Dne 16.1. vyrazí Dvě věže svou pouť českými kiny. Pozastavme se na chvíli nad kouzelným světem, s nímž máme co do činění.
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde snoubí se šero se šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
V zemi Mordor, kde snoubí se šero se šerem.
Profesor John Ronald Reuel Tolkien
Narodil se roku 1892 v jihoafrickém Bloemfonteinu, dětství však strávil v Anglii, kde rovněž absolvoval středoškolská a univerzitní studia. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom v oboru staroanglického jazyka a literatury a po pěti letech se ve stejném oboru stal profesorem. Prvními Tolkienovými publikacemi byly ve 20.letech Slovník střední angličtiny(A Middle English Vocabulary, 1922) a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř(Sir Gawain and the Green Knight, 1925), čtenářský úspěch mu však přinesl až pohádkový příběh z fiktivní dávné Středozemě Hobit(The Hobbit, 1937, česky 1979). Po čtrnáctileté práci, započaté již před vydáním Hobita, dokončil koncem 40.let rozsáhlé, v dějové a myšlenkové složitosti i jazykové invenci nesrovnatelně bohatší pokračování v trilogii Pán prstenů(The Lord of the Rings, 1954 – 5, česky poprvé 1990 – 2), jež vzbudila mohutnou vlnu zájmu zejména mezi západní mládeží ve druhé polovině 60.let a dočkala se nesčetných vydání v miliónových nákladech. Epos Silmarillion(The Silmarillion, 1977) shrnuje do rozsáhlé mytologické historie Středozemě původně samostatné texty, jež vznikaly s přestávkami v průběhu více než padesáti let, a k vydání jej čtyři roky po autorově smrti připravil jeho syn Christopher. Tolkienův literární odkaz doplňuje řada odborných literárně-historických studií a série drobnějších pohádkových příběhů.
Svět JRRT
Rasy a národy Středozemě
Silmarillion, str.11: „Byl Eru, Jediný. Který se v Ardě nazývá Ilúvatar; a nejdříve udělal Ainur, Svaté, kteří byli potomkem jeho myšlenky, a byli s ním dříve, něz bylo vytvořeno cokoli jiného.“
Ainur jsou duchové, díky kterým byla Arda stvořena. Dělí se na Valar a Maiar, tedy na Ainur vyššího a nižšího řádu. Jednou Ilúvatar svolal všechny Ainur a zadal jim téma, na které posléze v souzvuku hráli tzv. Velkou hudbu. Toto byla Hudba Ainur, Ainulindalë – počátek Ardy.
Elfové se na světě objevili jako první. Proto jsou nazýváni Prvorozenými. Naprostá většina elfů je zosobněním dobra a moudrosti. Neumírají, avšak mohou se „unavit světem.“ Doba Pána prstenů je dobou jejich úpadku, dobou odplouváním na Západ.
Lidé bývají nazýváni Druhorozenými, nebo také Nástupci. Procitli při prvním východu slunce. Zdaleka nejsou tak moudří a odolní proti zlu jako elfové. Jejich „darem“ je smrt.
Trpaslíci jsou nepovoleným výtvorem Valy Aulëho, velkého kováře a řemeslníka. Ten si, ještě v dobách před Prvorozenými, vytvořil sedm hlíněných učňů. Ti však byli bez vůle. Když to uviděl Ilúvatar, byl poněkud rozhořčen a Aulëmu „vyhuboval.“ Tu Aulë v zápalu lítosti popadl kladivo a chtěl figuríny rozbít. Ovšem ty, když to spatřily, začali se krčit a prosit jej o milost – Ilúvatar je obdaroval vlastní vůlí. Trpaslíci jsou malí, ale robustní. Jedinou jejich touhou jsou vzácné kovy, ostatní je nezajímá.
Skřeti jsou původem elfové. Vala Morgoth(Melkor), první Temný pán, v dávných dobách polapil elfy a dlouhým vězněním a mučením z nich vše dobré dostal ven. Skřeti jsou tedy veskrze zlí. Ovšem debatuje se o tom, že elfové sami pomohli Morgothovi, když nebyli schopni, přijmout tyto trosky zpět a poskytnout jim útočiště. Skřeti jsou malí a ne zrovna hezcí na pohled. Jednou z mnoha věcí, které na světě nemají v lásce je sluneční světlo. Sídlí hluboko v horách.
Hobiti jsou nejspíše odrůdou Velkých lidí(jak nás nazývají). Jsou malí, chodidla mají obrostlá hustou srstí. Jejich pěkně zakulacená bříška svědčí o jejich pohodlnosti. Sídlí v norách a jejich hlavním sídlem je Kraj, je ovšem možné, že se i v okolí vyskytují různé divoké hobití kmeny.
Jedním z nejzajímavějších národů jsou Enti, pastýři stromů. Jsou to mohutné stvoření, ne nepodobné stromům. Jejich příbuznými jsou huorni
Postavy Dvou věží
Frodo
Elijah Wood
Sam
Sean Astin
Smíšek a Pipin
Dominic Monaghan a Billy Boyd
Gimli
John Rhys-Davies
Legolas
Orlando Bloom
Aragorn
Viggo Mortensen
Gandalf
Ian McKellen
Théoden
Bernard Hill
Dříve mocný král Rohanu, nyní ubohá troska. Díky našeptávání Grímy Červivce upadá pod moc Sarumanova kouzla. Z úst už nevypustí jediné slovo bez Grímova souhlasu. Až Gandalf z něj Sarumana dostane a vrátí mu zpět hrdost.
Éowyn
Miranda Otto
Éomer
Karl Urban
Gríma Červivec
Brad Dourif
Glum
Andy Serkis
Stromovous
John Rhys-Davies(pouze hlas)
Faramir
David Wenham
Rozloučím se s vámi s příslibem brzkého zveřejnění recenze na samotné Dvě věže.
Nejnovější komentáře