V pořadí třetí kniha Hany Lasicové, dcery Milana Lasici a Magdy Vašáryové, vypráví o tetě Ance, chůvě, jež pečovala o sestry Vášáryovy. Zachovalo se po ní jen pár fotografií a vzpomínky, jež ožívají v tomto zajímavém románu.
Příběh je líčen z pohledu ústřední postavy, nyní devadesátileté Anny. Nejprve vypráví o dětství prožitém v Banské Štiavnici, o čase her a fantazií v téměř bezstarostném světě. Z krajiny skřítků a vil je jako třináctiletá předčasně vytržena a odvezena do Vídně, aby tam sloužila v bohatém domě. Zjišťujeme, že jako nemanželská matce překáží a před sňatkem s vdovcem se jí takto zbavuje. Ironií osudu je to, že onen muž má sám dětí šest. Hrdinka však na mamičku celý život vzpomíná s úctou i láskou a chápe, proč ji musela tak nečekaně poslat pryč. Tento rys je charakteristický pro smýšlení lidí v dané době, tedy před první světovou válkou. Rodiče jsou uctíváni navzdory špatným činům. Anka dokonce omlouvá, že se o sňatku dozvídá od cizích, i to, že ji matka nechtěla a jako malou se ji pokusila zabít. Je škoda, že o skutečné motivaci mámy nic nevíme, ani to, zda ji budoucí manžel donutil, aby dceru poslala pryč, či zda to byla její vlastní iniciativa. Ovšem je také možné, že chtěla jen to, aby se dívenka měla lépe. Avšak protože sama otěhotněla se starostou, když u něj sloužila, musela si být dobře vědoma nebezpečí, které služba v rodině představuje.
Anka odjíždí s Lacibáčim, kočím, původně zběhlým knězem. V bohatém domě je přijata jako služebná pro všechno. Seznamuje se se zdejším prostředím, zvyky i s těžkou prací a každý den na ni působí rozdíly mezi okázalým světem panstva a bídou podřízených. Po dvou letech se vypracuje na dětskou chůvu a později pokojskou, pomocnou kuchařku i kuchařku, jež má téměř neomezenou moc. Když se o tom zmiňuje, je na sebe hrdá za práci, kterou dokázala vykonat.
Mladý syn pánů, Albert, se do dívky zamiluje. Potom však odjíždí do války, po níž se navrací zpět jako úplně jiný člověk. Žije zhýrale a chová se tak, jako by si nevážil života. Anka ho patrně miluje, avšak jejím citům není nikde v knize věnován prostor. Spíše to působí tak, jako by svou lásku považovala za něco nepatřičného jako by si štěstí nezasloužila. Když se má mladík bez lásky oženit s bohatou Valerií, žádá Annu, aby na něj počkala ve dvě hodiny ráno proti hlavní bráně a mohli spolu uprchnout. Dívka tam opravdu čeká, avšak on se nedostaví. Ráno se jí při oblékání ptá, jak se jí líbí jako ženich. Když dívka neodpoví, otočí se k ní zády a vyzpěvuje si. Tady je chování hrdinky zcela totožné s tehdejší dobou, dnešní slečna by mu přinejmenším vlepila pohlavek.
Hrdinka je citlivá, spravedlivá, skromná, pracovitá i cudná a celý život se obětavě stará o Sophii, postiženou dceru pánů. Někdy o sobě mluví s odstupem: „Vlastně to jediné, co tu dívku, tu služku, dokáže ještě jakž takž překvapit, ještě aspoň trochu ohromit, je, že v téhle místnosti, v hlavním salonu, není čtvrtá otapetovaná stěna.“
Život služebnictva je tu líčen do nejmenších detailů: „Zvláštní je, že jsme ze všech těch přípravků, které jsme používaly, z těch roztoků, které jsme si samy vyráběly, nepochcípaly.“ Vulgarismů a hovorových výrazů užívá zřídka, avšak často se objevují dialektismy. Román je psán lehkým stylem a občas se tu objevují i komická místa. Jen o dramata je nouze. Odehrávají se, ale jako by byly běžnou součástí života. Věcně, bez patosu.
Kniha byla vydána už v roce 2013, ale filmového zpracování se dočkala až nyní.
K přečtení mě inspirovalo právě ústřední téma filmu, které se však v knize vůbec nevyskytuje. Zatímco film chce provokovat, kniha je poklidná jako obyčejný život pracovité Slovenky. Máte pocit, jako by to celé vyprávěla vaše babička, se svým pohledem na svět. Zbožným, zklamaným a smířeným. Nic odbojného, kontroverzního či pobuřujícího.
Autorka často využívá opakování některých informací, aby navodila dojem autentického vyprávění staré paní. Části psané kurzivou jsou velmi emotivní, jelikož právě v nich je devadesátiletá žena, loučící se se životem, nejvěrohodnější. Smířená, s pokřiveným vnímáním a lidsky dojemná. Musím se přiznat, že při četbě závěru jsem se neubránila slzám.
Autor: Hana Lasicová
Název: Služka
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 70 %
Nejnovější komentáře