu. Tarantule, která se prochází po Sternově tváři, byla skutečná. Pesci v rozhovoru pro časopis People řekl: „Při scéně, kdy Harrymu zapálí klobouk, jsem utrpěl vážné popáleniny na temeni hlavy.“
Senta Moses, který hrál Tracyho, v roce 2020 vzpomínal, že jednou z nejtěžších scén při natáčení byl běh rodiny přes mezinárodní letiště O’Hare, aby stihli letadlo. I když netrvá dlouho, její natáčení si vyžádalo několik dní. „Byly tam tisíce komparzistů, všichni měli odborně připravenou choreografii, aby nikdo z nás nebyl v nebezpečí a neběžel plnou rychlostí přes terminál American Airlines,“ řekla pro The Hollywood Reporter. „A my jsme běželi plnou rychlostí. Někdy jsme do sebe naráželi, jako když se na rychlostní silnici srazí několik aut, a jen jsme se lámali smíchy...“. Bylo tam tolik podrazů a těsně minutých okamžiků katastrofy, ale pokud vím, nikomu se nic nestalo.“
Hudba
Columbus původně doufal, že hudbu k filmu složí Bruce Broughton, a na prvních plakátech byl uveden jako skladatel. Broughton byl však zaneprázdněn natáčením filmu Záchranáři v podzemí a na poslední chvíli musel natáčení zrušit. Columbusovi se později podařilo navázat kontakt se Stevenem Spielbergem, který mu pomohl kontaktovat Johna Williamse, aby vytvořil finální hudbu. Ve filmu se výrazně objevují tradiční vánoční písně, jako například „O Holy Night“ a „Carol of the Bells“, a také ústřední píseň filmu „Somewhere in My Memory“. Soundtrack byl vydán společností Sony Classical Records na kazetě 4. prosince 1990 a na CD 27. května 2015.
Recepce
Box office
Sám doma vydělal ve Spojených státech a Kanadě 285,8 milionu dolarů a v ostatních zemích 190,9 milionu dolarů, což celosvětově činí 476,7 milionu dolarů při produkčním rozpočtu 18 milionů dolarů. O premiérovém víkendu vydělal Sám doma 17 milionů dolarů v 1 202 kinech, což znamenalo průměr 14 211 dolarů na jedno místo a pouhých 6 % z celkové konečné částky, a během následujících šesti týdnů přidával sály s maximálním počtem 2 174 sálů během osmého víkendu na začátku ledna 1991.
Sám doma byl filmem číslo jedna v pokladnách kin 12 týdnů po sobě, od premiérového víkendu 16.-18. listopadu 1990 do víkendu 1.-3. února 1991. Z první příčky byl sesazen, když film Spaní s nepřítelem otevřel s 13 miliony dolarů. V první desítce se udržel až do víkendu 26. dubna, tedy dlouho po velikonočním víkendu. V první desítce se objevil ještě dvakrát (o víkendu 31. května - 2. června a o víkendu 14.-16. června), než z ní definitivně vypadl. Po více než devíti měsících promítání film vydělal 16násobek svého debutového víkendu a skončil s konečným ziskem 285 761 243 dolarů, což byl nejvýdělečnější film svého roku v Severní Americe. Film je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejvýdělečnější hraná komedie všech dob a tento rekord držel až do roku 2011, kdy jej překonal film The Hangover Part II.
V době, kdy film běžel v kinech, byl Sám doma třetím nejvýdělečnějším filmem všech dob na celém světě i ve Spojených státech a Kanadě, a to pouze za Hvězdnými válkami (v té době 322 milionů dolarů) a E.T. Mimozemšťanem (v té době 399 milionů dolarů), uvádí Home Video Box. Box Office Mojo odhaduje, že se ve Spojených státech na film prodalo přes 67,7 milionu vstupenek. Byl také nejvýdělečnějším vánočním filmem, dokud ho v roce 2018 nepřekonal Grinch od Dr. Seusse. Film udělal z Culkina dětskou hvězdu.
Kritické ohlasy
Na agregátoru recenzí Rotten Tomatoes má film na základě 61 recenzí hodnocení 67 s průměrným hodnocením 5,8/10. Na serveru Rotten Tomatoes je film hodnocen jako nejlepší. Kritický konsenzus na webu zní: „Sám doma nevyrovnaná, ale často zábavná premisa natahovaná na nepřiměřeně tenkou plochu je podpořena roztomilým výkonem Macaulaye Culkina a silnými vedlejšími hvězdami.“. Na serveru Metacritic má film na základě devíti kritiků vážený průměr 63 bodů ze 100, což znamená „obecně příznivé hodnocení“. Diváci dotazovaní v anketě CinemaScore udělili filmu průměrnou známku „A“ na stupnici od A do F.
Časopis Variety film pochválil za herecké obsazení. Jeanne Cooperová z deníku The Washington Post pochválila film za jeho komediální pojetí. Hal Hinson, rovněž z The Washington Post, pochválil Columbusovu režii a Culkinův výkon. Caryn Jamesová z The New York Times si sice stěžovala, že první polovina filmu je „plochá a nepřekvapivá, jak naznačuje její roztomilá premisa“, druhou polovinu však pochválila za slapstickový humor. Pochválila také dialogy mezi Kevinem a Marleym a závěrečné scény filmu. Roger Ebert z Chicago Sun-Times udělil filmu 2 ⁄2 ze 4 hvězdiček a 2 palce dolů. Propracované pasti ve filmu přirovnal ke strojům Rubeho Goldberga a napsal, že „jsou to takové pasti, které by dokázalo vymyslet každé osmileté dítě, kdyby mělo rozpočet desítky tisíc dolarů a pomoc štábu lidí od filmových speciálních efektů“, a kritizoval zápletku jako „tak nevěrohodnou, že je [mu] těžké se o osud toho kluka [Kevina] skutečně zajímat“. Culkinův výkon však pochválil.
Owen Gleiberman z časopisu Entertainment Weekly udělil filmu známku „D“ a kritizoval ho za „sadistický festival šikany dospělých“. Gleiberman řekl, že „[John] Hughes nás tahá za nitky, jako by se nikdy nenaučil dělat nic jiného“. Peter Bradshaw z deníku The Guardian udělil filmu tři z pěti bodů a pochválil Culkinovu „živou přítomnost na plátně, která téměř září sebejistotou“. Kritizoval však jeho herecký výkon, který označil za „trochu široký a manýristický“. Ali Barclay z BBC napsal: „Culkin se v průběhu filmu pohybuje na tenké hranici mezi otravností a roztomilostí.“ Sám doma také označil za „film, kterému se podařilo zachytit některé z nejlepších vlastností Vánoc“.
Naomi Barnwellová z Roobla uvedla, že „Sám doma má všechny ingredience, které dělají skvělý dětský film“. Adrian Turner z Radio Times se vyjádřil, že „[Sám doma je] oslavou podnikavosti, která zachytila srdce a šibalství každého dítěte na planetě“. Podle TV Guide „[Sám doma] se fackovací panák rozpadá a zůstává jen bolest“. Marielle Sabbagová z časopisu Vocal napsala: „Všechno na filmu [Sám doma] je krásné a působí realisticky.“ Peter Rainer z Los Angeles Times kritizoval skutečnost, že „existuje důvod, proč se tento film hraje lépe jako trailer než jako celovečerní film.“
Sám doma se postupně stal vánoční klasikou. Byl chválen pro své citovatelné hlášky, morální zásady, pasti a hlavního hrdinu. Hannah-Rose Yee z časopisu Stylist označila závěr za „velmi sladký“ a pochválila hudbu Johna Williamse, když ji označila za „fantastickou“. Christopher Hooton z deníku The Independent film rovněž pochválil a film ve filmu Andělé se špinavou duší označil za „milou poznámku pod čarou v dějinách kinematografie“. Matt Talbot ze serveru Simcoe.com uvedl, že Mokří bandité byli „fantastičtí“ a při „opakovaných shlédnutích nikdy nezestárli“. Michael Walsh ze serveru Nerdist poznamenal, že scéna v kostele je „jednou z nejlepších a nejdojemnějších scén [ve filmu]“.
Sám doma zůstává velmi populárním vánočním filmem v Polsku, kdy jej každý Štědrý den hraje stanice Polsat. V roce 2010 Polsat Sám doma nehrál, což vyvolalo protesty více než 90 tisíc lidí na Facebooku. V roce 2016 si televizi Polsat naladilo více než 4,44 milionu Poláků, aby se podívali na Sám doma. Od roku 2010 jeho televizní upoutávky dokonce obsahují slogan, který tuto popularitu potvrzuje: „Vánoce bez něj? To je naprosto nemožné!“.
Julio Macat, kameraman filmu, považuje Sám doma za svůj nejoblíbenější film ze všech projektů, které natočil. Byl to oblíbený film amerického prezidenta Geralda Forda.
Zdroj: Anglická Wikipedie.
Nejnovější komentáře